تجربه «پوستین دوز»، راه «مدنی»

تجربه «پوستین دوز»، راه «مدنی»

تجربه «پوستین دوز»، راه «مدنی»

ممتازنیوز: در حالی که طی سال های اخیر بیشترین حجم اخبار جنجالی صنعت خودرو پیرامون گروه خودروسازی سایپا بوده، اما به نظر می رسد با وجود تمام این فشارها رویکردهای متفاوتی در عرصه مدیریتی گروه خودروسازی سایپا اعمال شده است.

آنچه بیش از هر چیز در دوران مدیریت «نعمت الله پوستین دوز» در گروه خودروسازی سایپا حائز اهمیت بود، اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی این مجموعه عظیم صنعتی بود. اقدامی که هر چند همواره بحث داغ محافل خبری بود، اما گذشته از هر موضوعی آینده روشنی را پیش روی این گروه خودروسازی ترسیم کرد. به طوری که با خرید سهام این گروه خودروسازی توسط پرسنل و کارکنان همین شرکت، نقطه عطفی برای آغاز تحولات عمده در حوزه های تولیدی و اقتصادی به وجود آمد.
از سوی دیگر «پوستین دوز» با شعار تمرکز بر فعالیت های طراحی و مهندسی به گروه خودروسازی سایپا وارد شد. هر چند او به درستی می دانست که تحقق این شعار در صنعت خودرو «مونتاژ گرا»ی ایران کاری بسیار سخت و دشوار است، اما برای آنکه بتواند عملکردی مطلوب از خود بر جای بگذارد راهی جز انتخاب این مسیر نداشت. دستیابی به اهداف مورد نظر او در عرصه فعالیت های طراحی و مهندسی بدون شک کار ساده ای نبود و به همین دلیل او تلاش می کرد تا نیروهای زبده و کارآمد صنعت خودرو را به همکاری بطلبد و از دانش و ظرفیت های آنان بهره مند شود.
اگر چه برخی از عزل و نصب های «پوستین دوز» با انتقاداتی همراه بوده و هست، اما در نهایت او می بایست مسیری را دنبال می کرد که منجر به توسعه زیرساخت ها برای توسعه فعالیت های طراحی و مهندسی و در نهایت توسعه محصول در گروه خودروسازی سایپا شود. امری که ممکن است در کوتاه مدت به وضوح دیده نگردد اما در بلند مدت و در کنار تغییر الگوهای مدیریتی و بنگاه داری نتایج قابل قبولی را به دنبال خواهد داشت.
یکی از نقاط قوت عزل و نصب های «پوستین دوز» عبور از سیاسیون و بازگرداندن اهل فن به سایپا بود اما برخی انتصاب های وی به خصوص در اواخر دوره مدیریتی اش به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و دلسوزان صنعت اشتباه بوده است!
هر چند عمر مدیریتی «پوستین دوز» مجال به ثمر نشستن این تلاش ها را نداد، اما بی تردید «سعید مدنی» مدیرعامل جدید وظیفه خطیری در تحقق اهداف خواهد داشت. او که خود یکی از مدیران پرورش یافته صنعت خودرو با ۲۸سال سابقه است و همکاری با چندین مدیر توانمند صنعت خودرو را تجربه کرده، باید از این زیرساخت های موجود بهره برداری های لازم را داشته باشد. مهمتر از همه آنکه وی به خوبی با صنعت قطعه سازی آشنا است و می تواند سیاست های این دو بخش را با یکدیگر تلفیق و خروجی قابل قبولی در صنعت خودرو به دست آورد.
آنچه بیش از هر چیز در ویژگی های عملکردی او نمایان است، اعتقاد راسخ او در زمینه «تولید ناب» است. «مدنی» یکی از معدود مدیران صنعت خودرو است که اعتقاد دارد با اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی، صنعت خودرو پوست انداخته و می توان با مشارکت سازندگان داخلی، اجرای پروژه های سخت و دشوار کیفی سازی قطعات و بومی سازی دانش فنی تولید به سمت «تولید ناب» حرکت کرد. مسیری که خودروسازان کره ای طی یک دهه اخیر با جدیت آن را در پیش گرفتند و امروزه توانسته اند حتی در بازارهای اروپا و آمریکا به رقیبی خطرناک برای خودروسازان معتبر جهان تبدیل شوند.
«مدنی» اگرچه تسلط کافی بر زنجیره کامل تولید خودرو دارد و زمینه «تولید بدون انبار» را در سازه گستر سایپا ایجاد و تجربه کرده است، اما تردیدی نیست که او برای رسیدن به هدف «تولید ناب» نیازمند همراهی مدیران کارآمد، نیروهای جوان و چالاک، و همچنین زنجیره تولید چابک و تحول یافته خواهد بود.
به همین منظور او معتقد است که باید رویکردهای جدید را در صنعت قطعه سازی کشور در پیش گرفت تا به واسطه آن بتوان متناسب با نیاز مشتری ایرانی خودرو تولید کرد. گرچه بسیاری «مدنی» را فردی پراگماتیست و عملگرا در صنعت خودرو می پندارند، اما نباید فراموش کرد که هیچ مدیری نمی تواند در یک فضای ملتهب و نگران کننده به فعالیت خود ادامه دهد.
منبع: موج


پرشین خودرو | RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *