بوتاکس تقلبی تزریق نکنید

گردآوری شده توسط گروه بهداشت و سلامت ممتاز نیوز


یک متخصص پوست و مو، بوتاکس را بهترین روش برای حذف خطوط ناشی از انقباض عضلات صورت دانست، اما نسبت به وجود بوتاکس های تقلبی در بازار اخطار داد و گفت:«متاسفانه بعضی از اشخاص از مارک های تقلبی بوتاکس که اکثرا چینی می باشند برای تزریق استفاده می کنند که هم از نظر خاصیت پایین بوده و مقدار دوز لازم را ندارد و در بعضی موارد حتی ناخالصی هایی دارد که بعد از تزریق فرد دچار شوک می گردد.»


تزریق بوتاکس تقلبی

دکتر محمد رضوانی ، متخصص پوست و مو در مورد تزریق بوتاکس می گوید:

«بوتاکس بهترین روش برای حذف خطوط (چین و چروک پوست) ناشی از انقباض عضلات صورت است که به پر رونق ترین عمل زیبایی صورت تبدیل شده است و درصد ایمنی بالایی دارد و در صورتی که توسط متخصصین انجام بگیرد درصد عوارض ناخواسته آن پایین می آید.

البته نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که محل انتخاب شده برای تزریق، محل مناسبی برای تزریق بوتاکس است یا خیر.

تزریق بوتاکس در موارد زیبایی محدودیت سنی ندارد و بسته به محل مناسب تزریق و چین و چروک های صورت این کار انجام می گردد و باید گفت بهترین محل برای تزریق بوتاکس خطوط اخمی در پیشانی و خطوط پنجه کلاغی که از کنار چشم به سمت خارج است می باشد.

تزریق بوتاکس در جاهای دیگر صورت می تواند برای فرد مشکلاتی را ایجاد کند و در صورتی که تزریق به روش صحیح انجام نگیرد، چهره فرد حالت مصنوعی به خود گرفته و بهت زده و یا خیره شده به نظر می رسد و یا دچار افتادگی پلک و بالا رفتن بیش از حد گوشه ابروها می گردد.

ماندگاری بوتاکس بین یک تا سه سال است، اما معمولا بیش از شش ماه ماندگاری دارد. بعضی اشخاص گمان می کنند بعد از تزریق بوتاکس بیشتر از قبل دچار افتادگی عضلات و چین و چروک صورت می شوند، در صورتی که این مسئله ربطی به تزریق بوتاکس ندارد، بلکه گذشت زمان در بروز چین و چروک ها موثر است.

بوتاکس اصل (دیسپورت) در داروخانه ها موجود و با نسخه پزشک قابل تهیه است

بی تاثیر بودن تزریق بوتاکس در بعضی اشخاص دلایل گوناگونی دارد، اما می توان گفت یکی از دلایل آن نامرغوب بودن بوتاکس است و متاسفانه بعضی از اشخاص از مارک های تقلبی که اکثرا چینی می باشند، برای تزریق استفاده می کنند که هم از نظر خاصیت پایین بوده و مقدار دوز لازم را ندارد و هم اینکه در بعضی موارد، حتی ناخالصی هایی دارد که بعد از تزریق فرد دچار شوک می گردد، چرا که به طور قاچاق وارد شده و در زنجیره سرمایی مناسبی قرار نگرفته و در نتیجه دارو اثر خود را از دست داده و یا اثراتش کمتر شده است.

برخی عوارضی که داروی تقلبی یا عدم مهارت پزشک، احتمال آنها را افزایش می دهد عبارتند از : واکنش های حساسیتی، انحراف چشم و دوبینی، افتادگی پلک، افتادگی ابرو، ابروی شیطانی و … .

داروی بوتاکس در چهار ساعت اول اثر دارد و در صورتی که این دارو در همان روز تزریق نشود و برای تزریق های بعدی نگه داشته شود، اثرات خود را از دست داده و در نتیجه فرد پس از تزریق، تغییری را ملاحظه نمی کند که معمولا این کار توسط اشخاص غیرمتخصص انجام می گیرد.

از دیگر دلایل بی تاثیر بودن تزریق بوتاکس در رفع چین و چروک های صورت، ساخته شدن آنتی بادی توسط بدن فرد علیه بوتاکس است که در این صورت بلافاصله داروی تزریق شده نابود می گردد و این اشخاص از تزریق بوتاکس نفعی نمی برند.»

یک راه ساده برای تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

بوتاکس های اصل (دیسپورت) در ایران از طریق مجاری قانونی و مشخص و مورد تایید وزارت بهداشت وارد می گردد و لذا فروش آن در داروخانه ها بلا مانع است، ولی بوتاکس های تقلبی قاچاق بوده و مورد تایید هیچ ارگانی نیستند. لذا داروخانه ها هم مجاز به فروش آنها نبوده و معمولا درداروخانه یافت نمی شوند، بلکه مخفیانه به بعضی پزشکان یا آرایشگران فروخته می شوند. حال این حرف ها چه ربطی به مصرف کننده دارد؟

بسیار ساده است. اگر از پزشک خود بخواهید که بوتاکس را نسخه کند تا خودتان آن را تهیه نمایید، پزشکی که بوتاکس تقلبی مصرف می کند از این کار سرباز می زند و برای این کار خود بهانه های مختلفی می آورد، به طور مثال می گوید «این دارو کمیاب است و من به سختی آن را فراهم کرده ام» ، یا «این دارو در ایران نیست و خودم شخصا آن را از کانادا وارد کرده ام» ، یا « این دارو مخصوص من از دوبی وارد شده و در داروخانه ها پیدا نمی شود » و ده ها بهانه مشابه دیگر.

بوتاکس اصل (دیسپورت) در داروخانه ها موجود و با نسخه پزشک قابل تهیه است.

دیسپورت موجود در بازار ایران ۵۰۰ واحدی است که معمولا به طور تقریبی برای محو چین و چروک های صورت سه نفر کفایت می کند.

به یاد داشته باشید خطر پزشک ناوارد به هیچ وجه کمتر از داروی تقلبی نیست و در واقع مهارت پزشک است که در کنار داروی اصل، سلامت و رضایت اشخاص را تامین می کند.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

سلامت نیوز

سایت دکتر فرشید دبیرزاده- متخصص پوست

مطالب مرتبط:

تزریق بوتاکس در چه کسانی ممنوع است؟

تزریق بوتاکس در آرایشگاه خطر دارد

اثرات و خطرات تزریق بوتاکس

بوتاکس، چین‌وچروک پوست را برطرف می‌کند

درمان چروک صورت با بوتاکس و ژل

اطلاعاتی دربارهٔ بوتاکس

آیا بوتاکس میگرن را درمان می‌ کند؟

عوارض آمپول زیبایی

زیبایی به زور آمپول

تحمل این همه درد برای چه؟


سایت موسسه فرهنگی تبیان > بخش سلامت
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *