تفاوت بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ با شرکت های هرمی

کسب و کار: وزارت بازرگانی بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ را قانونی اعلام کرد و با ابلاغ قوانین و مقررات فعالیت در بازاریابی شبکه ای، تفاوت آن را با فعالیت شرکت های هرمی مشخص کرد.

بازاریابی شبکه ای یا «نت ورک مارکتینگ» چیست؟

بازاریابی شبکه ای یا «نت ورک مارکتینگ» نوعی شیوه فروش است کە یک کمپانی محصولات خود را بدون تبلیغات و بدون واسطه می فروشد و مشتری ها پس از خرید می توانند برائ این محصولات بازاریابی کند و سود ببرند.

بیشتر اشخاص در برخورد با واژه «بازاریابی شبکه ای» فکر می کنند کە بازاریابی شبکه ای یعنی چیزی مثل گلدکوئست، و گلدکوئست هم یعنی بازاریابی شبکه ای!

حتما شما هم این را شنیده اید کە در زمان هایی نه چندان دور، عمده کالاهایی کە برائ اولین بار به کشور وارد می شدند و مورد استفاده عموم قرار می گرفتند، به نوعی نام تجاری خود را بین مردم جا می انداختند کە انگار تنها کالای تولید شده از آن نوع، فقط همان مارک تجاری بوده است و بس!

بازاریابی شبکه ای و تفاوت های آن با شرکت های هرمی

مثلا وقتی مردم می خواستند بگویند کە یک بخاری خریده اند  می گفتند: یک دئو ترم خریده ام، به دستمال کاغذی می گفتند کلینکس، به پودر لباسشویی می گفتند تاید، به مایع ظرفشویی می گفتند ریکا … حال آنکه اینها صرفا نام های تجاری می باشند و ده ها مارک تجاری دیگر همزمان همان نوع کالا را تولید و عرضه می کردند.

این موضوع در موردبازاریابی شبکه ای هم صادق است کە البته تاریخچه به وجود آمدن، تکامل تدریجی و توسعه آن به سال ها قبل از به وجود آمدن شرکت هایی مثل گلدکوئست و امثال آن بازمی گردد.

تاریخچه بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ در ایران

بیست و نهم آبان ماه سال ۱۳۸۷، شخصی به نام سید رضا حسینی این مقوله را به شکل بازاریابی شبکه ای مجاز، برائ اولین بار در ایران به طور رسمی و به عنوان اختراع در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسمی رساند. حدود یک سال بعد، یعنی در هشتم دی ماه ۱۳۸۸ (۲۸ دسامبر ۲۰۰۸) بازاریابی شبکه ای قانونی اعلام شد و وزارت بازرگانی جمهوری اسلامی ایران، قوانین و مقررات فعالیت در بازاریابی شبکه ای و مرز بین فعالیت شبکه ای (نت ورک مارکتینگ) را با فعالیت هرمی مشخص کرد.

این در حالی است کە در خبرها جمهوری اسلامی ایران، غالبا بر غیرقانونی بودن بازاریابی هرمی تاکید می گردد و مدام در رسانه ها خبرهایی مبنی بر جلوگیری از فعالیت فعالان این شغل و غیرقانونی بودن این شبکه ها منتشر می گردد.

در شهریور ماه سال ۱۳۹۰ بعد از دو سال تلاش و بررسی های طولانی، چند شرکت برائ اولین بار در تاریخ ایران موفق به کسب مجوز بازاریابی شبکه ای از وزارت بازرگانی شدند. بازاریابی شبکه ای یا «نت ورک مارکتینگ» نوعی شیوه فروش است کە در آن کمپانی ها محصولات خود را بدون تبلیغات و بدون واسطه به فروش می رسانند، و مشتریان پس از خرید، در صورت تمایل می توانند محصولات کمپانی را بازاریابی و برائ خود سوآفرینی کنند.

درآمد در بازاریابی شبکه ای هم در ازای فروش مستقیم کالا و هم در ازای فروش از طریق زیرمجموعه کسب می گردد. یک نماینده فروش علاوه بر جذب مشتریان، آموزش نیروهای تازه وارد را در جهت جذب مشتریان برعهده دارد. بازاریابی شبکه ای در واقع هدف همه شرکت هاست (هم شرکت های دارای بازاریابی شبکه ای و هم شرکت های فاقد آن).

اگر شما شنیدید کە یک شرکت با سابقه اعلام کرده است کە «در صورت معرفی یکی از دوستانتان به ما در خرید بعدی از تخفیف برخوردار شوید» این همان بازاریابی چندسطحی است. انجمن های سلامتی، آژانس های املاک، شرکت های ارتباط تلفنی و صنایع مختلف دیگر، از این روش استفاده می کنند. اغراق نکرده ایم اگر بگوییم بعضی مشاغل تخصصی (پزشکان، دندانپزشکان، حسابداران) مرگ و زندگی شان به مشتریانی بستگی دارد کە آنها را به دیگران معرفی می کنند. تمام این مشاغل به سادگی تلاش می کنند تا مشتریان کنونی آنها تبلیغ و بازاریابی محصولات و خدمات آنها را برائ مشتریان بالقوه انجام بدهند.

بازاریابی شبکه ای و تفاوت های آن با شرکت های هرمی

شرکت های سنتی فاقد سیستم بازاریابی شبکه ای

در شرکت فاقد سیستم بازاریابی شبکه ای، شرکت مدیر و نمایندگان فروش را استخدام می کند. این نوع شرکت ها برائ استخدام نمایندگان فروش به سبب کمبود منابع مالی کە شرکت باید به عنوان حقوق پرداخت کند و همچنین تعداد اشخاصی کە مدیر فروش قادر است آنها را به کار گیرد، دارای محدودیت است.

زمانی کە مدیر فروش به سبب افزایش حجم کارها قادر به اداره امور نباشد، شرکت مجبور به استخدام مدیر دیگری در کنار مدیر قبلی و یا ارتقاء یکی از نمایندگان فروش به مدیر می گردد. به این حالت، بازاریابی «چند عرضی» گفته می گردد؛ چرا کە شرکت در مقایسه با حالت چند سطحی، تنها به طور افقی توسعه پیدا می کند. این در حالی است کە در بازاریابی شبکه ای سازمان به صورت عمودی رشد می کند.


نحوه فعالیت یک شرکت بازاریابی شبکه ای

در ابتدا اشخاصی کە قادر به جذب مشتری و نماینده فروش باشند، با ثبت نام در این مجموعه کار خود را آغاز می کنند و این حق را دارند کە خود را تا جایگاه یک مدیر فروش ارتقا دهند. از آنجا کە شرکت های بازاریابی شبکه ای به نمایندگان فروش و اعضای خود حقوق ثابت پرداخت نمی کنند و تنها کمیسیون فروش به اشخاص پرداخت می گردد؛ بنابراین محدودیتی در جذب مدیر فروش و نماینده وجود ندارد و از طرفی به سبب گسترش سریع، افزایش شمار نمایندگان فروش آموزش دیده، برائ شرکت بسیار مقرون به صرفه است. این موضوع همچنین برائ نمایندگان فروش بسیار سودمند است؛ چرا کە درآمدشان محدود به میزان فروش خودشان نیست و از حجم فروش زیرمجموعه های خود نیز درصدی را دریافت می کنند.


پیشنهاد برائ ورود به عرصه کالا بازاریابی شبکه ای

در واقع MLM یکی از پنج روشی است کە شرکت ها برائ فروش و توزیع یک محصول با خدماتشان به مشتریان از آن استفاده می کنند. تمامی شرکت ها (شرکت های MLM و شرکت های سنتی) در یک خصوصیت با یکدیگر مشترک می باشند، آنها محصول یا خدماتی را ارائه می دهند کە سبب بهبود زندگی مصرف کننده می گردد.

مادامی کە یک شرکت دارای چنین محصول یا خدماتی باشد، نیازمند این است کە به طور گسترده معرفی شود. آنها این عمل را به وسیله توزیع انجام می دهند. توزیع یک محصول عبارت است از یافتن و رساندن محصول به دست مشتریان به طور کلی پنج روش عمده برائ توزیع یک محصول یا خدمات وجود دارد کە عبارتند از: بازاریابی شبکه ای، بازاریابی اینترنتی، بازاریابی تلفنی، پست مستقیم، فروشگاه در معرض دید در هر یک از این پنج روش، می توان از تکنیک های چهار روش دیگر برائ یافتن مشتریان استفاده کرد. بدین معنی کە روش خرده فروشی فقط محدود به مراجعان حضوری نیست و یک خرده فروش همچنین می تواند در رادیو، تلویزیون، روزنامه ها و مجلات نگاه ها را به سمت مغازه خود جلب کند.

این کار می تواند منجر به افزایش مراجعه حضوری اشخاص به آن مغازه شود. به طور مشابه یک توزیع کننده در یک شرکت بازاریابی می تواند از مسیر همه روش های پنجگانه یاد شده، مشتری پیدا کند. درست به همان اندازه کە از طریق دوستان و آشنایان مشتری جذب می کند.

بازاریابی شبکه ای و تفاوت های آن با شرکت های هرمی

مجوزها و قوانین و مقررات بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای در کشور کە به صورت مستقیم در زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است، از طرف کمیته ای منتخب به نام کمیته نظارت بر فعالیت بازاریابی شبکه ای اداره می گردد و تمامی دستورالعمل های موجود توسط این کمیته تدوین شده و نظارت بر حسن اجرای آن هم با این کمیته است.

خوشبختانه هم اکنون در سراسر کشور تمام سازکارهای قانونی برائ فعالیت این حرفه مهیاست و هیچ مشکلی در راه اجرای آن وجود ندارد. کلیه متقاضیان اخذ مجوز باید پس از مراجعه به پایگاه اینترنتی www.networkmarketing.moc.gov.ir نسبت به تکمیل مدارک مربوط و ارائه به این مرکز اقدام کنند. البته نباید فراموش کرد کە هرگونه فعالیت شبکه ای تا زمان اخذ مجوز نهایی تخلف محسوب می گردد.رضایتمندی مشتریان از سیستم و محصول شرکت های بازاریابی شبکه ای

با توجه به فلسفه وجودی شرکت های بازاریابی شبکه ای کە خود تولیدکننده می باشند و یا مستقیم و بدون واسطه به تولیدکننده یا واردکننده اصلی متصل می شوند، کلیه واسطه ها و شرکت های پخش و توزیع کننده از این چرخه حذف می شوند و کالا مستقیم از تولید کننده به دست مصرف کننده نهایی می رسد و کلیه سودهایی کە در این حد فاصل قبلا به واسطه ها می رسید، به عنوان کمیسیون به مشاوران یا بازاریابان فروش می رسد، این کار ضمن ایجاد اشتغال فعال برائ نسل جوان کە جویای کار می باشند، درآمدی مفید برائ آنها به ارمغان می آورد. هر چه این شرکت ها دامنه فعالیتشان گسترش یابد، تعداد بازاریابان آنها هم بیشتر خواهند شد.

بازاریابی شبکه ای و تفاوت های آن با شرکت های هرمی


نحوه عضوگیری شرکت های بازاریابی شبکه ای

ثبت نام در این شرکت ها رایگان است و هیچ هزینه ای دربر ندارد و تمام کسانی کە مشتاق کار و فعالیت باشند، می توانند در این شرکت ها ثبت نام رایگان انجام دهند؛ البته فراموش نکنیم کە تنها ثبت نام کفایت نخواهد کرد، بلکه بایستی فعالیت جدی را هم در این زمینه آغاز کنید.

در صورتی کە هیچگونه فعالیتی نداشته باشید، هیچ درآمدی هم نصیبتان نخواهد شد. با توجه به دستورالعمل کمیته نظارت بر بازاریابی شبکه ای، هر کسی خود باید فعالیت داشته باشد و صرفا نمی تواند بدون داشتن فعالیت از دست رنج دیگران بهره ای ببرد.


شرکت های دارای مجوز بازاریابی شبکه ای

بازاریابان ایران زمین یا بیز

محصولات شرکت: ام روند (میله آمایزد، تعادل و بهینه سازی ساختار انرژی مولکولی در مایعات و مواد)

شبکه بادران گستران

محصولات شرکت: انواع آبگرمکن خورشیدی – انواع توربین های Off Grid و توربین های بادی On Grid

تلاشکاران سرمایه وزین

محصولات شرکت: کیف چرمی – تابلو معرق کاری – تابلو منبت – تابلو مینیاتور – تابلو خاتم کاری و …

خرید اینترنتی مروارید پنبه ریز

بازاریابی شبکه ای و تفاوت های آن با شرکت های هرمی

محصولات شرکت: دستمال کاغذی – دستمال مرطوب – دستمال حوله ای – دستمال توالت و …

ابر تجارت کەکشان

محصولات شرکت: دستمال کاغذی – دستمال مرطوب – دستمال حوله ای – دستمال توالت و …

ابر تجارت کەکشان

محصولات شرکت: مصنوعات طلا با وزن کلی ۱۴ گرم و با عیار ۱۸

پارس نیوشانیک

محصولات شرکت: انواع چای سیاه خارجه – انواع چای کیسه ای ۲۵ عددی – برنج ایرانی – قند و شکر و …

میراث نفیس دست ها
محصولات شرکت: بشقاب مسی دیوارکوب – تنگ مسی – شکلات خوری مسی – گلدان مسی و …

آویژه سگال

محصولات شرکت: دستگاه کاهنده مصرف سوخت – دستگاه تنظیم کننده مصرف سیستم های گرمایشی و …

باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. Mahyar Movaghar گفت:

    با سلام
    دوستان امروز دیگر بر کسی پوشیده نیست که بازاریابی شبکه ای از درامدهای بالایی برخوردار است
    ولی انتخاب درست شرکت میتونه شما را در مدت زمان کم به درامدهای بالایی برسونه ۱۱ تا شرکت به صورت قانونی دارن بازاریابی شبکه انجام میدن
    من خودم با تفکر مناسب و تحقیق زیاد در مورد تیم و تنوع محصولات شرکت و پلن درآمد زایی شرکت بیز را انتخاب کردم این شرکت واقعا از هر نظر عالیه و شما را در مدت زمان زمان به درامدهای خوب میرسه و تنوع محصولیش کاره شما را خیلی راحت و ساده میکنه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ