ایران در یک وضع اپیدمی از نظر بیماری ام اس قرار دارد

سهشنبه ۱۶آبان۹۱ lبه نقل از باشگاه خبر نگاران جوان در پرتال خبری ممتاز نیوز انتشار یافته است،

رئیس انجمن مغز و اعصاب گفت: با توجه lبه افزایش موارد ابتلا lبه ام اس و شیوع این بیماری در بسیاری از مناطق کشور در طی سال های اخیر، در حال حاضر ایران در یک وضع اپیدمی از نظر بیماری ام اس قرار دارد.

حسین پاکدامن رئیس انجمن مغز و اعصاب در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت:  ام اس بیماری مغزی و عصبی مهم و شایع در بین اشخاص جوامع مختلف است و کیفیت زندگی فرد مبتلا را کاهش می دهد.

وی گفت: ام اس بیماری است که در آن گلبول های سفید بدن که نقش دفاعی دارند، lبه رشته های اعصاب مربوط lبه یکی از اندام های بدن حمله می نمایند که در نهایت آن، اندام فوق دچار مشکل می گردد.

پاکدامن با اشاره lبه افزایش موارد ابتلا lبه ام اس در بسیاری از مناطق جهان افزود: در یک تقسیم بندی کلی می توان مناطق جغرافیایی را نظر بیماری ام اس lبه سه دسته با ریسک بالا، ریسک متوسط و ریسک پایین تقسیم بندی نمود که ایران در این تقسیم بندی  در گروه با ریسک پایین قرار دارد.

وی با بیان این که موارد ابتلا lبه ام اس در ایران افزایش یافته است، تاکید نمود: با توجه lبه افزایش موارد ابتلا lبه ام اس و شیوع این بیماری در بسیاری از مناطق کشور در طی سال های اخیر، در حال حاضر ایران در یک وضع اپیدمی از نظر بیماری ام اس قرار دارد.

پاکدامن اظهار داشت: متاسفانه ام اس در کشورمان در حال شیوع است که برای کنترل آن باید فکری نمود.

وی خاطر نشان نمود: اگر چه سبب اصلی افزایش موارد ابتلا lبه ام اس lبه طور مشخص معلوم نمی باشد، اما عواملی همچون مسائل ژنتیک و محیطی، عفونت و واکسیناسیون و کمبود ویتامین هایی همچون ویتامین D , C در بروز ام اس می تواند دخیل باشد./ع


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ