اگر در طول روز خواب آلوده اید، این مطلب را بخوانید

۵ م دیماه ،

این بیماری بیشتر در جوانی و نوجوانی آغاز می گردد و ممکن است در بعضی از اشخاص پیشرفت کند و ثابت بماند.

یک روان‌پزشک گفت: حمله خواب، نوعی بیماری است که فرد را دچار خواب آلودگی مفرط روزانه می‌کند. این خواب‌ها همراه با حرکات سریع چشم است که به آن خواب «REM» می‌گویند.

دکتر اشرف تشکری اظهار کرد: این حالات در بیداری برای فرد رخ می‌دهد. زمان این خواب‌ها ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و پس از آن نیز فرد احساس موقت رفع خستگی دارد. گاهی توهمات گذرا، شلی عضلات و فلج خواب ملاحظه می‌شود. فلج خواب حالتی است که فرد بیدار است ولی نمی‌تواند اندام خود را حرکت دهد.

تشکری تصریح کرد: شیوع این بیماری ۰٫۰۲ تا ۰٫۱۶ درصد است و تا حدودی زمینه خانوادگی در آن موثر است. این بیماری بیشتر در جوانی و نوجوانی آغاز می گردد و ممکن است در بعضی از اشخاص پیشرفت کند و ثابت بماند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: این بیماری یک ناهنجاری در خواب محسوب می‌شود و یک اختلال روان‌پزشکی نیست.

وی ادامه داد: ‌شایع‌ترین علامت این بیماری حملات خواب است که گاهی سبب می‌شود فرد بیافتد. این اشخاص شب‌ها زود به خواب می‌روند ولی خواب منقطع دارند.

این روان‌پزشک با بیان این که برای تشخیص بیماری حمله خواب، فرد باید خواب‌نگاری شود، گفت: سبب این بیماری ممکن است اختلالات سیستم ایمنی یا کاهش میانجی عصبی به نام هیپوکرین باشد. هیپوکرین سبب تحریک اشتها و بیداری می‌شود که در این اشخاص کاهش می‌یابد.

تشکری عنوان کرد: این بیماری درمان قطعی ندارد ولی با مراجعه به روان‌پزشک و استفاده از بعضی داروها می‌توان علایم را کاهش داد.

باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *