بحران در صنعت اتومبیل سازی فرانسه+اینفوگرافیک

چشم انداز صنعت اتومبیل سازی در فرانسه نه تنها امیدوارکننده نیست، بلکه دورنمای تاریکی را نشان می دهد و بسیاری از کارشناسان فرانسوی را با این پرسش مواجه ساخته است که آیا می توان این صنعت مهم و حساس که امروز در وضعیت حادی قرار دارد را نجات داد. گفتنی است تولید خودرو در فرانسه از ۳،۲ میلیون در سال ۲۰۰۴ به ۲ میلیون در سال گذشته کاهش یافته است. در همین زمان وضعیت نیروهای انسانی سازندگان خودرو نیز از این بحران تأثیر گرفته اند و از ۴۹۶٫۶۰۰ پرسنل به ۳۸۲٫۱۰۰ نفر تقلیل یافته اند؛ یعنی حذف ۱۱۵ هزار شغل.
از همین رو بسیاری از کارشناسان چشم انداز تاریکی را برای شرکت های خوردوسازی پیش بینی کرده اند به خصوص آنکه پژو قصد دارد با حذف ۸ هزار فرصت شغلی آخرین ضربه را به صنعت اتومبیل سازی وارد کند. دلیل اصلی این مسئله کاهش فروش خودرو در بازار اروپا عنوان شده است. در سال ۲۰۰۷ تعداد ۱۶ میلیون خودرو در اروپا به فروش رفت اما این رقم در سال جاری به ۱۳ میلیون رسید و شرکتهای سیتروئن، پژو و رنو با کاهش تقاضا در بازارها روبرو شدند. این در حالی است که بازار فروش خودروهای آلمانی چندان بد نیست و شرکتهای خودروسازی این کشور توانسته اند مقاومت بهتری در مقابل بحران اقتصادی از خود نشان دهند و با افزایش صادرات به چین کاستی های خود را جبران کنند.
از سویی به اعتقاد ناظران یکی از دلایل ضعف صنعت خودروسازی فرانسه، سرمایه گذاری در کشورهای اروپای شرقی و اسپانیا بود؛ کشورهایی که با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند. این در حالی است که رنو در سال ۲۰۰۷ کارخانۀ تولید خودرو توئینگو در کشور اسلوونی را به جای دیگری منتقل کرد و همچنین بخش مهمی از رنو کلیو در ترکیه تولید می شود. یکی دیگر از دلایل موفقیت رنو تولید خودروهای ارزان قیمت و صادرات آن به سمت کشورهایی همچون رومانی و همچنین مراکش بود. در واقع رنو سال گذشته تنها ۲۳% در فرانسه تولید داشت، در حالیکه این رقم برای پژو ۴۴% بود.
اما آنچه که بیش از همه نگرانی ها را تشدید کرده، آمار سوددهی پایین واحدهای تولیدکننده است. طبق اعلام گروه آلیکس پارتنر، ۹ کارخانۀ تولیدکنندۀ اتومبیل در فرانسه به شدت در حال کاهش سود هستند. به اعتقاد کارشناسان تفاوت در هزینه های تولید و نیروی کار در اروپا و سایر کشورها از مهمترین دلایلی است که رقابت در بازار اتومبیل را تحت تأثیر قرار می دهد. کارلوس تاورس، یکی از مدیران شرکت رنو می گوید بین تولید خودرو کلیو در فرانسه و ترکیه ۱۳۰۰ یورو اختلاف قیمت وجود دارد و این مسئله می تواند امتیاز بیشتری برای رقبا ایجاد کند. از سویی تفاوت در هزینه های نیروی کار نیز دخیل است چرا که ۷ تا ۸% از ارزش یک اتومبیل تولیدشده را تشکیل می دهد. مثلا در فرانسه هزینه ساعتی نیروی کار ۳۵،۶۰ یورو است در حالیکه این رقم در اسپانیا ۲۲ یورو است.

اینفوگرافیک ذیل سیر نزولی تولید در کارخانه های اتومبیل سازی فرانسه را به تصویر کشیده است:

برای مشاهدۀ اینفوگرافیک در ابعاد بزرگتر اینجا را کلیک کنید

فیگارو/ ۲۵ جولای ۲۰۱۲
ترجمه: زهرا خدایی

۳۱۲۶۳
 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ