بازنگری دروس کارشناسی ارشد دریا در دانشگاه خرمشهر

به گزارش تفسیری ممتازنیوز iبه نقل از باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ دوشنبه ۸ آبان ۹۱،

بازنگری دروس کارشناسی ارشد دریا در دانشگاه خرمشهر صورت و iبه سریعی باید اجرا شود.

به گزارش تفسیری خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران؛‌ احمد سواری، عضو هئیت علمی دانشگاه خرمشهر در نشست مدیران گروه ها و روسای کمیته های برنامه ریزی آموزش عالی که در سالن همایش های وزارت علوم برگزار شد، طی سخنرانی گفت: دو حوزه علوم زیستی دریا، فیزیک دریا از قدیمی ترین حوزه ها iبه شمار می آیند که اولین دانشجوی این حوزه در سال ۷۰ در دوره کارشناسی ارشد بوده و بعد از این دوره مدتی این حوزه ها تعطیل بوده و تقریبا ۲ سال پیش تاکنون مجوز تازه iبه این حوزه داده شده بود.

وی افزود: برنامه هایی که در این ۲ سال اخیر تاکنون در این دانشگاه مصوب شده عبارتند از بر عهده گرفتن و مجری کارشناسی ارشد دریا خرمشهر، مجری کارشناسی ارشد محیط زیست دریا، مجری کارشناسی ارشد اقیانوس دریا بوده است.

سواری تصریح نمود: بازنگری دروس کارشناسی ارشد و سایر رشته ها در این دانشگاه صورت گرفته و iبه سریعی لازم الاجرا است چنانچه بالغ بر ۲۵ نفر از اساتید دریا برای بازنگری این دروس دعوت شده اند.

** در حال تهیه و تدوین دکتری حمل و نقل دریایی و بین قاره ای هستم

پرویز باور صاد مسئول کمیته علوم انسانی دریا در ادامه گفت: ۹۵ درصد از تجارب خارجی ما در دریا انجام می گردد که با توجه iبه حجم این تعداد ناوگان ها هم اکنون در رتبه ۱۵ و ۱۶ قرار داریم و کسب این رتبه مقام مهمی برای کشور ما محسوب می گردد.

 وی افزود: بحث دریا و انرژی های دریا آنقدر مهم است که اگر بخواهیم در زمینه هوا فضا موفق شویم باید در دریا ظرفیت را ایجاد کنیم چنانچه باید در زمینه دریاها مدیریت بسیاری صورت گیرد تا سهم خود را از دریاها دریافت کنیم.

باور صاد تصریح نمود: هم اکنون درحال تهیه و تدوین دکتری حمل و نقل دریایی و بین قاره ای هستیم iبه طوریکه تا سال آینده طرح درسی این دروس را مشخص می کنیم.

** در سال آینده تدوین سر فصل هواشناسی دریا در مقطع ارشد صورت می گیرد

صدری نسب، رئیس دانشگاه، علوم و فنون دریایی در ادامه گفت: هم اکنون در حوزه علوم و فنون دریایی و اقیانوس شناسی در منطقه حرف اول را می زنیم و در زمینه علوم زیستی غیر دریایی و درحوزه فیزیک شیمی دریا فعالیت های بسیاری داشته ایم و در حال حاضر مشغول تدوین سر فصل آن هستیم.

وی افزود: در سال تحصیلی آینده شاهد اجرا و جذب دانشجو در زمینه دکتری شیمی دریا هستیم. چنانچه تاکنون در بحث زمین شناسی ورود پیدا نکرده ایم.

صوری نسب تصریح نمود: تدوین سرفصل هواشناسی دریا در مقطع ارشد در سال آینده در این دانشگاه وجود دارد چنانچه امیدواریم در مقطع دکتری نیز چنین امکانی برای دانشجویان فراهم شود.

** با سند آمایش آموزش دریایی iبه سمت فناوری حرکت می کنیم

نوحه گر، رئیس دانشگاه هرمزگان در ادامه گفت: با توجه iبه استعدادهایی که در زمینه دریا در کشور وجود دارد اگر بتوانیم مراحل بازنگری را مطرح کنیم و پایش و یا جمع آوری اطلاعات داشته باشیم و در نهایت سرفصل ها نهایی شود می توانیم سند آمایش آموزش عالی دریایی را تصویب کنیم.

وی افزود: باید توسط سند آمایش آموزش دریا iبه جایگاه خود را در دنیا مشخص نمود و iبه سمت فناوری حرکت کنیم، فناوری بدون نفت، چرا که امروز نگاه ما نگاه بدون نفت است.

نوحه گر تصریح  نمود: ما در بحث دریا می توانیم ارزیابی زیست محیطی داشته باشیم چنانچه این را باید بگویم که در بازنگری دروس حقوق بین الملل دریا قاعده تا مشکلاتی وجود دارد./ح


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ