بازگشت دلالان به بازار سکه و ارز

۰۲خردادماه،

Amir Pourmand-3-65.jpg

سال قبل در پی نوسانات شدید بازار ارز، سکه و طلا مسئولان اقداماتی همچون اعلام نرخ واحد ارز در روز و برخورد با دلالان را در دستور کار خود قرار دادند حال باید پرسید آیا این اقدام‌ها در روزهای جاری برای کنترل بازار انجام می‌شود؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امروز (پنج‌شنبه) بازار ارز و سکه مشابه روزهای پر التهاب قبل بود؛ بازاری که در آن دلالان به معاملات سوری می‌پردازند.

در این معاملات دلالان در بین خود سکه و ارز نداشته را خرید و فروش می‌کردند و در لحظه‌ای که قیمتی متفاوت با روند بازار اعلام می‌شد همین دلالان سبب آن بودند.

معرکه‌گیری‌های دلالان تا حدی بود که خیابان منوچهری و میدان سبزه میدان تهران را تماما در اختیار خود می‌گرفتند و اجازه رفت‌و‌آمد به مردم نمی‌داد، از سوی دیگر این معاملات آنقدر گسترده بود که صرافان و سکه فروشان مجاز را در خود حل کرده بود تا جایی که این اشخاص سرمایه خود را در این مراکز عرضه می‌کردند.

کار دلالان به جایی رسید که مسئولان به فکر کنترل این اشخاص افتادند و نیروی انتظامی دست به دستگیری دلالان زد و بعد از آن تا چند هفته قبل همیشه چند مامور در این دو مرکز مستقر بود، اما امروز انتهای خیابان منوچهری که منتهی به میدان فردوسی می‌شود آنقدر حجم دلالان بسیار بود که می‌توان گفت تعداد دلالان از سال قبل که نظارتی بر بازار‌های غیر رسمی نبود بیشتر است.

نوسان قیمت در دست دلالان

در این زمینه روابط عمومی کانون صرافان گفت: وضع بازار عادی است و تا به این لحظه گزارشی از سوی اعضا به کانون اعلام نشده است.

همچنین رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر استان تهران از تغییر جزئی قیمت‌ها نسبت به روز قبل خبر داد و گفت: قیمت‌ها کاهشی بوده است.

احمد وفادار ادامه داد: قیمت سکه تمام طرح تازه یک میلیون و ۳۰۴ هزار تومان، قیمت سکه تمام طرح قدیم یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان، نیم سکه ۷۲۲ هزار تومان، ربع سکه ۴۴۸ هزار تومان و سکه یک گرمی ۳۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی دربارهٔ قیمت انواع طلا گفت: طلای ۱۸ عیار ۱۲۱ هزار و ۶۶۰ تومان، هر مثقال طلا ۵۲۷ هزار تومان و اونس جهانی طلا ۱۳۷۹ دلار و ۱۰ سنت است.

همچنین دلار با قیمت ۳۵۴۰ و یورو با قیمت ۴۵۶۰ تومان معامله می گردد.

وفادار در پاسخ به این سوال که دلالان چه تاثیری بر بازار دارند بیان کرد: واسطه‌ها و دلالان به دنبال بازار آشفته می باشند و این‌ها در بازار نوسان قیمت ایجاد می‌کنند.

وی در پایان گفت: اتحادیه اجازه فعالیت اجرایی ندارد و نمی‌تواند با این اشخاص برخورد کند.

همچنین شنیده شده است که از روز قبل نیروی انتظامی فعال شده‌اند تا با صرافی‌های غیر مجاز برخورد کنند و در دور بعدی برخوردها دلالان را از بازار جمع کنند.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ