برای ریشه‌یابی افزایش مصرف مشروبات الکلی چه کرده‌اید؟

۱۳خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز : آمار مسمومیت حدود ۳۵۹ نفر بر اثر مصرف الکل در شهر رفسنجان، علاوه بر آن که اخطاری جدی در مورد افزایش بی‌رویه مصرف مشروبات الکلی در کشور است، نشانه‌ای از بی‌تفاوتی مسوولان نسبت به این موضوع مهم است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از پایگاه خبری فریادگر ؛ روز جمعه در اورژانس شهر رفسنجان، وضعیت فوق‌العاده‌ای حاکم بود چراکه مصرف الکل حدود ۳۵۹ نفر را مسموم کرده بود. آمار مسموم‌شدگان ناشی از مصرف الکل متانول در شهر رفسنجان به ۳۴۸ تن رسیده بود که از این میان ۶۷ تن در بیمارستان علی‌ابن‌ابیطالب‌(ع) رفسنجان بستری شدند. ۷۵ تن از مسموم‌شدگان در بیمارستان رفسنجان و ۱۰۹ تن دیگر در شهرهای دیگر دیالیز شدند و این اشخاص پس از دیالیز و خروج سم از بدنشان از بیمارستان ترخیص شدند. شمار کشته‌شدگان مسمومیت با الکل متانول به شش تن رسیده که از این تعداد پنج تن در بیمارستان‌ علی‌ابن ابیطالب‌(ع) رفسنجان و یک تن نیز در بیمارستان زرند جان خود را از دست دادند و حال سه نفر نیز بسیار وخیم گزارش شده است.

این اولین بار نیست که خبرهایی در مورد مسمومیت بر اثر مصرف مشروبات الکلی تقلبی در کشور منتشر می‌شود اما نکته مهم، افزایش این گونه خبرهاست که حکایت از رشد بی‌رویه مصرف مشروبات الکلی در کشور دارد. هر چند در این زمینه اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما وقتی در یک شب در یک شهر نه چندان بزرگ، ۳۵۰ نفر بر اثر استفاده از الکل مسموم می‌شوند، قطعا تعداد بسیار بسیاری نیز از مشروبات الکلی غیر‌تقلبی استفاده می‌کنند و دچار مسمومیت هم نمی‌شوند و این آماری نیست که بتوان با بی‌تفاوتی از کنار آن عبور کرد. ایران از معدود کشورهایی است که به سبب حاکمیت قوانین اسلامی، در آن مصرف مشروبات الکلی ممنوع است. مجازات نوشیدن مشروبات الکی در ایران، هشتاد ضربه شلاق است اما در ماده ۱۷۹ قانون مجازات اسلامی‌ایران آمده ‌است که «هرگاه کسی چند بار شرب مسکر بنماید و بعد از هربار حد بر او جاری شود در مرتبه سوم کشته می‌شود»؛ این قانون البته در ایران به‌جز چند مورد، کمتر به اجرا درآمده‌است. با این وجود و علی‌رغم حرام بودن خوردن شراب، آمار استفاده از مشروبات الکلی در کشور در حال افزایش است؛ به طوری که در یک نمونه شاهد مسمومیت ۳۵۰ نفر در یک شب در یک شهر کوچک بر اثر استفاده از الکل هستیم.

افزایش میزان کشفیات مشروبات الکلی هم نشانه دیگری در تایید افزایش گرایش به این سمت است. به نظر می‌رسد رشد مصرف مشروبات الکلی در جامعه و بعضی موارد مشابه که در اسلام نهی شده، زنگ خطر معضلات اجتماعی را بیش‌از‌پیش به صدا درآورده است اما به نظر می‌رسد مسئولان امر به غیر از تلاش برای مقابله با مصرف مشروبات الکلی، چندان توجهی به ریشه‌های این موضوع ندارند و قوانین موجود نیز نتوانسته بازدارندگی لازم را داشته باشد. اما مهم این است که سبب گرایش جوانان به استفاده از مشروبات الکلی را به طور دقیق ریشه‌یابی و برای یافتن راه‌حلی برای آن چاره‌اندیشی کرد.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ