به زودی با ایران معامله می کنیم

۲۵م آذر ،

پس از اینکه علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از پیشرفت مذاکرات خبر داد، همه منتظر واکنش هرمان ناکارتس بودند چرا کە در طول این سالها مذاکرات چه شکست می خورد و چه با موفقیت همراه بود ، سلطانیه از پیشرفت مذاکرات و مثبت بودن نتایج خبر می داد!

ممتازنیوز: هرمان ناکارتس معاون مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی کە روز پنج شنبه در راس هیاتی هفت نفره از ماموران آژانس برائ مذاکره با مقامات سازمان انرژی اتمی به ایران سفر کرده بود در اولین موضع گیری خود از پیشرفت در این مذاکره و آمادگی برائ توافق بین طرفین خبر داد. 

 پس از اینکه علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از پیشرفت مذاکرات خبر داد، همه منتظر واکنش «هرمان ناکارتس» بودند چرا کە در طول این سالها مذاکرات چه شکست می خورد و چه با موفقیت همراه بود ، سلطانیه از پیشرفت مذاکرات و مثبت بودن نتایج خبر می داد و تازه پس از اعلام نظر مقامات آژانس مشخص می شد کە تعریف پیشرفت از نظر نماینده ایران و مقامات آژانس بسیار متفاوت است . 

اما به نظر می رسد پس از مذاکرات اخیر دو طرف به معنای یکسانی از مفهوم پیشرفت رسیده اند و هر دو طرف مذاکرات را رو به جلو توصیف کرده اند . ناکارتس در همین ارتباط گفته است کە مذاکرات خوبی با ایرانیان انجام شد و به زودی مراحل نهایی کردن چارچوب توافق نامه و اجرایی شدن آن انجام خواهد شد. 

این در حالی است کە مقامات آژانس در مذاکرات روز پنج شنبه نتوانستند مجوز بازید از مرکز نظامی پارچین در ایران را به دست آورند و همچنان در این ارتباط ناکام ماندند. 

مصطفی دولتیار از دیپلمات های ایرانی کە در مذاکرات حضور دارد اما نظر متفاوتی در این باره دارد . وی در سفارت ایران در هند گفته است کە نظر شخصی وی این است کە نباید چندان به نتایج مذاکرات خوشبین بود. 

اما آنچه کە ناکارتس در حال حاضر مدعی آن است اینکه آنان برائ رسیدن به یک معامله به ایران نزدیک شده اند. تحلیل گران ایرانی و غربی در حال حاضر با احتیاط در این باره سخن می گویند و هیچکدام حاضر نیستند دربارهٔ فرجام این مذاکرات شفاف سخن بگویند همه منتطر گذر زمان می باشند. دوره حدود یک ماهه ای کە قرار است ۲۷ دیماه به پایان برسد.

فارس


.
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *