بررسی پرونده ۱۷صندوق در بانک مرکزی

بینا- بانک مرکزی در حالی مجوز فعالیت دومین بانک قرض الحسنه در کشور را صادر کرد که هم‌اکنون ۶ صندوق قرض الحسنه بزرگ با مجوز فعالیت می کنند و پرونده ۱۷ صندوق نیز در بانک مرکزی در دست بررسی است.
براساس گزارش مهر، دومین بانک قرض الحسنه کشور در حالی مجوز فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت کرد که هنوز ساماندهی بازار غیر متشکل پولی در بخش صندوق های قرض الحسنه ادامه دارد.
ساماندهی بازار غیر متشکل پولی توسط بانک مرکزی از سال ۱۳۸۳ با تمرکز بر روی موسسات پولی و اعتباری، تعاونی های اعتباری و سپس صندوق های قرض الحسنه آغاز شد، این در حالی است که ساماندهی صندوق های قرض الحسنه به اعتقاد مسئولان بانک مرکزی به دلیل تعدد و تکثر آنها کاری سخت است.
پیش از این، بانک قرض الحسنه مهر ایران به عنوان تنها بانکی که صرفا در بخش قرض الحسنه فعالیت می کرد در کشور راه اندازی شده بود، اما بانک مرکزی مجوز دومین بانک قرض الحسنه با نام رسالت را صادر کرد تا راه برای صدور مجوزهای جدید فعالیت بانک های قرض الحسنه باز شود.
ادغام صندوق‌های قرض الحسنه کوچک در یکدیگر و تشکیل صندوق یا بانکی بزرگ با صدور مجوز بانک مرکزی پیش از این توسط مسئولان وعده داده شده بود. بر این اساس در حال حاضر ۶ هزار صندوق قرض الحسنه در کشور فعالیت دارند که بخش عمده ای از آنها صندوقهای مسجدی، خانوادگی، محله ای و صنفی را تشکیل می دهند.
البته فعالیت اکثر این صندوق ها در چارچوب قانون صورت می گیرد و تنها بخش کوچکی از صندوقهای قرض الحسنه هستند که فعالیتی خارج از قانون و شرع انجام می دهند.
دین اسلام فعالیت قرض الحسنه را تشویق کرده است، بنابراین بانک مرکزی با فعالیت صندوق های قرض الحسنه ای که در چارچوب قانون و شرع عمل کنند، نه تنها مخالفتی ندارد بلکه آنها را تشویق هم می کند، البته بخش بسیار اندکی از صندوقها سودهایی از فعالیتهای پولی با عنوان قرض الحسنه می گیرند که با این امر برخورد می شود.
پیش از این نیز بانک مرکزی صندوق های قرض الحسنه را ملزم به درج اطلاعات خود در سامانه بازار غیر متشکل پولی کرده و مهلتی را برای این امر تعیین کرده بود تا با این شویه با متخلفین در این بازار برخورد نماید.
بر این اساس بانک مرکزی در قالب سامانه جامع صدور مجوز فعالیت صندوق‌های قرض الحسنه، اقدام به جمع آوری اطلاعات و تشکیل پرونده برای صندوق های قرض الحسنه کرد که البته مهلت در نظر گرفته شده برای صندوق ها جهت درج اطلاعات به پایان رسیده است.
طبق آخرین آمارها تعداد مجوزهای صادره از سوی بانک مرکزی برای فعالیت صندوقهای قرض الحسنه بزرگ به ۶ صندوق رسید، این در حالی است که مدت زمان اعتبار مجوز صادره یک ساله است و اعتبار فعالیت این صندوق ها پس از این مدت باطل می شود و آنها ملزم به تمدید مجوز هستند.
۶ صندوق قرض الحسنه ندای مهر وطن در استان آذربایجان غربی؛ صندوق قرض الحسنه شیخ صفی خطایی در اردبیل، صندوق قرض الحسنه پیک رحمت درآذربایجان غربی، صندوق قرض الحسنه جوادالائمه شهرستان رودبار در گیلان، صندوق قرض الحسنهزنده یاد سیده وحیده هاشمی زاده در فارس و صندوق قرض الحسنهندای مهر میهن در همدان از بانک مرکزی مجوز فعالیت دارند.
از سوی دیگر مهلت اعتبار مجوز ۱۷ صندوق قرض الحسنه دیگر پایان یافته و پرونده آنها در بانک مرکزی در دست بررسی است، عبارتند از صندوق قرض الحسنه میلاد مکریان در آذربایجان غربی، صندوق قرض الحسنه زین المومنین در خراسان رضوی، صندوق قرض الحسنه مهر احسان در خوزستان، صندوق قرض الحسنه صدرا در تهران، صندوق قرض الحسنه نصر کردستان در کردستان، صندوق قرض الحسنه احسان در اردبیل، صندوق قرض الحسنه موسی بن جعفر (ع) سودرجان در اصفهان، صندوق قرض الحسنه پشتیبان آینده در کرمان، صندوق قرض الحسنه کریمه اهل بیت در اراک، صندوق قرض الحسنه والفجر کرشته شهریار در تهران، صندوق قرض الحسنه باقرالعلوم معلم تبریز در آذربایجان شرقی، صندوق قرض الحسنه حضرت رقیه در اصفهان، صندوق قرض الحسنه کارگشایان کوثر در آذربایجان شرقی، صندوق قرض الحسنه الغدیر وائین شهریار در تهران، صندوق قرض الحسنه کشاورزان جی در اصفهان، صندوق قرض الحسنه شفامهر تبریز درآذربایجان شرقی و صندوق قرض الحسنه مبین آذر فجر تبریز در آذربایجان شرقی.
این در حالی است که محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی با اعلام اینکه اطلاعات کاملی از صندوقهای قرض الحسنه توسط نیروی انتظامی تحویل گرفته ایم، گفت: تعداد صندوقهای قرض الحسنه که مجوز فعالیت را از مجاری غیر از بانک مرکزی دریافت کرده‌اند، بین ۳ تا ۸ هزار برآورد شده است و منابع سرمایه‌ای آنها ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد ریال تخمین زده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه عملکرد صندوق های قرض‌الحسنه در سیستم بانکی بسیار موثر و بدعمل کردن آنان بسیار مخرب است، خاطرنشان کرد: برای نظام دینی بسیار اهمیت دارد که این مجموعه چگونه عمل خواهد کرد و بر این اساس بانک مرکزی در این حوزه نظارت جدی اعمال می کند.
سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد هم با بیان اینکه برخی صندوق‌های قرض‌الحسنه با نام “ائمه اطهار” کار ربوی انجام می‌دهند، گفته است: اگر بانکی قرار است به عملیات قرض‌الحسنه مبادرت کند باید صندوق قرض‌الحسنه ایجاد کند.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ