بازار سیاه لپ‌تاپ‌های کارکرده به راه افتاد!

این خبر امروز شنبه ۲۰م آبان در پورتال خبری ممتاز نیوز از منبع ذکر شده در انتهای خبر، بازنشر گردیده است

اگرچه در ماه‌های گذشته در پی افزایش شدید قیمت‌ها در بازار لپ‌تاپ شاهد جلب توجه‌ها به سمت نمونه‌های کارکرده برای کالاهایی نظیر لپ‌تاپ، مینی لپ‌تاپ، مانیتور، قطعات کامپیوتری نظیر رم، ‌هارددیسک و… بودیم. اما اینک در بازار نمونه‌های کارکرده یا به قولی «دست دوم» هم شاهد یک کاهش شدید موجودی و عرضه هستیم.
به گفته صمدیان، یکی از فعالان بازار تعمیرکاران لپ‌تاپ، در شرایط فعلی حتی موجودی قطعات کامپیوتری برای تعمیر دستگاه‌ها هم کاهش یافته است و حتی دارندگان کامپیوتر،لپ‌تاپ و حتی قطعات کارکرده برای معامله این کالاها دست به عصا اقدام می‌کنند. این فعال بازار همچنین با اشاره به این موضوع که برای تامین قطعات تعمیری با مشکلات زیادی مواجه می باشند گفت: گاه پیش می‌آید که برای تامین یک‌ قطعه سه هفته تا یک ماه معطل شده و در نهایت از پس تامین قطعه برای تعمیر دستگاه بر‌نمی‌آییم.
به گفته این فعال بازار، در شرایط فعلی بسیاری از تعمیرکاران لپ‌تاپ حتی دلشان نمی‌آید لپ‌تاپ یا دستگاه‌هایی را که تنها به درد اوراق کردن می‌خورند اوراق کنند و ترجیح می‌دهند در چنین شرایطی هیچ اقدامی نکنند.
صالح‌زاده، یکی دیگر از فعالان بازار تعمیرکاران لپ‌تاپ هم گفت: اگر چه تا حدود سه ماه پیش بازار لپ‌تاپ‌های دست دوم رونق گرفته بود، اینک هیچ کس دلش نمی‌آید لپ‌تاپ کارکرده خود را به فروش برساند. زیرا در چنین شرایطی هر اقدامی منجر به ضرر و زیان می‌شود.
این فعال بازار افزود: در دو ماه گذشته با کاهش موجودی قطعه در بازار، بسیاری از تعمیرکاران لپ‌تاپ به تعمیر قطعات کامپیوتری روی آورده‌اند و برای تعمیر یک قطعه معیوب هر کاری از دستشان بر‌آید انجام می‌دهند. زیرا خرید یک قطعه جدید هزینه بالایی را به مالک کالا تحمیل می‌کند و همچنین پیدا کردن یک قطعه جایگزین کار سخت و وقت‌گیری است. به نقل از وی، به همین دلیل عمر قطعات تعمیری بسیار کوتاه است و ممکن است یک لپ‌تاپ در ماه دو بار برای تعمیر به بازار آورده شود. سبب هم مشخص است. قطعه تعمیری عمر چندانی ندارد و باید چندین بار تعمیر شود مگر اینکه یک قطعه جایگزین برای دستگاه یافته شود.
این فعال بازار افزود: در شرایط فعلی بازار قطعات کامپیوتری وضعیت بسیار ناخوشایندی دارد و مالک یک لپ‌تاپ معیوب مانند یک بیمار که به دنبال اعضای بدن برای پیوند و… است باید به دنبال قطعه بدود. به عبارتی در حال حاضر برای لپ‌تاپ‌های کارکرده بازار سیاهی به راه افتاده است که هر کس این کالاها را بدون در نظر گرفتن قیمت واقعی و… با هر قیمتی که دلش می‌خواهد به فروش می‌رساند.
به گزارش تفسیری دنیای اقتصاد یکی دیگر از کسبه بازار کامپیوتر هم با بیان این مطلب که تا پیش از این فروشندگان برای به فروش رساندن لپ‌تاپ‌های پشت ویترینی و فروشگاهی با خریداران راه می‌آمدند و تسهیلات زیادی به آنها می‌دادند، گفت: حالا دیگر نه تنها خبری از لپ‌تاپ‌های تعمیری و …. نیست، بلکه فروشندگان حاضر لپ‌تاپ‌های پشت‌ویترینی را از همکارانشان با قیمت بالا خریداری می‌کنند.
به گفته فعالان بازار، همه این مشکلات ناشی از کاهش شدید موجودی در بازار است و تا وقتی که مشکل تامین موجودی در بازار رفع نشود وضعیت به همین منوال باقی خواهد ماند.


iTanalyze.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *