ایران سومین کشور آلوده هوای دنیا

مهر ۱۳۹۸
ممتاز نیوز : مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودرو با اشاره به آمار های سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: ایران در میان آلوده ترین کشورهای جهان از لحاظ آلودگی هوا رتبه سوم را داراست. همچنین در میان کشورهای با جاده‌های خطرناک مقام پنجم را کسب کرده است که این موارد لزوم توجه بیشتر به معاینه فنی را تاکید می کند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از مهر ؛ سید علی رضوی با اشاره به افزایش آلودگی هوای پایتخت پس از ۵ ساله شدن معاینه فنی گفت: پیش از این ایران هشتمین کشور جهان از لحاظ آلودگی هوا بود که در سال ۲۰۱۳ به رتبه سوم رسیده است.

ارسال پیامک به دو میلیون خودرو فاقد معاینه فنی

وی با اشاره به شناسایی بیش از ۲ میلیون خودرو فاقد معاینه فنی که از لحاظ قانون پنج ساله شدن خودرو ها باید به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند اظهار کرد: پلیس برای این خودرو ها پیامک ارسال خواهد کرد و آن ها فرصت دارند طی ۱۰ روز به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند در غیر این صورت با آن ها برخورد های قانونی صورت می گیرد. به نقل از رضوی روزانه برای ده هزار خودرو پیامک ارسال می گردد.

بیشتر تصادفات به سبب نقص فنی

مدیر مرکز معاینه فنی مرکزی با اشاره به این که بیشتر تصادفات جاده به سبب نقص فنی است تا عامل انسانی توضیح داد: با آغاز سفرهای تابستانی ما آمادگی آن را داریم تا روزانه ۵ هزار خودرو را در هر شیفت معاینه فنی کنیم و اگر شخصی ملاحظه می گردد به سبب بی نظمی است نه نبود ظرفیت در مراکز ما.

وی با اشاره به ظرفیت شبانه روزی شدن مراکز معاینه فنی گفت: ما امکان فعالیت سه شیفت کاری را داریم اما این مستلزم آن است که خودرو ها به صورت مستمر به مراکز ما مراجعه کنند.

رضوی با اشاره به طرح کاهش معافیت معاینه فنی از ۵ سال به دو سال گفت: امیدواریم این قانون هر چه زودتر در مجلس به تصویب برسد و پلیس نیز با تردد هر گونه خودرو فاقد برگه معاینه فنی برخورد کند.

برخورد با مراکز معاینه فنی متخلف

این مسئول با بیان این که یکی از مشکلات برگه های فنی صدور برگه های معاینه فنی بدون مراجعه خودرو به این مراکز است گفت: بیشتر این برگه ها توسط مراکز حاشیه شهر صادر می گردد که باید این مشکلات حل شود. در تمامی مراکز تهران دوربین های پلاک خوان نصب شده و عکس خودرو به همراه اطلاعات آن به پلیس داده می گردد و ما هرچه به سمت مکانیزه شدن پیش رویم دست سودجویان قطع می گردد.

رضوی اضافه کرد: پیش از این برای خودرو ها تنها برگه رد یا قبولی در معاینه فنی صادر می شد اما حالا به اضافه کارت و عکس خودرو جدولی که وضعیت تطبیق خودرو با استانداردهای ایمنی را نشان می دهد پیوست این کارت است.

وی تاکید کرد: تمامی مراکز معاینه فنی باید بر اساس استاندارد ۹۱۸۱ فعالیت کنند و تمامی مراجعات با این استاندارد سنجیده شود.

به گفته رضوی کشور هلند با شاخص کشته شدن تصادفات از هر ۱۰۰ هزار نفر ۴٫۸ نفر و آلایندگی ۲۹ درصد خودروها هر ساله به مراکز فنی مراجعه می کنند یا در کشور آلمان که شاخص کشته شده ها ۶ نفر است هر دو سال یک بار چگونه است در کشور ایران که شاخص کشته شدن از هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۴٫۱ نفر است و شاخص آلودگی هوا ۹۲ درصد ما باید هر ۵ سال خودروهایمان به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *