ایران پیشنهاد نفتی چین را رد کرد

http://www.momtaznews.com/wp-content/uploads/2014/01/a833950fcb62c2f36ed3f52f2c8b59fc.jpg

به گزارش ممتاز به نقل از مهر، با تاخیر و عدم تحقق وعده ساینوپک چین برای افزایش تولید نفت میدان یادآوران به ۵۰ هزار بشکه در روز، شرکت ملی نفت ایران ضمن مخالفت با پیشنهاد جدید نفتی چینی‌ها از وعده جدید غول نفتی چینی‌ها برای افزایش تولید نفت این میدان مشترک با عراق تا ۱۲ روز آینده خبر داد.

همزمان با افزایش تعداد دکل های حفاری عراق در میادین مشترک نفتی با ایران به ۲۰۰ دستگاه، شرکت‌های پیمانکار چینی کماکان وقت کشی و تاخیر در توسعه بزرگترین میادین مشترک نفتی ایران با عراق را در دستور کار قرار داده اند.

شرکت ساینوپک چین پیمانکار طرح توسعه میدان مشترک یادآوران پائیز سال جاری با ارائه گزارشی به شرکت ملی نفت ایران از تکمیل طرح توسعه فاز اول میدان نفتی یادآوران تا بهمن ماه سال جاری خبر داده و وعده داده بودند: تولید نفت از این میدان مشترک بهمن ماه امسال به با افزایشی حدود دو برابری به ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

عبدالرضا حاجی حسین نژاد امروز در باره آخرین وضعیت توسعه میدان یادآوران با تاکید بر اینکه احتمال دارد طرح افزایش تولید نفت این میدان مشترک به ۵۰ هزار بشکه تا پایان سال جاری (۱۲ روز آینده) افزایش یابد، گفت: فاز نخست توسعه این میدان مشترک با عراق با هدف تولید روزانه ٨۵ هزار بشکه نفت در دستور کار بوده، سال ۹۳ عملیاتی می‌شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و تسوعه نفت با اعلام اینکه همچنین از مخالفت شرکت ملی نفت ایران با درخواست ساینوپک چین خبر داد و افزود: ساینوپک درخواستی برای افزایش دوباره مدت زمان طرح را مطرح کرده است که این پیشنهاد با مخالفت شرکت ملی نفت روبرو شد.

آخرین گزارش رسمی شرکت ملی نفت ایران از وضعیت توسعه فاز اول میدان نفتی یادآوران نشان می‌دهد: تاکنون حفاری ۵۴ حلقه چاه این میدان پایان یافته و حفاری آخرین حلقه چاه تا پایان سال به پایان می رسد. هم اکنون حدود ۲۵ هزار بشکه طلای سیاه از این میدان برداشت می شود که باید این ظرفیت تا ۱۲ روز آینده به ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

در شرایط فعلی متوسط پیشرفت توسعه این میدان مشترک با عراق به حدود ۹۰ درصد رسیده که پیش بینی می‌شود واحد بهره برداری این میدان نفتی شامل فرایندهای جداسازی، نمکزدایی و گوگردزدایی نیز با ظرفیت فراورش ١٣۵ هزار بشکه، در نیمه دوم سال ۹۳ راه اندازی شود. بنا بر اعلام مسئولان ساینوپک چین، با تحقق افزایش ۵۰ هزار بشکه ای تولید نفت از یادآوران علاوه بر جبران برخی از عقب ماندگی‌ها، امکان تحقق درآمد ۱۵۰ میلیون دلاری به صورت ماهانه فراهم می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ