برج میلاد بزرگداشت ذوالفنون را برگزار می کند

به گزارش خبرنگار مهر، بزرگداشت استاد جلال ذوالفنون با عنوان “آتش در نیستان” ۱۷ اردیبهشت در مرکز همایش های برج میلاد تهران با حضور مدیران ارشد شهرداری و همچنین خانواده وی برگزار می‌شود.

در این برنامه محمدهادی ایازی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران، دکتر الهه قمشه ای سخنرانی کرده، همچنین حسام الدین سراج ،سهیل ذوالفنون پسر استاد و تعدادی از شاگردان وی قطعاتی از استاد ذوالفنون را اجرا می کنند.

 لازم به ذکر است که برنامه بزرگداشت یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰ برگزار می‌شود.
 
زنده یاد جلال ذوالفنون یکشنبه ۲۸ اسفند در بیمارستان البرز کرج درگذشت.

وی در سال ۱۳۱۶ در آباده متولد شد. در کودکی به همراه خانواده‌اش به تهران آمد و فراگیری موسیقی را در ۱۰ سالگی در خانوادهای اهل موسیقی شروع کرد. برای ادامهٔ تحصیل به هنرستان موسیقی ملی رفت و در آنجا با سازهای دیگر چون تار و ویلن آشنا شد. ویلن را نزد برادرش محمود ذوالفنون آموخت. در هنرستان از رهنمودهای موسی معروفی در زمینه تکنیک سه‌تار برخوردار شد. هم‌زمان با تأسیس رشته موسیقی در دانشکده هنرهای زیبا، به آنجا راه یافت. آشنایی با شخصیت‌های موسیقی ملی ایران از جمله نورعلیخان برومند و دکتر داریوش صفوت، شناخت تازه‌ای از موسیقی اصیل ایران و امکانات وسیع سه‌تار برای وی به ارمغان آورد و از سال ۱۳۴۶ فعالیت خود را روی سه‌تار متمرکز کرد.

ذوالفنون از روش‌های اساتیدی چون ابوالحسن صبا، ارسلان درگاهی و همچنین راهنمایی‌های احمد عبادی بهره یافت. پس از پایان دانشکده در همان جا و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی به تدریس سه‌تار پرداخت. در این سال‌ها از راهنمایی یوسف فروتن و سعید هرمزی که از نوازندگان قدیمی سه‌تار بودند برخوردار شد.

جلال ذوالفنون آثار نوشتاری و صوتی فراوانی در زمینه موسیقی ایرانی از خود به جای گذاشته که از بین آنها می‌توان آلبوم‌های گل صدبرگ و آتش در نیستان با صدای شهرام ناظری را نام برد.

MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ