بیا باهم به «شهر موسیقی» برویم!

گردآوری توسط گروه موسیقی ممتازنیوز

کتاب «شهر موسیقی» نوشته الهام کاظمی با زبانی ساده و روان به آموزش موسیقی به کودکان می‌پردازد. آموزشی که تا چندی پیش، تفاوت چندانی با آموزش موسیقی به بزرگسالان نداشت، اما امروز، یکی از مهم‌ترین شاخه‌های آموزش به شمار می‌آید و سبب رشد و افزایش خلاقیت در بچه‌ها می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آنچه بر ورودی «شهر موسیقی» نقش بسته این است: «دوست خوب من سلام. این کتاب برای شما نوشته شده است که با شهر موسیقی آشنا شوید. آهنگ‌های بسیاری را یاد بگیرید. اسم سازها را یاد بگیرید و خلاصه اینکه سواد موسیقی داشته باشید تا بتوانید یک هنرمند کوچک باشید.»

با ورود به شهر موسیقی، دوستان بسیاری به پیشوازمان می‌آیند و خود را به ما معرفی می‌کنند. فرصت هست تا همه آنها را بشناسیم، اما آنچه ساکنان شهر موسیقی از ما می‌خواهند، این‌که هرچه را در شهرشان یاد می‌گیریم، خوب تمرین کنیم و دوست خوبی برای آنها باشیم.

«سیاه» و «سفید»، اولین کسانی می باشند که در شهر موسیقی به استقبال ما می‌آیند. پس از آن با یک خانواده هفت نفره آشنا می‌شویم که هر کدام یک اسم و یک صدا دارند. یکی آبی به تن کرده و شبیه به ماه است و نامش «دو»؛ دیگری قرمز پوشیده و شبیه به شانه سر است و نامش «می»؛ «لا» بسیار لاغر است و «سی»، تا دلتان بخواهد تپل… این خانواده هفت نفره، نت‌ها یا الفبای موسیقی می باشند که در یک آپارتمان پنج طبقه زندگی می‌کنند. ما بدون دانستن نت نمی‌توانیم موسیقی را به خوبی و به درستی فرا بگیریم.

حالا که به شهر موسیقی آمدیم و با ساکنان اصلی‌اش که سیاه و سفید و خانواده هفت نفره نت‌ها بودند، آشنا شدیم، خوب است سازها را هم بشناسیم. اولین سازی که به دیدن‌مان می‌آید و خود را معرفی می‌کند «بلز» است. این تنها ساز خارجی است که در شهر موسیقی با آن آشنا می‌شویم.

تنبک، تار، عود، نی، سه‌تار، سنتور، کمانچه، قانون و … سازهای ایرانی می باشند که خودشان و شیوه نواختنشان به ما معرفی می‌شوند.

کتاب «شهر موسیقی» نوشته الهام کاظمی با زبانی ساده و روان به آموزش موسیقی به کودکان می‌پردازد. آموزشی که تا چندی پیش، تفاوت چندانی با آموزش موسیقی به بزرگسالان نداشت، اما امروز یاد دادن موسیقی به کودکان، یکی از مهم‌ترین شاخه‌های آموزش به شمار می‌آید و سبب رشد و افزایش خلاقیت در بچه‌ها می‌شود.

با وجود آنکه ارتباط محکمی میان آموزش موسیقی در دوران کودکی و تقویت توانایی‌های ذهنی وجود دارد، کم‌اند ناشران دولتی و خصوصی که از انتشار یافتن کتاب‌های آموزش موسیقی به بچه‌ها استقبال و به این مهم توجه می‌کنند. کسانی چون سودابه سالم، آموزش موسیقی به کودکان در قالب کتاب را جدی گرفته‌اند، اما از قدیم گفته و شنیده شده که «با یک گل بهار نمی‌شود».

«شهر موسیقی» نوشته الهام کاظمی با تصویرگری مهدی فراهانی، تلاش در جهت آموزش موسیقی به گروه سنی «ب» و «ج» است که از سوی موسسه فرهنگی ـ هنری«آوای مهربانی» به قیمت ۱۰ هزار تومان انتشار یافته است. اما شمارگان ۱۰۰۰ نسخه مشکل موسیقی کودک را برطرف می‌کند؟


موسیقی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ