بنگاه‌های املاک حق تنظیم سند را ندارند/ جعل، انکار و تردید در اسناد عادی

۲۸اردیبهشت،

مدیرکل سابق ثبت اسناد و املاک تهران با بیان اینکه ثبت قراردادها در دفترخانه‌ها از بروز اختلافات جلوگیری می‌کند، گفت: سند رسمی نسبت به سند عادی ادعای جعل در آن وجود نداشته و قطعا بروز جعل، انکار و تردید در اسناد عادی ملاحظه می‌شود.

 “حمیدرضا آدابی” در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، در رابطه با بخش‌نامه اخیر سازمان ثبت مبنی بر اینکه مردم می‌توانند از مزایای متعدد تنظیم و ثبت آسان و مطمئن اسناد رسمی اجاره ملکشان در دفترخانه‌ها برخوردار باشند و بنگاه‌های املاک حق ثبت سند را ندارند اظهار داشت: قطعا کار بنگاه‌های املاک و دفاتر اسناد رسمی متفاوت بودهو هیچ یک نباید در کار دیگری دخالت کنند.

وی ادامه داد: کار بنگاه‌های املاک به نوعی دلالی، راهنمایی و مشاوره بوده که مراجعین را به سمت محل مورد معامله برده و دیدگاه‌های فروشنده و خریدار را به یکدیگر نزدیک می‌کند و تنها می‌توانند مبایعه نامه‌های عادی را تنظیم کنند اما کار اصلی ثبت سند را دفاتر اسناد رسمی انجام می‌دهند.

مدیرکل سابق ثبت اسناد و املاک تهران با بیان اینکه ثبت قراردادها در دفترخانه‌ها از بروز اختلافات جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: سند رسمی نسبت به سند عادی ادعای جعل در آن وجود نداشته و قطعا بروز جعل، انکار و تردید در اسناد عادی ملاحظه می‌شود.

معاون قضایی رئیس دادگستری تهران حضور بنگاه‌های املاک را در جامعه ضروری دانست و خاطرنشان کرد: بنگاه‌های املاک باید در کنار دفاتر اسناد رسمی کار دلالت را انجام داده و دخالتی در ثبت اسناد نداشته باشند.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *