ایران دومین بنزین ارزان دنیا را دارد

۲۸اردیبهشت،

ایران دومین بنزین ارزان دنیا را دارد

عصرخودرو: صندوق بین المللی پول در تازهترین گزارش خود اعلام کرد در پی افزایش نرخ ارز در ایران، رتبه دومی عرضه ارزان ترین بنزین دنیا پس از ونزوئلا به این کشور رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصرخودرو» به نقل از تسنیم صندوق بین المللی پول در گزارشی بر پایه تازهترین آمار و ارقام مربوط به ایران اعلام کرد این کشور دومین بنزین ارزان دنیا را دارد.

پیش از این و با وجود اجرای مرحله اول قانون هدفمند کردن یارانه ها ایران از نظر عرضه بنزین ارزان در دنیا رتبه ششم را به خود اختصاص داده بود اما با تغییرات نرخ ارز و افزایش ارزش دلار در برابر ریال رتبه دومی عرضه بنزین ارزان در جهان به ایران اختصاص یافته است.

 

بر اساس این گزارش ونزوئلا همچنان در رتبه اول جهان از نظر عرضه بنزین ارزان قرار دارد. هر لیتر بنزین در این کشور در برابر ۵ سنت فروخته می گردد. 

 

ایران پس از ونزوئلا در رتبه دوم از این نظر قرار گرفته است. در این گزارش قیمت هر لیتر بنزین در ایران برابر با ۱۱ سنت محاسبه شده است که دومین بنزین ارزان دنیا به حساب می آید. این محاسبه بر اساس بنزین سهمیه ای و ارزش دلار آزاد حساب شده است.

 

عربستان در رتبه سوم عرضه کنندگان بنزین ارزان در دنیا قرار گرفته است. قیمت هر لیتر بنزین در این کشور ۱۳ سنت تعیین شده است.

 

کشورهای قطر، ترکمنستان،‌ کویت،‌ الجزایر، امارات،‌ مصر و اکوادور در رتبه های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته اند.

 

در پی رشد نرخ ارز در ایران قیمت دلاری بنزین در ایران کاهش یافته و همین امر انگیزه بسیاری را برای قاچاق این کالا به کشورهای همسایه فراهم آورده است.

شنبه ۲۸ اردیبهشت   ۲۳:۵۶

منبع: عصر خودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ