به سفارش بعضی از مسئولین عرضه قلیان آزاد شد

۲۱ آبان ،

با وجود تلاش‌های وزارت بهداشت برای جمع آوری قلیان‌:

به سبب مضرات قلیان در چند سال اخیر وزارت بهداشت تلاش‌های خوبی برای جمع آوری قلیان انجام داد ولی به سفارش بعضی از مسئولین عرضه قلیان آزاد شد.

دکتر محمد اسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: سال ۸۱ تحقیقی در خصوص مصرف دخانیات در کشور انجام شد که نشان داد ۸٫۷ درصد مردم جامعه دخانیات مصرف می کنند که از این میزان ۱٫۵ درصد زن می باشند.

وی گفت: در سال ۸۸ دوباره همان تحقیق تکرار شد که این آمار به ۱۴٫۸ درصد رسیده بود که نشان دهنده چهره تازه استعمال دخانیات یعنی قلیان است.

وی در خصوص سبب افزایش رواج قلیان عنوان کرد: اولا قلیان حرمت سیگار را ندارد و ثانیا به سبب این که قبح خود را از دست داده است اعضای خانواده به طور دسته جمعی آن را مصرف می کنند.

اکبری با تاکید بر اینکه هر پک قلیان معادل ۴۰ نخ سیگار است اظهار داشت: علاوه بر اینکه اضافه کردن اسانس‌ها که مواد و تشکیلات آن مشخص نیست مزیت بر افزایش سرطان زایی آنها می‌شود.

** در سال ۱۱ هزار مورد سرطان ریه تازه در کشور

وی در ادامه با اشاره به این که قلیان به سبب این که توانسته یک جایگاه اجتماعی به عنوان تفریح در خانواده ها باز کند افزود: به سبب مضرات فراوان آن در سالهای قبل وزارت بهداشت مانع توزیع و مصرف آن در اماکن عمومی شد و نیروی انتظامی هم همکاری خوبی در این زمینه انجام داده ولی بعد از چندی به سفارش بعضی از مسئولین با کمال تاسف عرضه آن در اماکن عمومی آزاد شد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان تاکید کرد: دخانیات عامل اول همه سرطان ها است و چون محل ورود این دود ریه است احتمال ایجاد سرطان ریه را افزایش می دهد.

اکبری گفت: آمریکا چند سال پیش طرحی با عنوان کاهش مصرف دخانیات و پیپ را در کشور خود آغاز کرد که بعد از ۴۰ سال سرطان ریه که در صدر سرطانهای این کشور قرار داشت در ردیف های پایین احتمال سرطان در این کشور قرار  گرفت.

وی ادامه داد: سالانه حدود ۸۰ هزار مورد تازه انواع سرطان در کشور داریم که ۱۱ هزار مورد آن مربوط به سرطان ریه است. در چند سال اخیر روند رو به رشد سرطان ریه در کشور ۶ در هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است که این آمار بالایی محسوب می گردد.

اکبری عنوان کرد: البته باید توجه داشت که سرطان ریه جز و سرطانهایی است که وقتی تشخیص داده می گردد که کار از کار قبل و معمولا جراحی بسیار جواب نمی دهد و تنها با رادیو تراپی و شیمی درمانی می توان وقت زنده ماندن بیمار کمی افزایش داد./ح


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ