بی اشتهایی را جدی بگیرید!

۳۱فروردین۱۳،

بی اشتهایی می تواند علل مختلفی از موارد کم اهمیت تا ایجاد بیماری های خطرناک از جمله های بیماری های بدخیم، عفونت ها و التهابات مزمن داشته باشد.

شهرام آگاه فوق تخصص گوارش و کبد و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران گفت:  بی اشتهایی می تواند علل مختلفی از موارد کم اهمیت تا ایجاد بیماری های خطرناک از جمله بیماری های بدخیم و یا عفونت ها و التهابات مزمن داشته باشد.

وی با بیان اینکه فرایند اشتها و تمایل به خوردن مربوط به قسمتی به نام هیپوتالاموس بوده و عوامل تأ‌ثیرگذار در این قسمت می توانند بر اشتها نیز تأثیرگذار باشند گفت: اگر بی اشتهایی همراه با کاهش وزن باشد نیاز به بررسی دارد.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه ممکن است گاهی افسردگی و یا مسائل مشابه سبب بی اشتهایی شود افزود: با توجه به این که دستگاه گوارش محل هضم غذا بوده، اختلالات دستگاه گوارش نیز می توانند سبب بی اشتهایی و کاهش وزن شود به همین سبب ممکن است گاهی درد گوارش سبب ترس از خوردن شود و این ترس با بی اشتهایی اشتباه گرفته شود که پیشنهاد می گردد در اشخاصی که بی اشتهایی همراه با علائم گوارشی است باید عوارض گوارش بررسی گردد.

وی در ادامه تصریح کرد: بیماری های التهابی و عفونی می توانند سبب کاهش اشتها شوند بنابراین در این اشخاص باید از طریق آزمایش های موجود عفونت های مخفی و مزمن بررسی گردد.

دکتر آگاه در پایان خاطرنشان کرد: بی اشتهایی و کاهش وزن را جدی بگیرید گرچه ممکن است علامت مهم نباشد اما پیشنهاد می گردد بررسی لازم جهت پیشگیری از بیماری ها انجام شود./ع ۲


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *