بان کی مون خواستار اتحاد جامعه جهانی برای خاتمه فوری خشونت ها درسوریه شد

به گزارش ایرنا بان کی مون که برای ادای احترام به قربانیان کشتار سربرنیتسا به مقبره آن ها در بوسنی رفته است گفت جهان باید از کشتار سربرنیتسا درس آموخته و از ادامه خونریزی در سوریه جلوگیری کند.

در جریان کشتار سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ حدود هشت هزار نفر از ساکنان بوسنیایی شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا به دست نظامیان صرب بوسنی به قتل رسیدند.

کشتار سربرنیتسا بزرگترین قتل عام در قاره اروپا از هنگام تاسیس سازمان ملل متحد پس از جنگ دوم جهانی به شمار می رود.

بان کی مون همچنین گفت : جامعه جهانی تاکنون در موارد بسیاری از کمک به مردمی که در چنین شرایطی گرفتار شده اند، ناتوان مانده است.

وی به لیبی و ساحل عاج به عنوان تنها دو نمونه موفق که جامعه جهانی توانسته در آن مداخله کرده و مانع از خونریزی شود اشاره کرده و اذعان کرد که در بسیاری از نقاط دیگر جهان جامعه جهانی برای کمک به مردم ناموفق بوده است.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به بحران سوریه و کشته شدن بیش از ۱۰ هزار تن از مردم این کشور اظهار داشت جامعه جهانی باید برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به این خونریزی ها متحد گشته و اقدام کند تا آیندگان سازمان ملل را به دلیل بی کفایتی در این خصوص ملامت نکنند.

شورای امنیت سازمان ملل در یک سال گذشته به دلیل اختلاف نظر میان روسیه و چین با آمریکا، فرانسه و انگلیس بر سر بحران سوریه دچار دودستگی شده است.

این اختلاف نظرها تاکنون مانع از صدور قطعنامه ای علیه دمشق بوده است.

روسیه و چین تا کنون سه بار قطعنامه پیشنهادی غرب را علیه دمشق که زمینه حمله نظامی به این کشور را فراهم می کرد، وتو کرده اند.

کشورهای غربی به رهبری امریکا در کنار برخی از همسایگان سوریه از جمله عربستان، قطر و ترکیه با ارسال اسلحه و امکانات مالی به گروههای تروریستی در ان کشور کمک می کنند.

اروپام ۱۹۰۸

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۴۸۵۳۸


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ