باورهای غلط در رژیم غذایی

باورهای غلط در رژیم غذایی

نحوه غذا خوردن هر فرد به عوامل مختلفی فیزیکی، زیستی، رفتاری و اجتماعی بستگی دارد مثلا فرد در مهمانی ها بنا به توصیه دیگران غذای زیادی بخورد یا خانم ها سعی می کنند برای شرکت در مراسم به خصوصی ظرف مدت ۱۰ ۱۴ روز ۷ ۸ کیلو وزن کم کنند. اگر کاهش وزن سرعت زیادی داشته باشد فرد با خطر جدی روبه رو است زیرا در بیشتر موارد افزیش وزن با کاهش فعالیت بدنی همراه است؛ در این صورت شرایط متابولیک بدن نامتعادل می شود و اگر چربی خون فرد بالا باشد یا به کبد چرب و دیگر مشکلات مبتلا باشد این اختلال متابولیک در کنار مشکلات قبلی خطرات جدی برای او ایجاد می کند. حال اگر چنین فردی بخواهد وزنش را به سرعت کم کند آزاد شدن ناگهانی چربی ها در بدن او می تواند سبب مشکلات متابولیکی، قلبی، کبدی، کلیوی یا حتی مرگ شود.

اخیرا باب شده که مردم برای کاهش وزن به سونا می روند؛ آیا سونا لاغر می کند؟

وزن ترکیبی از بافت های بدن یعنی آب، چربی، عضلات، بافت پیوندی و استخوان هاست. عده ای تصور می کنند چاقی یعنی این که وزن بدن زیاد باشد و رسیدن به محدوده سلامت وزن یعنی این که مقدار مشخصی وزن کم کنند و لاغر به نظر برسند، اما در علم تغذیه چاقی را ازدیاد بافت چربی معنی می کنند. به این معنی که اگر ما یک فرد لاغر را معاینه کنیم ممکن است به این نتیجه برسیم که میزان بافت چربی در بدن او از حد طبیعی بالاتر و این فرد دچار چاقی است. ساده ترین مثال سونا رفتن است که می گویند سونا لاغر می کند. سونا محلی با دمای بالاست و بدن در این شرایط با تعریق زیادی مواجه است بنابراین مقدار قابل توجهی آب از دست می دهد. سپس فرد روی ترازو می رود و خوشحال است که وزن کم کرده در صورتی که فقط آب بدنش از دست رفته و چربی ها هنوز در جای خود باقی اند. همین جا لازم است اعلام کنم برخی افراد ناآگاه به مراجع خود داروهای مدر تجویز می کنند و فرد با مرتب دستشویی رفتن مقدار زیادی از آب بدنش را از دست می دهد و دچار کاهش وزن می شود، آن هم در یک روز. کاهش وزن از بافت ماهیچه ای به شدت خطرناک است. در ضمن به خاطر داشته باشید که رژیم هایی که گرسنگی های طولانی مدت دارند هم سبب ولع فرد می شوند و به این ترتیب وزن به حالت اولیه اش باز می گردد. به این حالت رژیم یو یویی می گوییم.

اگر کسی در محدوده مثلا ۶۰ کیلوگرم ۳ ۲ کیلو اضافه و کاهش وزن متناوب داشته باشد باید از متخصص تغذیه کمک بگیرد؟

هر فردی در هر وزنی باشد همیشه بسته به شرایطش ۳ ۲ کیلو اضافه یا کاهش وزن دارد مثلا اگر فردی در ساعات مختلف روز خودش را با یک لباس و ترازوی مشخص وزن کند ممکن است نیم تا ۳ کیلوگرم تفاوت وزنی داشته باشد که علت آن واکنش های فیزیولوژیکی بدن است.

آیا آهنگ کاهش متابولیسم به موازات افزایش سن ثابت است؟

تقریبا بله. اگر فردی به طور منظم ورزش کند و بدن سالمی داشته باشد کاهش متابولیسم او با آهنگ ثابتی کم می شود اما ابتلا به برخی بیماری های متابولیکی تخریب بافت ماهیچه ای را افزایش می دهد و با گذشت زمان میزان کاهش متابولیسم فرد افزایش می یابد.

به طو کلی ۳ روش کاهش وزن وجود دارد: کاهش کالری مصرفی، افزایش فعالیت بدنی و کاهش کالری مصرفی به همراه افزایش فعالیت بدنی؛ کدام یک از این ۳ روش را توصیه می کنید؟

امسال در مجله پزشکی New England که جزو معتبرترین مجلات علمی جهان است، روش کاهش کالری مصرفی به همراه افزایش فعالیت بدنی بهترین راه کاهش وزن اعلام شد. اگر کسی تنها کالری مصرفی اش را کاهش دهد نمی تواند آن طور که خودش انتظار دارد وزن کم کند زیرا بعد از ۱۸ سالگی که رشد بدن تمام شود به ازای گذشت هر ۱۰ ۵ سال، متابولیسم بدن آهسته تر می شود و در نتیجه بدن باید کالری اضافی را که بدن دیگر در حالت عادی آن را نمی سوزاند به نحوی مصرف کند. پس ورزش و رژیم غذایی باید با هم همراه باشند.

با افزایش سن ترکیب بدن هم تغییر می کند و به تدریج بافت ماهیچه ای جای خود را به بافت چربی و بافت پیوندی می دهد و به این ترتیب اگر فرد فعالیت بدنی خود را افزایش ندهد بافت ماهیچه ای هم تبدیل به بافت پیوندی می شود. این بافت ثابت و بدون نیاز به انرژی است در نتیجه چون انرژی وارد شده به بدن جایی جز عضلات و کبد برای مصرف شدن ندارد، بنابراین به بافت چربی تبدیل و فرد چاق می شود.

فقط ورزش کردن هم به هیچ وجه اثر ماندگاری ندارد. اگر فردی ۵۰۰ ۴۰۰ متر را روی سطح صاف پیاده روی کند حدود ۱۷۰ کیلوکالری انرژی می سوزاند. اما در بهترین شرایط که ترکیب بافت های بدن هم متعادل باشد ۷۰ ۶۰ گرم سیب زمینی سرخ کرده حدود ۶۰۰ ۵۰۰ کیلو کالری انرژی دارد که سبب سیری فرد هم نمی شود. بیشتر افراد اندکی پیاده روی می کنند و سپس به رستوران می روند و یک غذای پرکالری می خورند و انتظار هم دارند با این روش وزن کم کنند. بنابراین برای کاهش اصولی و پایدار وزن باید رژیم غذایی و ورزش را در کنار هم در برنامه روزانه داشته باشید.

بسیاری از خانم ها که اضافه وزن دارند در صحبت های خود شکایت می کنند که کسی را می شناسند که با وجود خوردن حجم زیاد غذا بسیار لاغر است و خودشان اگر آب هم بخورند چاق می شوند. آقای دکتر واقعا چرا بعضی ها هرچقدر هم بخورند چاق نمی شوند و عده ای اگرچه کم غذا می خورند اما وزن زیادی دارند ؟

یک اختلال ژنتیکی به ارث رسیده از والدین می تواند بر ترشح هورمون های کلیدی بدن اثر بگذارد و سوخت وساز بدن را تغییر دهد. مهم ترین بیماری ارثی که متابولیسم را تحت تاثیر قرار می دهد اختلالات تیروئیدی است. این بیماری ها در ایران بسیار شایعند و باید بگویم ابتلا به بیماری تیروئیدی می تواند متابولیسم بیمار را ۵۰ ۳۰ درصد افزایش یا کاهش دهد. بد نیست همین جا بگویم که به تازگی ثابت شده یکی از مهم ترین علل فاصله افراد از BMI مناسب ورود مواد شیمیایی به چرخه غذای انسان است. باقی مانده انواع مواد شیمیایی در طبیعت از جمله مواد پلاستیکی، ظروف یک بار مصرف، انواع سموم و آفت کش ها، شوینده ها و حتی ترکیب مواد شیمیایی ظروف یک بار مصرف و پلاستیکی با مواد غذایی حین خوردن و آشامیدن همگی می توانند منجر به اختلالات غدد درون ریز از جمله اختلال تیروئیدی شوند. مطالعات جدید دانشمندان آمریکایی نشان داده کم کاری تیروئیدی ناشی از آلودگی های شیمیایی ۷۵ ۵۰ درصد شایع تر از کم کاری تیروئید ناشی از کمبود تیروئید است.

عده ای می گویند برای کاهش وزن اول رژیم بگیرید و بعد تمرینات بدن سازی را روی ناحیه ای که می خواهید کوچک کنید انجام دهید، این روش را می پسندید؟

بهترین روش کاهش وزن موضعی این است که فرد یک رژیم غذایی سالم و با اصول بگیرد، سپس حین رعایت این برنامه غذایی یک ورزش سیستمیک انجام دهد یعنی فرد در طول فعالیت بدنی تمامی قسمت های بدنش را حرکت دهد. مثلا والیبال، بدمینتون، بسکتبال، شنا، ورزش هوازی و بلافاصله بعد از ورزش سیستمیک یک ورزش موضعی انجام دهد. (مثلا برای کاهش چربی های ناحیه شکم دراز نشست زدن).

آیا راهی وجود دارد که حین رژیم با گودی زیر چشم ها یا لاغر شدن شدید صورت را مواجه نشویم؟

اگر کسی رژیمی گرفت و دور چشم هایش گود شد مطمئن باشد رژیم او از پایه و اساس غلط است. از نظر دانش فیزیولوژیک چربی های صورت مقاوم ترین چربی های بدن هستند و هر موقع تمام چربی های ذخیره ای بدن مصرف شد و به اتمام رسید بدن برای تولید انرژی سراغ چربی های صورت می رود. از طرفی گروهی از رژیم ها مثل رژیم اتکینز که آب بافت های بدن را می زداید هم سبب بدشکلی صورت می شود که باید بگویم این رژیم ها به هیچ وجه سالم نیستند.

این روزها ورزش اسپینینگ خیلی باب شده و می گویند یک ساعت انجام آن ۸۰۰ کیلوکالری انرژی می سوزاند، بدن برای کاهش یک کیلو چربی باید چقدر فعالیت کند؟

یک کیلو چربی معادل ۷۵۰۰ کیلوکالری است اما یادتان باشد دستگاه های ورزشی میزان دقیقی از کالری مصرف شونده در طول ورزش را نشان نمی دهند. پس هیچ وقت هنگام ورزش ماشین حساب دست نگیرید و مطابق اعداد و ارقام ورزش کنید. اگر بخواهید این روش را پیش بگیرید ورزش تاثیر مداوم و سلامت بخش خود را از دست می دهد.

عده ای می گویند به دلیل اثرات هورمون های بدن، ورزش کردن هنگام صبح سبب چربی سوزی و در شب سبب عضله سازی می شود؛ این ادعا درست است؟

خیر کاملا غلط است. تاثیر ورزش با گردش افلاک و وضعیت زمین و خورشید ارتباطی ندارد و در ضمن ورزش اجباری نیست. اگر کسی مشکلات مزمنی از قبیل دیابت و چربی خون دارد و ما به او بگوییم ورزش نکردن جان او را به خطر می اندازد، اجبار ما برای او هیچ تاثیر مثبتی ندارد. فرد باید برای ورزش کردن هدفمند باشد و با شور و علاقه به ورزش بپردازد. این اصل در متون علمی منتشر نشده و من نتیجه گیری ام را طی سال های خدمت در رشته تغذیه و رژیم درمانی به شما می گویم. برای دریافت بهترین نتیجه از ورزش، باید با علاقه آن را بخشی از فعالیت مداوم روزانه خود کنید و برای انجام آن دقیقه شماری کنید نه این که هزار و یک دلیل برای ورزش نکردن بیابید.


آخرین مقالات آفتاب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ