بهره برداری از یک فاز “پارس جنوبی” با درآمد حاصله از فروش CNG

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

رئیس انجمن صنفی جایگاهداران سی ان جی کشور گفت: با اختصاص درآمد حاصل از فروش سی.ان.جی سالانه می توان یک فاز پارس جنوبی را به بهره برداری رساند.

اردشیر دادرس در گفتگو  با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، از ۲۵درصد سی.ان.جی به شرکت ملی گاز خبر داد  و گفت: درآمد سالانه جایگاه‌ها ۲۵۰۰ میلیارد تومان است که می توان با آن یک فاز پارس جنوبی را توسعه داد.

وی پیشنهاد کرد که با اختصاص درآمد حاصل از فروش سی.ان.جی به توسعه پارس جنوبی امکان توسعه صنعت سی.ان.جی را فراهم شود. 

دادرس از فراری بودن بخش خصوصی برای حضور در صنعت سی.ان.جی خبر داد و گفت: به همین سبب ساخت جایگاه‌ها به صورت نیمه تمام رها شده است و برنامه ساخت ۲۵۵۰ جایگاه سی.ان.جی تا سال ۹۱ محقق نشد.

رئیس انجمن صنفی جایگاهداران سی ان جی کشور با اشاره به این‌که گاز می تواند هم محور توسعه و هم محور درآمدزایی باشد یادآور شد: در صورتی که به گاز به عنوان یک منبع درآمد نگاه شود بزرگترین بی تدبیری صورت گرفته است.

دادرس سه مشکل صنعت سی.ان.جی را افزایش نیافتن کارمزد جایگاه داران، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده توسط جایگاه داران به جای مصرف‌کننده واختلاف میترینگ جایگاه‌ها عنوان کرد.

وی با بیان این که در صورت افزایش کارمزد جایگاه داران تنها ۷۰ درصد مشکلات این صنعت حل می‌شود گفت: ‌البته پیش از این قرار بود کارمزد جایگاه داران حداقل صد تومان باشد و ۶۰ تا ۷۰ تومان نیز کارمزد ویژه برای نگهداری از کمپرسورهای جایگاه پرداخت شود.

رئیس انجمن صنفی جایگاهداران سی ان جی کشور از گران بودن گاز تحویل به CNG نسبت به بخش خانگی خبر داد و گفت: متاسفانه گرانترین سوخت را به بخش حل و نقل عمومی می دهیم  باید در این زمینه بازنگری اصولی صورت گیرد.

وی از احیای شورای عالی سوخت و انرژی در کشور خبر داد و افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا تشکل ای حرفه ای  تخصصی ستفاده می کنند در ایران مجلس این موضوع را تصویب کرده ولی یکبار هم این شورا برگزار نشده است. شورای تشکل های بخش خصوصی در وزارت نفت تشکیل شده ولی متاسفانه اقدام خاصی در این زمینه صورت نگرفته است.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ