تراوین توسط «اسرا» رده‌بندی شده بود!

۱۷م دیماه ،

بعد از این‌که بازی تراوین به دو سببی که “خروج ارز از کشور” و “مغایر بودن با موازین اسلامی” ذکر شده است، فیلتر شد؛ بسیار ساده به صفحه‌ی ویکی‌پدیای این بازی رفتیم تا ببینیم…

بعد از این‌که بازی تراوین به دو سببی که “خروج ارز از کشور” و “مغایر بودن با موازین اسلامی” ذکر شده است، فیلتر شد؛ بسیار ساده به صفحه‌ی ویکی‌پدیای این بازی رفتیم تا ببینیم این بازی از چه تاریخی در ایران بازی می‌شده و آیا حضورش در فضای مجازی جمهوری اسلامی قانونی بوده است یا خیر. در این تحقیق کوتاه به لینکی به پایگاه اینترنتی رسمی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای رسیدیم که نشانگر آن بود که این بازی از فیلتر اسرا (ESRA) -که وظیفه‌ی نظارت و ارزشیابی محتوای بازی‌های رایانه‌ای را بر عهده دارد و با تایید آن، آن بازی مجوز انتشار یافتن دارد- عبور کرده است. بررسی این بازی در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۸۸ صورت گرفته و گویا این بازی در آن زمان نه ارز از کشور خارج می‌کرده نه با موازین اسلامی مغایر بوده است.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید بازی “تراوین” با علامت “مجاز” و مناسب برای سنین بالای “سه سال” در پایگاه اینترنتی بنیاد نشان داده شده است:

در پایگاه اینترنتی بنیاد به دنبال قوانین و فاکتورهای رده بندی اسرا گشتیم که نتیجه‌ی جالب‌تری داشت. در این پایگاه اینترنتی آمده است که بازی‌ها از نظرات مختلف توسط کارشناسان مجرب بررسی می‌شوند و در شورای نهایی در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود. بدین ترتیب که اگر یک بازی تایید شود، مناسب سنی که توسط اسرا مشخص می‌شود بوده و به طور قانونی می‌تواند فعالیت کند. اما یکی از این فاکتورها به شرح زیر آمده بود:

• نقض ارزشهای دینی : نقض ارزشهای دینی منطبق با اصول اسلامی در نظر گرفته خواهد شد. چهار مؤلفه مهم آن عبارت است از:

۱٫ نقض اصول اساسی یا باورهای دینی (چگونگی نمایش بهشت و جهنم)

۲٫ توهین به اماکن مقدس( توهین به مسجد، کلیسا)

چنان‌چه به عقب برگردیم متوجه می‌شویم که سبب پالایش تراوین “مغایرت با موازین دین اسلام” بوده است که کاملا با تاییده‌ی اسرا مغایر است.

ما علاوه بر این‌که به تصمیم مبنی بر فیلتر شدن این بازی احترام می‌گذاریم، عقیده داریم که نظارت بر بازی‌ها باید توسط یک دستگاه ذی‌ربط و مسئول مرتبط با آن (بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای) انجام شود و طبق قوانین به تصمیمات آن دستگاه احترام گذاشته شود.


سایت خبرنو|خبر نو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن