ایجاد ارز فراملی در برابر دلار

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

یک مقام پیشین بانک جهانی ضمن اخطار نسبت به پایان دوره هژمونی و تسلط دلار در بازارهای مالی و پولی جهان تاکید کردکشورهای مختلف جهان باید ارز فراملی را ایجاد کنند تا در صورت کاهش شدید ارزش دلار با خسارات جبران ناپذیری روبرو نشوند

خبراقتصادی:به گزارش آسیا کارسپاندنت ، جاستین یی لو فین مقام ارشد پیشین بانک جهانی تصریح کرد، پس از جنگ جهانی دوم تاکنون دلار آمریکا تسلط بسیاری بر بازارهای مالی و پولی بین المللی داشته واین مساله اقتصاد جهان را به شدت در برابر نوسانات ارزش دلار آسیب پذیر کرده است.

بر اساس این گزارش وی افزود، بحران مالی ۲۰۰۷ میلادی و کاهش شدید ارزش دلار در برابر سایر ارزهای بین المللی به خوبی بخشی از واقعیت های موجود در این خصوص را نشان داده و من به کشورهای بزرگ پیشنهاد می کنم تا ارز فراملی را برای در امان بودن از نوسانات شدید ارزش دلار ایجاد کنند.

این مقام پیشین بانک جهانی گفت: وابستگی شدید اقتصاد جهان به دلار و تسلط دلار بر مناسبات تجاری و ارزی جهان عامل اصلی بحران های اقتصادی و مالی به شمار می رود.

وی افزود: به نظر من یک ارز فراملی بر مبنای ارزش طلا باید ایجاد شود تا این پول قابلیت استفاده در کشورهای مختلف جهان را داشته باشد. البته ایجاد ارز فراملی بر مبنای طلا نیازمند عزم سیاسی و اصلاح ساختارهای مالی بین المللی است.

“یی لو فین” خاطر نشان کرد: البته اجرای این پروژه نیازمند کار تحقیقاتی و مطالعاتی بسیاری است و در کوتاه مدت نمی توان آن را اجرا کرد. کاهش شدید ارزش دلار و پایان تسلط پول آمریکا در بازارهای جهانی می تواند سبب رشد فزاینده قیمت کالاها به خصوص طلا شود.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ