بیماران کلیوی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند/کمبود گروه‌های خونی منفی برای کلیوی‌ها

مهر ۱۳۹۹
ممتاز نیوز : مسئول اجرای طرح اهدای خون بیمارستان هاشمی‌‌نژاد گفت:مصرف خون در بیماران کلیوی بسیار بالاست و اگر به موقع خون به آنها نرسد، صدمه می‌بینند در حالی که گاهی گروه‌های خونی O منفی،A و AB منفی بسیار کمیاب می‌شوند.

سعید گل‌‌لاله در گفت‌وگو با فارس، از اجرای طرح اهدای خون برای کمک به بیماران کلیوی در بیمارستان هاشمی‌نژاد خبر داد و گفت: با توجه به اینکه روزانه ۳ هزار واحد خون باید ذخیره شود نیاز است که اهدای خون مستمر باشد.

وی با بیان اینکه بیماران کلیوی از جمله بیمارانی می باشند که به دریافت مستمر خون نیازمند می باشند ادامه داد: بیمارستان هاشمی‌نژاد بیشترین بیمار کلیوی را دارد و ۶ مرکز درمانی در اطراف این بیمارستان قرار دارد به همین سبب ایجاد فرهنگ اهدای خون به این بیماران کمک بسیاری به آنها خواهد کرد.

گل لاله گفت: به صورت متوسط هر بیمار کلیوی در هفته ۳ بار برای انجام عمل دیالیز به خون احتیاج دارد به همین سبب مصرف خون در این بیماران بسیار بالاست.

مسئول اجرای طرح اهدای خون در بیمارستان هاشمی نژاد تصریح کرد: بسیاری از خانواده بیماران دیالیزی درگیر تأمین خون بیماران خود می باشند و گاهی گروه‌های خونی O منفی،A و AB منفی بسیار کمیاب می‌شوند و این بیماران را با مشکلات بسیاری مواجه می‌کند.

وی با اشاره به افزایش بیماری های کلیوی در کشور گفت: اگر به بیمار کلیوی، به موقع خون نرسد، دچار صدمات جبران ناپذیری می‌شود. اما اگر اشخاص سالم هر ۶ ماه یکبار خون خود را اهدا کنند مشکل این بیماران برطرف می‌شود.

وی گفت: به همین سبب پنجشنبه ۲۸ شهریور از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۶:۳۰ بعدازظهر در بیمارستان هاشمی‌نژاد مراسم اهدای خون انجام خواهد شد. تاکنون ۲۰۰ نفر برای اهدای داوطلبانه خون خود ثبت‌نام کرده‌اند. همچنین آزمایش HIV، هپاتیت و دیفتری به صورت رایگان در همین روز برای اهداکنندگان خون انجام خواهد شد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ