این عفونت در کمین زنان شاغل است

گردآوری شده توسط گروه بهداشت و سلامت ممتاز نیوز

دکتر سیمین وحیدی، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار با اشاره به اینکه فرد سالم هنگام دفع ادرار نباید هیچگونه احساس سوزش و ناراحتی داشته باشد…

دکتر سیمین وحیدی، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار با اشاره به اینکه فرد سالم هنگام دفع ادرار نباید هیچگونه احساس سوزش و ناراحتی داشته باشد، گفت: اگر غلظت ادرار تغییر کند، نشانه‌ای از بیماری مثانه است، در ناراحتی مثانه ادرار تیره رنگ شده و به رنگ چای می‌شود.
وی همچنین افزود: وجود لخته خون در ادرار علامت بیماری است، اگر همراه با تخلیه خون، درد نیز وجود داشته باشد، امکان ضایعه مثانه و یا سرطان مثانه وجود دارد. خصوصا در اشخاصی که دخانیات مصرف می کنند یا زمینه خانوادگی بدخیمی‌های مثانه دارند، وجود خون در ادرار باید جدی گرفته شود.

دکتر وحیدی گفت: در اشخاصی که آب بسیاری می‌نوشند، تکرر ادرار طبیعی بوده و بیماری محسوب نمی‌شود. در غیر این صورت علل تکرر ادرار باید توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

این جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه به طور معمول از هر ۲ زن یک نفر به عفونت ادراری مبتلا می‌شوند، گفت: به سبب وضعیت دستگاه ادراری در زنان و کوتاهی طول مجرای ادراری، میکروب‌هایی که به صورت عادی در سطح پوست بدن وجود دارند به مجرای ادرار راه یافته و سبب بروز عفونت می‌شوند.

دکتر وحیدی همچنین یادآور شد: زنان بیش از مردان دچار بیماری‌های مثانه می شوند و این مشکل در دوران یائسگی به سبب تغییرات هورمونی افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: اغلب زنان شاغل بیش از سایرین دچار عفونت‌های ادراری می‌شوند که این عارضه به سبب تاخیر در تخلیه ادرار، عدم تخلیه کامل ایجاد می گردد، بیماران معمولا اظهار می کنند در محیط اداره به سبب شرم از مراجعه مداوم به دستشویی یا عدم وجود نکات بهداشتی کامل تمایلی به دستشویی رفتن ندارند و یا دیر به دیر اقدام به این کار می کنند، این مسئله سبب ماندن ادرار در مثانه، تکثیر باکتری و ایجاد عفونت ادراری می گردد.

دکتر وحیدی در پایان خاطرنشان کرد: رعایت نکات لازم مانند نوشیدن آب فراوان، ۲ لیوان صبح ناشتا، یک لیوان در میانه روز، یک لیوان نیم ساعت قبل از صرف غذا یا یک ساعت پس از صرف غذا، جلوگیری از ایجاد رطوبت در لباس زیر و خشک کردن ناحیه تناسلی از سمت جلو به عقب و تخلیه کامل مثانه در هر نوبت دفع ادرار از عوامل موثر در پیشگیری از بروز عفونت های مکرر ادراری در زنان محسوب می شوند.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ