تالار شاه سوسک ها !!!

۲۹خردادماه،

مایکل بوهدان، از آن آدم‌های عجیبی است که کارهایش بقیه را به حیرت می‌اندازد!!!

مایکل بوهدان، از آن آدم‌های عجیبی است که کارهایش بقیه را به حیرت می‌اندازد؛ بوهدان موزه‌ای از سوسک‌ها راه‌ انداخته که این روزها مخاطبان بسیاری پیدا کرده است؛ اما هنوز هم بسیار‌ها با شنیدن نام «تالار مشاهیر سوسک‌ها» تعجب می‌کنند و می‌گویند این دیگر چه جور جایی است.
در «تالار مشاهیر سوسک‌ها»ی بوهدان که در شهر پلانوی ایالت تگزاس آمریکا واقع شده، همه‌ نوع سوسکی می‌توان دید، از سوسک‌های زنده که در محفظه‌های شیشه‌یی نگهداری می‌شوند تا سوسک‌ها مرده‌ای‌ که در موقعیت زندگی روزمره قرار گرفته‌اند، لباس عروس می‌پوشند، ساز می‌زنند، آفتاب می‌گیرند، به آینه نگاه می‌کنند و حتی با ماسک دولت‌مردان آمریکایی خودنمایی می‌کنند.

بوهدان که این موزه‌ی عجیب را به راه‌ انداخته، می‌گوید هیچ‌وقت فکر نمی‌کرده مردم دوست داشته باشند به جایی بیایند که به سوسک‌ها خیره شوند، اما حالا موزه‌اش طرفداران بسیاری پیدا کرده و در همه جای جهان، معروف شده است. بوهدان که از کودکی، ساس می‌گرفته و در بزرگسالی هم با از بین بردن ساس‌ها، امرار معاش می‌کرده، می‌گوید یک رابطه‌ی عشق – نفرت با سوسک‌ها و حشرات دارد، یعنی آن‌ها را در موزه‌اش دوست دارد، اما از این‌که آن‌ها را در خانه‌ی مردم ببیند، متنفر است و دوست ندارد سوسک‌ها در خانه‌ها باشند.
دیدن سوسک‌های مرده‌ی بوهدان در موزه‌اش که لباس‌های عجیب غریب و البته در بیشتر موارد، لباس‌های رسمی پوشیده‌اند، ممکن است برای بسیار از بازدیدکنندگان، عجیب و غریب باشد.
یکی از جالب‌ترین سوسک‌های تالار مشاهیر، سوسکی مرده به نام «لیبرونیکا» است که شنلی از پوست سمور بر دوش آویخته و پیانو می‌زند. لیبرونیکا را یک زن ۸۵ ساله به تالار مشاهیر هدیه کرده است.
در دهه‌ی ۸۰ بود که بوهدان یک‌هزار دلار برای خریدن بزرگ‌ترین سوسک تگزاس پرداخت کرد. او از همان موقع به‌دنبال سوسک‌ها راه‌ افتاد و آغاز به لباس پوشاندن به آن‌ها کرد.
بعد از آن، همه‌ی سوسک‌ها، آماده و لباس پوشیده بودند؛ اما نزدیک بود بوهدان همه‌ی آن‌ها را که حاصل دو دهه تلاشش بود، دور بیندازد که البته سبب آن معلوم نیست؛ اما او تصمیم گرفت به جای این‌که سوسک‌هایش را دور بیندازد، آن‌ها را به‌نمایش بگذارد. این‌گونه بود که تالار مشاهیر سوسک‌ها شکل گرفت. از آن روز به بعد هم سوسک‌های تازهی به موزه بوهدان اضافه شدند. حالا تالار مشاهیر سوسک‌ها، بیش از ۲۵ سوسک لباس‌پوشیده دارد.

بیشتر بازدیدکنندگان وقتی به موزه وارد می‌شوند با دیدن سوسک‌هایی که لباس رسمی پوشیده‌اند، تعجب می‌کنند و ترجیح می‌دهند جانب احتیاط را رعایت کنند؛ اما وقتی می‌فهمند بسیار از این سوسک‌ها مرده‌اند، خیال‌شان راحت می‌شود و با آسودگی خاطر به سوسک‌هایی که در لباس‌های مختلف فرو رفته‌اند می‌خندند.
بوهدان علاوه بر سوسک‌های مرده، سوسک‌های ماداگاسکاری زنده را هم که عمری طولانی دارند نگه می‌دارد؛ این سوسک‌های آفریقایی، بین سه تا چهار اینچ (حدود ۱۰ سانتی‌متر) طول دارند و قطرشان یک اینچ ( ۵ / ۲ سانتی‌متر) است. وقتی این سوسک‌های ۱۰ سانتیمتری را از روی زمین برمی‌دارید و بالا می‌برید، مثل مار هیس هیس‌ می‌کنند و به شما خیره می‌شوند.
البته بوهدان در رشته‌ی جانورشناسی دانشگاه ایلی‌نویز تحصیل کرده و اطلاعات دقیقی دربارهٔ‌ی حشرات و حیوانات دارد، به همین سبب، وقتی بازدیدکنندگان سوالی از او می‌پرسند بوهدان به‌خوبی آن‌ها را راهنمایی می‌کند و دربارهٔ‌ی تاریخچه‌ی هر گونه از سوسک‌ها توضیح می‌دهد. او حتی به بینندگان موزه‌اش اجازه می‌دهد با هر کدام از سوسک‌ها که می‌خواهند، عکس یادگاری بگیرند.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *