بدبینی و جنون روانی سوغات شیشه

کارشناس مسئول بهداشت روان عنوان کرد؛

اختلال حافظه، توهم، بدبینی (به خصوص به همسر) و جنون روانی ازسوغات شیشه است.

به گزارش سرویس اجتماعی برنا، فاطمه زارع کارشناس مسئول بهداشت روان مرکز بهداشت استان یزد ضمن بیان این مطلب گفت: شیشه یا کریستال، ماده‌ای است شدیدا اعتیاد آور که به سه شکل ذرات پودری ریز مانند ذرات کریستال، ذرات بلوری شکل مانند تکه‌های زاج یا نبات سفید و تکه‌های مربع شکل ۲×۲سانتیمتری مانند طلق چراغ‌های قدیمی دیده می‌شود.

فاطمه زارع ادامه داد: این ماده مخدر، به این دلیل در کشور ما به شیشه معروف است که شکل ظاهری آن شبیه به شیشه‌ای است که خرد و پودر شده باشد ولی در اروپا و آمریکا به نام آیس( ICE ) شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: مهمترین ترکیب این ماده مخدر آمفتامین است که به دو روش مصرف می‌شود.

وی با اشاره به عوارض مصرف شیشه از نظر جسمی خاطر نشان ساخت: حرکات زبان و فک، تصورات و خیال باطل، از دست دادن اشتها، پرحرفی، هیجان، بی‌قراری، خستگی و تنفس بد، افزایش ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت بدن، ناتوانی جنسی، خشکی دهان، تعریق زیاد و بزرگ شدن مردمک‌ها مهمترین عوارض شیشه است.

این کارشناس مسئول بهداشت روان لخته شدن خون در رگ‌ها، استفراغ، بی‌خوابی، شنیدن صدای زنگ در گوش، احساس خارش در زیر پوست، انتقال بیماری‌های عفونی مثل ایدز و هپاتیت را از دیگر عوارض این ماده مخدر برای جسم عنوان کرد و افزود: با مصرف این ماده از میزان مهارت دست‌ها کاسته می شود، تیک عضلانی و لرزش دست و پا شبیه به بیماری پارکینسون ظاهر می‌شود.

زارع بااشاره به عوارض روحی روانی مصرف شیشه به احساس سرخوشی، احساس قدرت، افزایش تمرکز کاذب، تحریک پذیری، پرخاشگری، تهاجم، رفتارهای جنون آمیز و هیجانات جنسی اشاره کرد و افزود: سوءتغذیه، حالت تشویش، کابوس‌های شبانه، افسردگی شدید یا تمایل به خودکشی، گیجی، سرگردانی، عدم شناخت زمان و مکان، بی‌احساسی و آسیب کلیه اعضاء بدن از جمله آثار بلند مدت مصرف شیشه است.

کارشناس مسئول بهداشت روان با بین این مطلب که بسیاری از معتادان به شیشه در بیمارستان های روانپزشکی بستری هستند، گفت: با مصرف شیشه ۵۰سال پیر شدن در عرض ۵ سال در فرد رخ می‌هد.


آخرین اخبار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ