انتقاد از اجرا نکردن طرح زنده‌گیری سگهای ولگرد/ مصاحبه با متخصصان ساختگی برای پیشبرد مقاصد سیاسی

دیده بان حقوق حیوانات: رئیس انجمن حمایت از حیوانات با بیان اینکه شهرداری بدترین روش ها را برای کنترل جمعیت سگهای بدون صاحب در کلانشهر ها انتخاب کرده گفت: طرح زنده گیری سگهای ولگرد به دلیل نداشتن منافع مالی برای پیمانکاران اجرا نمی‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، سید جاوید آل داوود در نشستی خبری اطلاع رسانی نادرست و جهت دار درباره حیوانات خانگی را یکی از مشکلات فعلی کشور دانست و با اشاره به مطلبی که اخیراً ازقول یک دامپزشک در یکی از نشریات پر تیراژ در خصوص مضرات نگهداری حیوانات خانگی درج شده است گفت: متاسفانه برخی نظرات خود را با نوشته های مختلف به دیگران تحمیل می کنند و بر اساس بررسی که به عمل آمد مشخص شد اساساً دامپزشکی تحت عنوانی که در این نشریه مصاحبه کرده وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در این خصوص برای نشریه مذکور جوابیه صادر شده است تصریح کرد: اما این جوابیه هرگز کار نشد در حالیکه نظرات نادرست وقتی از سوی یک شخصیت با جایگاه علمی مطرح شود در ترویج فرهنگ نادرست و گمراه کردن اذهان نقش بسیار زیادی دارد.

مصاحبه با متخصصان ساختگی برای پیشبرد مقاصد سیاسی

وی تصریح کرد: هر از گاهی از حربه علم برای مقاصد سیاسی استفاده می شود و برخی در تلاش هستند تا نگهداری حیوانات خانگی را خطر آفرین جلوه دهند.

آل داوود درباره احتمال ایجاد بیماری در افراد به دلیل نگهداری از حیوانات خانگی، بیان داشت: وقتی یک کودک را به مهد می فرستیم، ۱۰۰ برابر بیشتر وی را در معرض بروز بیماری قرار داده ایم.

وی افزود: اما اگر یک بچه با گربه یا سگ در خانه بازی کند، احتمال ابتلا به تعداد محدودی بیماری برای وی وجود دارد که آن را نیز می توان به راحتی با قرص ضد انگل یا واکسن کنترل کرد.

رییس انجمن حمایت از حیوانات ادامه داد: احتمال انتقال بیماری از حیواناتی نظیر گاو و گوسفند به انسان به مراتب بیشتر از بیماری های قابل انتقال سگ است زیرا پوست، گوشت و شیر گاو را مورد استفاده قرار داده و به نحوی در تماس مستقیم بیشتری با حیوان هستیم.

 ۸ تا ۱۲ درصد کودکان تمایل به حیوان آزاری دارند

رییس انجمن حمایت از حیوانات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انجام مطالعه روی بچه های شهر تهران درباره تمایل به حیوان آزاری و ترس از حیوانات، اذعان داشت: بر اساس این مطالعه که ۵ سال قبل انجام شد، ۱۲-۸ درصد بچه های کلانشهری نظیر تهران تمایل به حیوان آزاری داشتند.

وی افزود: درباره این تحقیق مطالبی نوشته و به ارگان های ذیربط هشدار داده شد که این کودکان زمینه مناسبی برای تبدیل شدن به جانیان آینده را خواهند داشت، پس باید اقدامات لازم انجام شود اما متاسفانه شاهد پاسخ مناسب از سوی مسئولان مربوطه نبودیم.

طرح زنده گیری سگ های ولگرد به دلیل منافع مالی که کشتن این جانوران برای پیمانکاران شهرداری دارد هرگزاجرا نشد

رییس انجمن حمایت از حیوانات در پاسخ به مهر در خصوص روش هایی که شهرداری برای کنترل جمعیت سگ ها در شهر ها به کار می برد گفت:  در حال حاضر شهرداری بدترین روش ها را برای کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب در کلانشهر ها انتخاب کرده در حالیکه در سال ۸۸ به پیشنهاد این انجمن طرح زنده گیری سگ های بدون صاحب در سازمان شهرداری ها به تصویب و توسط صادق محصولی، وزیر کشور وقت ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه این طرح به دلیل منافع مالی که کشتن سگ ها برای پیمانکاران دارد، به مرحله اجرا در نیامده است.

آل داوود با اشاره به اینکه شهرداری برای کنترل جمعیت گربه ها هیچ برنامه ای ندارد، اذعان داشت: برای کنترل جمعیت موش ها نیز شهرداری فقط اقدام به طعمه گذاری می کند.

وی ادامه داد: این در حالی است که موش ها حیوانات بسیار باهوشی بوده و اگر یکی از آنها با خوردن طعمه مسموم از بین برود، سایرین از روی شکل طعمه و حسی که دارند به هیچ وجه از طعمه ها استفاده نخواهند کرد.

روش های مبارزه با موش ها منجر به آلودگی آبهای زیر زمینی

رییس انجمن حمایت از حیوانات بیان داشت: موش ها بسیاری از حشرات موذی را می خورند و برای کنترل جمعیت آنها نباید سم درون جوی ها ریخت زیرا این آبها به سفره های زیر زمینی راه یافته و در نهایت با آبیاری مزارع جنوب تهران، وارد بدن انسان می شوند.

وی گفت: تمام پرنده های شهر تهران به دلیل خوردن آب مسموم از بین رفته اند و دیگر در تهران پرنده ای زندگی نمی کند.

آل داوود تاکید کرد: برای کنترل جمعیت موش ها باید سیستم دفع زباله، فاضلاب و کانال های آبی درون شهرها به نحو مطلوبی مرمت شود تا جلوی افزایش جمعیت آنها و ایجاد شرایط مطلوب برای رشد گسترش بیماری ها گرفته شود.

در سازمان دامپزشکی هیچ دفتری برای حیوانات کوچک نداریم

آل داوود با اشاره به اینکه برای حیواناتی نظیر زنبور عسل یا ماهی سه دفتر در سازمان دامپزشکی وجود دارد، اظهار داشت: متاسفانه برای حیوانات خانگی هیچ دفتری در این سازمان وجود ندارد.

ادامه فعالیت ریاست سازمان نظام دامپزشکی غیر قانونی است

آل داوود با بیان اینکه ریاست سازمان نظام دامپزشکی دو سال است که به شکل غیر قانونی در این پست فعالیت می کند اظهار داشت  داشت: دو سال است که دوره ریاست سید محمد آقامیری رییس فعلی سازمان نظام دامپزشکی تمام شده است.

وی افزود: وزیر جهاد کشاورزی هم به آقامیری نامه زده تا پست ریاست سازمان نظام دامپزشکی را ترک کند اما تا کنون این اتفاق رخ نداده است.

آل داوود کرد: علی رغم اینکه رییس جمهور نیز اعلام کرده که نظر وزیر جهاد کشاورزی درباره فعالیت رییس سازمان نظام دامپزشکی مهم است، اما عملا با آقامیری همکاری می کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *