بررسی شاسی بلندهای رکستون، کایرون و اکتیون

۰۲م آذر ،

کسب و کار: امروزدیگر خرید یک شاسی بلند متوسط خانوادگی با قیمت زیر ۱۰۰ میلیون تومان تقریبا به امری غیرممکن تبدیل شده! حالا باید در روزگاری که قیمت انواع محصولات «هیوندای» و «کیا» ترمز بریده اند می توان به هموطن آنها، «سنگ یانگ» اعتماد کرد؟

برای چند ثانیه به نزدیک ترین خیابان اطرافتان بنگرید. از انواع پراید و خانواده پژو ۲۰۶ های تکراری فاکتور بگیرید و روی خودروهای وارداتی یا تازهتر متمرکز شوید. بی شک سهم خودروهای شاسی بلند در میان آنها ناچیز نیست. قابل کتمان نیست که طی چند سال قبل در کشورمان تب «شاسی بلند سواری»، رانندگان ایرانی را فرا گرفته است.

انواع و اقسام خودروهای شاسی بلند در بازه های مختلف قیمتی از اصلی ترین گزینه های خریداران خودرو در ایران به شمار می آیند. با نگاهی به وضعیت بازار شاسی بلندهای کشور، مشخص می گردد که جنگ اصلی در این نبرد در بازه قیمتی ۸۰ الی ۱۱۰ میلیون تومان و در بین شاسی بلندهای جمع و جور و شاسی بلندهای سایز متوسط انجام می پذیرد.

به تازگی در کنار دو برند پرآوازه کره ای یعنی «هیوندای» و «کیا» که با عرضه محصولات خوشنامی چون سانتافه و سورنتو برنده بلامنازع بازار شاسی بلندهای کشور می باشند، سومین برند کره ای نیز با دست پر از راه رسیده و قصد دارد با بر هم زدن معادله بازار شاسی بلندهای کشور، سهم بیشتری را از این بازار پررقابت از آن خود کند.

شاسی بلندهای کره ای دل ایرانیان را می برد؟!شاسی بلندهای کره ای دل ایرانیان را می برد؟!

«رکستون»، «کایرون» و «اکتیون» اولین محصولات برند تازه وارد «سنگ یانگ» می باشند که به تازگی وارد خیابان های ایران شده اند. به همین بهانه در نوشتار پیش رو به سراغ گرانترین عضو خانواده سنگ یانگ در ایران رفته و از زاویه ای متفاوت به معرفی شاسی بلند سایز متوسط «رکستون» خواهیم پرداخت.

شاسی بلندهای کره ای دل ایرانیان را می برد؟!

در روزگاری که انواع و اقسام خودروهای چینی در کلاس های مختلف برای رسیدن به جاده های ایران از یکدیگر سبقت می گیرند ورود برند نسبتا اسم و رسم داری با ملیت کره ای، می تواند التیامی باشد بر زخم های پرشمار و دیرینه رانندگان ایرانی!

تاریخچه سازنده

نخستین اقدام کره ای ها جهت خودروساز شدن به تاسیس شرکت Ha Dong Hwan Motors در سال ۱۹۵۴ باز می گردد. این شرکت که ابتدا به تولید خودروهای نظامی برای ارتش آمریکا می پرداخت در سال ۱۹۶۴ اولین گام جدی خود را به منظور استقلال و ورود به بازارهای مطرح جهانی برداشت.

به این ترتیب این شرکت از آن سال تا اواخر دهه ۷۰ میلادی فعالیت های تحقیقاتی خود را جهت تولید انواع خودرو در کلاس های مختلف آغاز کرده و سرانجام در سال ۱۹۸۶ با تغییر نام خود به «سنگ یانگ»، شخصیتی تازه را از خود به صنعت خودروسازی جهان معرفی کرد.

شاسی بلندهای کره ای دل ایرانیان را می برد؟!

این شرکت در سال ۱۹۹۱ با عقد قرارداد تحقیقاتی با شرکت مرسدس بنز توانست با کمک آلمان ها از آخرین فن آوری های نوین طراحی پیشرانه و سیستم تعلیق در تولید محصولات خود بهره بگیرد. سهام شرکت سنگ یانگ تا چندی پیش، در اختیار شرکت «دوو موتورز» بود اما پس از ورشکستگی دوو موتورز و واگذاری این شرکت به جنرال موتورز آمریکا سهام سنگ یانگ نیز به شرکت چینی SAIC (مالک کمپانی MG) واگذار شد. از دیگر مالکین سهام سنگ یانگ می توان به شرکت هندی Mahindral Limited و رنو – سامسونگ کره جنوبی اشاره کرد.

شاسی بلندهای کره ای دل ایرانیان را می برد؟!


شکل وشمایل

نسل اول رکستون در سال ۲۰۰۱ روی پلتفرم نسل پیشین مرسدس بنز ML-Class معرفی شد. با آنکه طراحی ظاهری رکستون در نسل اول خود هیچ حرفی برای گفتن نداشت اما با توجه به تنوع محدود آن روزهای بازار خودرو در کشورهای جنوب شرقی آسیا، این خودرو توانست موفقیت فراتر از انتظاری را کسب کرده و تاکنون نیز در کشورهایی همچون سریلانکا روی خطوط تولید باقی بماند.

شاسی بلندهای کره ای دل ایرانیان را می برد؟!

نسل دوم رکستون در سال ۲۰۰۶ و با همکاری شرکت مرسدس بنز به منظور بهبودی قوای حرکتی خودرو، رونمایی و عرضه شد. این خودروکه به تازگی و با تبلیغات محیطی گسترده وارد بازار کشورمان شده است توسط استودیو طراحی «ایتال دیزاین» ایتالیا طراحی شد.

شاسی بلندهای کره ای دل ایرانیان را می برد؟!

با نیم نگاهی به طراحی بدنه رکستون تازه متوجه خواهیم شد که طراحی آن به دور از هرگونه خطوط شارپ و با هدف جذب طیف گسترده ای از رانندگان خانم انجام شده است. خطوط نرم و سیال (البته نه به غلظت زبان طراحی هیوندای) در تمام زوایای بدنه نسل تازه رکستون قابل ملاحظه است.

شاید بسیاری با ملاحظه اولین رکستون در خیابان این سوال برای شان پیش آمده که چگونه ممکن است طرح محافظه کارانه و عاری از هیجان بصری رکستون، دستپخت مرکز طراحی پرآوازه ای چون «ایتال دیزاین» باشد؟ پاسخ ساده است؛ در تجارت امروز هر چقدر پول بدهی همانقدر آش خواهی خورد.

استراتژی مدیران سنگ یانگ در پروژه رکستون، عرضه خودرویی جذاب با صرف حداقل هزینه بود که بتواند نگاه های بسیاری را به خود جلب کند. آنها در این امر تا حدودی نیز موفق شدند چرا که نسل دوم رکستون در کنار دیگر محصولات سنگ یانگ چون «اکتیون» یا «ردیوس» با ظاهری نه چندان عامه پسند همچون الهه زیبایی به نظر می رسد!

شاید تنها چالش جدی طراحی ظاهری رکستون در داخل کشورمان شباهت نمای جلو این خودرو با شاسی بلند چینی X33 باشد که صرف نظر از ابعاد دو خودرو، طراحی هندسی و گرافیکی نمای جلو این دو خودرو بسیار شبیه به یکدیگر می باشند.

شاسی بلندهای کره ای دل ایرانیان را می برد؟!

رکستون دارای ابعادی معادل ۴۷۲۰ میلیمتر طول، ۱۸۷۰ میلیمتر عرض و ۱۷۶۰ میلیمتر بلندا است که این خودرو را هم ردیف محصولاتی چون سانتافه و تویوتا «فورچونر» قرار داده است. رکستون در فضای داخل کابین از نمایی منطقی تر و حتی با اندکی ارفاق فراتر از کلاس و قیمت این خودرو برخوردار است.

هر چند که کیفیت مونتاژ و افت کیفیت ادوات کنسول میانی، موضوعی است که می تواند دغدغه جدی مالکان این خودرو به حساب آید. در کل طراحی داخلی رکستون تا زمانی که این خودرو به قیمت استاندارد جهانی خریداری شود می تواند نمره قبولی را کسب کند اما هنگامی که تعرفه بیش از ۱۰۰ درصدی جهت عرضه در بازاری همچون بازار کشورمان روی چنین خودرو نسبتا ارزان قیمت (در بازارهای جهانی) بخورد داستان به کلی متفاوت خواهد بود.

رکستون روی جاده
گونه عرضه شده رکستون در ایران مجهز به یک پیشرانه ۶ سیلندر ۲۴ سوپاپه را آرایش خطی است که از تکنولوژی سال های نه چندان دور مرسدس بنز بهره می گیرد. این پیشرانه ۳/۲ لیتری، توانایی تولید ۲۲۰ اسب بخار قدرت را در دورموتور ۶۱۰۰ rpm داراست. همچنین ۳۱۲ نیوتن متر میزان بیشینه گشتاوری خواهد بود که این پیشرانه آن را در اختیار راننده قرار می دهد.

پیشرانه ۲۲۰ اسب بخاری رکستون که روی کاغذ ضعیف تر از قوای محرکه رقبایی چون سانتافه و سورنتو است می تواند غول ۲۰۸۸ کیلوگرمی سنگ یانگ را به مرز بیشینه سرعت ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت برساند. این پیشرانه مجهز به فیلتر جذب ذرات معلق در سوخت بوده و استاندارد آلایندگی رویو ۴ را گذرانده است.

شاسی بلندهای کره ای دل ایرانیان را می برد؟!

میزان مصرف سوخت رکستون، ۱۳/۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر از مسیر پیمایش در سیکل شهری اعلام شده است که این رقم در سیکل ترکیبی به ۹/۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر می رسد. نسل دوم رکستون به صورت استاندارد دو دیفرانسیل بوده و قدرت تولیدی پیشرانه به کمک جعبه دنده ۵ سرعته تیپ ترونیک این خودرو به هر چهار چرخ منتقل می گردد.

مهندسان سنگ یانگ جهت کاهش وزن خالص خودرو و همچنین جلوگیری از ورود صدای تولیدی پیشرانه به داخل کابین، بدنه خودرو را از لایه های ورقه ای «پلی اورتان» ساخته اند که این امر سبب آرامتر شدن فضای داخل کابین رکستون نسبت به دیگر رقبای آن شده است.

از امکانات استاندارد نسخه عرضه رکستون در ایران می توان به مواردی همچون سامانه کنترل پایداری الکترونیکی، سامانه کمکی حرکت در مسیرهای شیبدار (HDC)، صندلی برقی راننده و سرنشین جلو، گرمکن صندلی، سامانه ناوبری فعال با قابلیت بازخوانی مسیر، دوربین دید عقب، سانروف، سامانه کنترل کروز هوشمند، کمربندهای پیش کشنده ۳ نقطه ای، سامانه تهویه مطبوع اتوماتیک با سنسور دما، آینه های تاشوی برقی و در نهایت رنگ های ۱۶ اینچی آلیاژی اشاره کرد.


موقعیت در بازار ایرانرکستون که در بدو ورود به بازار ایران قرار بود با قیمت ۶۲ میلیون تومانی عرضه شود پاییز سال قبل و همزمان با اولین جهش های قیمت ارز، از گزند افزایش قیمت ها در امان نماند و با جهش قیمت ۵ میلیون تومانی به قیمت شرکتی ۶۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به صورت نقدی یا به صورت اعتباری به فروش رسید اما امروز قیمت این خودرو پس از چندین و چند بار افزایش به رقم باورنکردنی ۱۱۶ میلیون تومان در بازار آزاد (یعنی افزایش ۹۰ درصدی نسبت به قیمت پارسال همین محصول!) رسیده است.

بی تردید نه شکل و شمایل رکستون همچون کیا سورنتو جذاب است و نه نام و نشان این خودرو همچون سانتافه اصیل و پرطرفدار اما در آن سو لیست بلندبالای تجهیزات رفاهی و ایمنی رکستون در کنار اختلاف قیمت ۲۰ میلیون تومانی این خودرو با نزدیک ترین رقبای آن می تواند معادلات بازار را بر هم زده و خریداران شاسی بلندهای سایز متوسط را در یک دو راهی جدی قرار دهد. باید منتظر ماند و دید آیا رکستون می تواند نظر شاسی بلند سواران ایرانی را به سوی خود جلب کند یا خیر.


مجله اینترنتی برترین ها سبک زندگی سلامت دکوراسیون موفقیت کودک
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ