ایران یا فرانسه؛ کدام کشور نماینده ˝گذشته˝ است . . .؟

گردآوری توسط گروه فرهنگ و هنر ممتازنیوز

حاشیه‌ها بر سر ˝گذشته˝ کماکان ادامه دارد

معرفی آخرین ساخته اصغر فرهادی به عنوان نماینده سینمای فرانسه به جشنواره فیلم زاگرب کرواسی، حرف و حدیث‌های بسیاری را به راه انداخت.

سرویس سینما هنرآنلاین/

بعد از معرفی فیلم “گذشته” به عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار این خبر با واکنش های مثبت و منفی روبروشد و بحث و جدل های فراوانی بر سر معرفی آخرین ساخته خالق “درباره الی” به میان آمد. دیری نگذشت که این سر و صدا ها آرام شد واین فیلم به عنوان “نماینده سینمای ایران” راهی مراسم اسکار ۲۰۱۴ شد اما این پایان کار نبود تا فیلم فرهادی به عنوان نماینده سینمای فرانسه به جشنواره فیلم زاگرب معرفی شد. بحث اصلی بر سر این است که اگر فیلم تازه اصغر فرهادی محصول مشترک ایران و فرانسه است و نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۱۴، چرا از سوی وزات فرهنگ و هنر فرانسه به جشنواره های درجه دو و سه فرستاده می گردد و وجهه فیلم را به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکارخدشه دار می کند . به سراغ اهالی سینمای ایران رفتیم و چرایی این ماجرا را جویا شدیم:

محمد اطبایی در گفت و گو با خبرنگار سینما هنرآنلاین دربارهٔ معرفی فیلم قبل به عنوان نماینده سینمای فرانسه به جشنواره زاگرب گفت: این فیلم در جشنواره فیلم کن به عنوان محصول مشترک سینمای فرانسه و ایران اکران شد و در آن مقطع حرف و حدیثی به میان نیامد.اگر فیلم اصغر فرهادی به عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار معرفی شد، ویژگی هایی که اسکار طبق بندE قوانین اش برای معرفی بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را داشته است شامل می شد. برای معرفی یک فیلم به اسکار شاخصه هایی وجود دارد که قبل آن شاخصه ها را به عنوان نماینده سینمای ایران داشته است.

اطبایی ادامه داد: چرا ما فکر می کنیم که دولت فرانسه طبق سازوکار پیچیده ای این فیلم را به جشنواره زاگرب معرفی کرده است. در هیچ کشوری به جز ایران، بخش دولتی در این جور مسائل دخالت نمی کند. ممنتو فیلم پخش جهانی این فیلم را برعهده دارد و تشخیص داده است که این فیلم باید در این جشنواره شرکت کند.

اطبایی یادآور شد: فیلم قبل طبق قوانین اتحادیه اروپا می تواند در هر جشنواره ای شرکت کند و بحث های این چنینی، توهم توطئه است که آن ها می خواهند نماینده سینمای ایران را زیر سوال ببرند.

معلم: فیلم اصغر فرهادی دو هویته است

علی معلم تهیه کننده سینما و مدیر مسئول مجله دنیای تصویر در گفت و گو با خبرنگار سینما هنرآنلاین دربارهٔ معرفی این فیلم به جشنواره زاگرب گفت: این فیلم محصول مشترک سینمای ایران و فرانسه است و یک فیلم با هویت ایرانی و فرانسوی محسوب می گردد.

معلم اضافه کرد: همجنین اتفاقاتی برای یک فیلم محصول مشترک طبیعی است اما مساله ای که اینجا مطرح می گردد این است که اگر فیلم قرار است به جشنواره ای برود، ایرانی بودنش هم ذکر شود و یا برعکس اگر در جشنواره ایرانی شرکت می کند، نام فرانسه از فیلم حدف نشود.

تهیه کننده فیلم “آل” دربارهٔ اعتراض رایزن فرهنگی ایران در کرواسی گفت: این قبیل اعتراضات غیر منطقی است و فایده ای نخواهد شد. این محصول مشترک است و این قبیل اتفاقات برای یک فیلم محصول مشترک طبیعی است.

 هاشمی: مسئولین سینما این آبروریزی را به جان بخرند

رییس جامعه صنفی تهیه کنندگان در گفت و گو با خبرنگار سینما هنرآنلاین دربارهٔ این اتفاقات گفت: معرفی فیلم قبل به عنوان نماینده سینمای ایران از ابتدا غلط بود و حالا که همچنین آبروریزی هایی در سطح جهانی پیش آمده است،مسولین سینمایی تازه کار آن را به جان بخرند. فیلم قبل هیچ ربطی به ایران ندارد و ارسال این فیلم به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار از بی درایتی و بی خردی تیم تازه سازمان سینمایی است.

هاشمی ادامه داد: به راحتی می توان هر مساله ای را به این دوستان تحمیل کرد، ارتباط محدود مدیریت تازه سینمایی با چند نفر از سینما گرانی که او را محاصره کرده اند سبب به وجود آمدن این اتفاقات است.

انتهای پیام/۵۵

 

 

 


آخرین خبرها
منبع:هنرآنلاین
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ