انعقاد قرارداد تازه صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی به مبلغ ۷ هزار میلیارد ریال

۲۷ آبان ،

قرارداد تازه صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی به مبلغ ۷ هزار میلیارد ریال امضاء شد.

به گزارش تفسیری سرویس اقتصادیممتازنیوز،‌ محمدرضا نظری عضو هیات عامل و معاون قراردادهای عاملیت و اعتبارات صندوق توسعه ملی در مراسم امضای قرارداد با بانک کشاورزی تصریح کرد: این قرارداد به استناد بند ۱-۵  قانون بودجه سال کل کشور منعقد می گردد که برائن اساس صندوق توسعه ملی مکلف است ۱۰ درصد از منابع سال ۹۱ این صندوق را به صورت ریالی  به سرمایه گذارن خصوصی و تعاونی در بخش های آب و کشاورزی که توجیهات فنی، مالی ، اقتصادی و اهلیت متقاضی آن توسط بانک عامل احراز شده باشد پرداخت نماید.

نظری با اشاره به این که تاکنون ۵/۴۶ هزار میلیارد ریال از منابع صندوق توسعه ملی به استناد ماده ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۰ و بند ۱-۵  قانون بودجه سال کل کشور در اختیار دو نهاد تخصصی بانک کشاورزی و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی قرار گرفته است اظهارداشت: با لحاظ نمودن مجموع قراردادهای عاملیت منعقد شده با بانک های سپه، صادرات،رفاه کارگران و توسعه تعاون تاکنون ۵/۶۴ هزار میلیارد ریال منابع صندوق توسعه ملی در اختیار بخش آب و کشاورزی قرار گرفته که امید است با جذب سریع منابع این  قراردادها توسط بانک های عامل سببات رشد و شکوفایی و توسعه در بخش آب و کشاورزی بیش از پیش فراهم گردد.

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی افزود:  مرحله اول تخصیص منابع به طرح های غیردولتی آب و کشاورزی به اتمام رسید و نوید آن را می دهیم اگر بانک های عامل نسبت به جذب این منابع با تاکید بر سرعت و دقت اقدام و در صورت نیاز بانک های عامل به  منابع بیشتر ، صندوق توسعه ملی منابع تازه در اختیار آنها قرار خواهد داد .

نظری نرخ سود تسهیلات را حداکثر ۱۳ درصد اعلام کرد و گفت: پرداخت و بازپرداخت این منابع به صورت ریالی خواهد بود و با درخواست متقاضی و تشخیص بانک عامل  می توان ۲۰ درصد از منابع را به صورت سرمایه در گردش پرداخت نمود.

وی خاطرنشان کرد: در قراردادهای منعقد شده جهت تسریع در فرآیند جذب منابع سهم آورده از منابع  داخلی بانک ها در نظر گرفته نشده و بانک های عامل می توانند صرفا منابعی که در اختیارشان قرار گرفته را مصرف کنند.

معاون قراردادهای عاملیت و اعتبارات صندوق توسعه ملی در خصوص مکانیزم پرداخت تسهیلات گفت:  بانک های عامل به اندازه سرجمع طرح هایی که در ارکان اعتباری اشان مصوب می گردد از صندوق توسعه ملی درخواست وجه می کنند آنگاه صندوق با تطبیق شناسنامه طرحها و پروژه ها با قراردادهای عاملیت منعقده و نظام نامه ضوابط و شرایط پرداخت تسهیلات در صورت رعایت قوانین و مقررات، وجوه را به حساب بانک عامل واریز می نماید.

نظری ضمن تقدیر از عملکرد بانک کشاورزی در خصوص جذب منابعی که سال قبل در اختیار این بانک قرارداده شد گفت: بانک کشاورزی سال قبل ۱۹ هزار میلیارد ریال طرح مصوب کرد که بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال آن را پرداخت نمود و سببات اشتغال ۵۰ هزار نفر را  فراهم کرد.

مدیرعامل بانک کشاورزی نیز در مراسم امضای قرارداد تازه این بانک با صندوق توسعه ملی گفت: اولین برکات صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی و کشاورزان عزیز رسید و خوشبختانه آن هدفی که صندوق توسعه ملی برائ بکارگیری منابع در جهت توسعه اقتصادی کشور مدنظر داشت محقق گردید.

طالبی تصریح کرد: بخشی از طرح هایی که از محل منابع صندوق توسعه ملی تسهیلات گرفتند طی هفته های جاری به بهره برداری می رسند./عب


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ