انصراف‌زائران به سبب افزایش هزینه‌های‌حج

۰۷اردیبهشت،

افزایش هزینه‌های اعلام شده حج تمتع سال جاری از سوی سازمان حج و زیارت:

انصراف‌زائران به سبب افزایش هزینه‌های‌حج

افزایش هزینه‌های اعلام شده حج تمتع سال جاری از سوی سازمان حج و زیارت:

هزینه تمتع در سال ۸۵ حدود یک‌میلیون و ۲۰۰ تا یک‌میلیون و ۶۰۰‌ هزار تومان بود که این مبلغ در سال ۹۱ به حداقل ۴٫۵ میلیون و حداکثر ۶ میلیون تومان رسید و با این حساب در سال ۹۲ نیز این قیمت باید حدود یکی میلیون تومان بیشتر می شد اما به یک باره با تغییر دلاز و ارز هزینه تمتع به حدود ۹ تا ۱۲ میلیون تومان افزایش یافت یعنی بیش از دو برابر شده است.

 افزایش هزینه‌های اعلام شده حج تمتع سال جاری از سوی سازمان حج و زیارت سبب شده تا تعداد بسیاری از متقاضیانی که سالها در انتظار اعلام اولویت خود برائ اعزام بودند از ثبت نام در کاروانها انصراف دهند.

معمولا در آغاز هر سال ثبت نام حج تمتع آغاز می گردد به همین سبب تعداد بسیاری از متقاضیان که سالها برائ رفتن به این سفر معنوی انتظار کشیده اند منتظر این زمان می باشند تا بتوانند هرچه سریعتر برائ ثبت نام در کاروانها قبل از تکمیل آن اقدام کنند.

برای ثبت نام تمتع هر سال قیمت متفاوتی نسبت به سال قبل اعلام می گردد که البته این تفاوت طی سالهای قبل بسیار بسیار نبوده و متقاضیان براساس همان مبلغ قبلی برنامه ریزی کرده و برائ سفر حج آماده می شدند اما این درحالی است که در سال ۹۲ سازمان حج و زیارت به یکباره از افزایش دو برابری قیمتها خبر داد که این موضوع بسیاری از مشتاقان زیارت خانه خدا را ناراحت و نگران کرد.

هزینه تمتع در سال ۸۵ حدود یک‌میلیون و ۲۰۰ تا یک‌میلیون و ۶۰۰‌ هزار تومان بود که این مبلغ در سال ۹۱ به حداقل ۴٫۵ میلیون و حداکثر ۶ میلیون تومان رسید و با این حساب در سال ۹۲ نیز این قیمت باید حدود یکی میلیون تومان بیشتر می شد اما به یک باره با تغییر دلاز و ارز هزینه تمتع به حدود ۹  تا ۱۲ میلیون تومان افزایش یافت یعنی بیش از دو برابر شده است.

یعنی اگر یک زوج که بیش از ۷ سال است در انتظار اعزام به حج بودند بخواهند برائ سفر ثبت نام کنند در یک شرایط ایده آل باید حدود ۲۴ میلیون تومان بپردازند که با در نظر گرفتن سایر هزینه های سفر، سوغات ، ولیمه و … این مبلغ به بیش از ۳۰ میلیون تومان می رسد و طبیعتا در شرایط فعلی جامعه برائ هر خانواده ای امکانپذیر نیست و همین امر سبب انصراف آنان از کاروانها می گردد.

بازار کساد دلالان حج

آمارهای سازمان حج نیز این موضوع را تایید می کند بطوریکه با گذشت حدود یک هفته از آغاز ثبت نام ها هنوز حدود نیمی از کاروانها خالی است در حالی که طی سالهای قبل فقط طی چند روز تظرفیت تمامی کاروانها تکمیل می شد.

دراین میان دلالان خرید و فروش غیر قانونی فیش حج نیز کارشان کساد شده بطوریکه اگر آنان می توانستند سال قبل که قیمت حج ۶ میلیون تومان بود فیشها را خارج از نوبت ۱۲ میلیون تومان بفروشند امسال باید طبیعتا دو برابر فیش ها را واگذار کنند.

کارشناسان معتقدند که با روند افزایشی هزینه های حج تمتع دیگر کمتر شاهد خرید و فروش غیرقانونی فیش های حج خواهیم بود و از سوی دیگر چنانچه هزینه ها هر سال اینقدر افزایش یابد دیگر کسی بر خلاف تمایل خود امکان سفر را نخواهد داشت.

افزایش دو برابری قیمت حج

معاون حج سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حداقل قیمت برائ اعزام به تمتع در سال جاری ۹ میلیون و حداکثر ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است گفت: این رقم در سال قبل حداقل ۴ میلیون و ۵۰۰ و حداکثر ۶ میلیون تومان بود.

غلامرضا رضایی تاکید کرد: در سال جاری هیچ تغییری در هزینه هایی چون مسکن، تدارکات و تغذیه نداشته‌ایم اما آنچه سبب افزایش نرخ اعزام شده است افزایش بیش از ۲ برابری قیمت ارز، با توجه به تعلق نگرفتن ارز مرجع به سازمان حج بوده است.

وی افزود: سال قبل دلار را با قیمت هزار و ۲۲۶ تومان تهیه می‌کردیم که امسال قیمت آن ۲ هزار و ۶۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ تومان بوده و همین سبب افزایش قیمت اعزام شده است.

معاون حج سازمان حج با بیان این که ثبت نام کسانی که تا تاریخ ۲۰ آبان سال ۸۴ برائ تمتع ودیعه‌گذاری کرده بودند از روز پنج شنبه آغاز شد و تا بعدازظهر شنبه از مجموع ۵۹ هزار و ۲۸۴ ظرفیتی که در کل کشور اعلام کرده بودیم ۲۹ هزار و ۵۱۲ نفر ثبت نام کردند، گفت: ۲۹ هزار و ۷۷۲ ظرفیت خالی وجود دارد که باید هرچه سریع تر نسبت به تکمیل ظرفیت از سوی زائران اقدام شود.

رایزنی برای کاهش هزینه‌های تمتع

وی تصریح کرد: زائران یک هفته مهلت دارند تا با واریز مبلغ موردنظر نسبت به ثبت نام در کاروانها اقدام کنند در غیر این صورت نام نویسی آن ها باطل و ظرفیت‌های تازه برائ اعزام اعلام و فراخوان می‌شود.

البته مسئولان سازمان حج وزیارت از رایزنی با بانک مرکزی جهت استفاده از ارز مرجع برائ کاهش هزینه های این سفر خبر داده و اعلام کردند که در صورت موافقت بانک مرکزی قیمت‌های حج تمتع،‌ همچون سال قبل خواهد شد.

به هر حال قیمتهای حج تمتع نسبت به سال قبل افزایش بسیاری داشت بطوریکه متقاضیان زیارت را برائ رفتن به این سفر معنوی دچار مشکل کرده است که امیدواریم سازمان حج و زیارت بتواند با رایزنی با مسئولان نسبت به کاهش این هزینه ها اقدام کرده و تعداد بسیاری از مشتاقان حج را خوشحال و امیدوار کند که پس از سالها انتظار می توانند به این سفر بروند.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ