اگر قصد سفر با خودروی شخصی دارید این مطلب را بخوانید

آشنا نبودن رانندگان با برخی از اصول رانندگی باعث خسارات سنگین جانی و مالی می شود. تلاش کنید درست برانید تا دچار مشکل نشوید. هر چند به گفته کارشناسان سرعت غیرمجاز، مهم ترین عامل تصادف در جاده های کشور است اما آشنایی با فنون رانندگی می تواند تا مقدار زیادی از تصادفات رانندگی بکاهد.
تعدادی از اشتباهات رانندگان که بر اثر کم اطلاعی و یا بر حسب عادت انجام می شود و به صورت باورهای غلط در جامعه رایج شده است، به قرار زیر است:

نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها’، این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می کند و نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه ریزی کنیم، قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن’، زمانی که می خواهید ترمز دستی را بالا بکشید دکمه آن را فشار دهید و سپس آن را بالا بکشید. دلیل این کار چیست ؟ این دکمه کار کلاچ ترمز دستی را انجام می دهد و کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی می شود.

تعویض نکردن به موقع روغن گیربکس’؛ افرادی هستند که خودروشان ۱۵۰ هزار کیلومتر یا بیشتر کار کرده و وقتی هم از آنها سوال می شود واسکازین را تا به حال تعویض کردی؟ می گویند مگر واسکازین هم نیاز به تعویض دارد!؟ در جواب باید گفت: بله واسکازین نیز مانند روغن های دیگر نیاز به تعویض دارد، تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس، سلامت گیربکس و… می شود، کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد.

تعویض یکبار در میان فیلتر روغن’، گاهی دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض می کنند و اکثرا همین افراد از فیلتر های با کیفیت پایین استفاده می کنند. ابن کار باعث می شود فیلتر عمل تصفیه را به خوبی انجام ندهد و منجر به آسیب های جدی به موتور خودرو شود. بی شک اگر هربار با تعویض روغن، فیلتر عوض و فیلتر مناسب جایگزین آن شود متوجه خواهیم شد که چقدر از هزینه تعمیر موتور و اتلاف وقت جلوگیری خواهد شد.

درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی’؛ این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد. درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز می شود و این گرما به موتور منتقل می گردد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند، سپس چند کیلومتر از مسافت را تا گرم شدن مطلوب ماشین با سرعت پایین حرکت کنید.

پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر دراتوبان’؛ تجربه نشان داده است که اگر یک خودرو در اتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد، مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن باز است، ۴۰ درصد کمتر است.

خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و در ترافیک’، این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس می شود.

گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو’؛ این کار باعث می شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند، زیرا زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده می شود و زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشار داده می شود، خود باعث دیرتر ایستادن خودرو می شود. بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از اینکه خودرو به لرزش بیفتد، کلاچ را بگیریم.

با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکس’، بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت می کنند و در عوض رانندگانی با سرعت های زیاد در لاین های کناری حرکت می کنند، هر دو این موارد باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری در خودرو می شوند.

ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور، این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور، واتر پمپ و موتور می شود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر نیز شده است.

بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن وجوشاندن بیشتر شود، املاح آب کمتر خواهد شد. به این نکته توجه کنید که پس از سرد شدن، رسوبات در کف ظرف، ته نشین خواهد شد، لذا از ریختن ته آب به داخل رادیاتور خودداری کنید. البته مایع های آماده هم در بازار موجود است که از روش اول قابل اطمینان تر است.

ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور’، این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ ها، نازل و پمپ آب می شود، برای تامین این آب هم می‌توان از روش های بالا استفاده و یا از مایع های آماده برای این منظور استفاده کرد.

سنگین کردن بیش از حد خودرو’؛ پر کردن صندوق عقب با وسایلی که به آن احتیاجی نیست، باعث بالا رفتن مصرف سوخت می شود، حدالامکان باید خودرو خود را سبک کنید.

نصب باربند در مواقعی که به آن نیاز نداریم’؛ باربند را فقط باید زمانی بست که به آن احتیاج داریم، زیرا وجود باربند باعث افزایش مصرف سوخت، حداقل به میزان ۱۰ درصد می شود.

نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودروی ایربگ دار’، این اقدام بسیار خطرناک است و در یک تصادف کوچک اگر ایربگ باز شود، کودک ضربه شدید خواهد دید. حتی احتمال خفگی وجود دارد، بنابر این بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص در ردیف عقب بنشیند.

استفاده از نور بالا در مه’؛ در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر می کند. در این شرایط نور خودرو باید روی نور پایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد، باید آن را روشن کرد .

تکیه پا به کلاچ’، بسیار دیده شده رانندگانی که وقتی حتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می کنند، پای خود را روی کلاچ تکیه می دهند و کلاچ کورس کامل خلاصی را طی نمی کند. این کار باعث فشار آمدن به گیربکس نیز می شود.

جلو آوردن بیش از حد صندلی’، خیلی از افراد فکر می کنند هرچه صندلی جلوتر باشد، تسلط راننده بیشتر است و به اصطلاح دست فرمان خوب می شود، اینطور نیست، صندلی باید طوری باشد که راننده کاملا احساس راحتی کند.

گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو’، این کار قبلا در خودرو های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می شد، اما در خودرو های انژکتوری این کار مضر است. زیرا زمانی که شما گاز می دهید و سپس سویچ را می بندید، مقداری بنزین نسوخته باقی می ماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن دوباره می شود.

خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت’؛ این کار در بعضی اوقات باعث سوختن پمپ بنزین می شود و اصولا نباید گذاشت چراغ بنزین روشن شود. زیرا رسوبات و ناخالصی های ته باک وارد مسیر سوخت می شود و باعث اختلال در کار پمپ بنزین، فیلتر بنزین و نهایتا انژکتور می شود.

تابستان فصل مسافرت است و بسیاری از هموطنان نیز از خودروهای شخصی برای تردد استفاده می کنند. کارشناسان می گویند چنانچه شهروندان در کنار رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی، به مسایل فنی خودرو و همچنین فنون رانندگی بیشتر آشنا شوند سفر خوش و بی خطری خواهند داشت.

پایان خبر/

تاریخ ارسال : چهارشنبه ۱۴ تیرماه
ساعت ارسال: ۱۱:۳۹


مجله ماشین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *