ترفند کلاهبرداری در سایت‌ های همسریابی

به گزارش گروه وبگردی ممتاز نیوز:

اینترنت و فضای مجازی راهی مطمئن برای همسریابی نیست.

رییس پلیس فتای استان گلستان درمورد کلاهبرداری از طریق عضویت در سایت‌های همسریابی و دوست‌یابی به شهروندان هشدار داد و گفت: اینترنت و فضای مجازی راهی مطمئن برای همسریابی نیست.

سرهنگ حبیب‌الله رجبلی در تشریح این خبر گفت: اتکا به اینترنت و فضای مجازی ممکن است در نگاه اول راهی آسان برای همسریابی تلقی می‌شود ولی واقعیت آن است که فضای نامطمئن مجازی می‌تواند فرصتی را برای سوء استفاده‌کنندگان نیز فراهم تا با دام‌افکنی اقدام به کلاهبرداری و فریب و آسیب به متقاضیان این خدمات را کنند.

وی همچنین تصریح کرد: این طیف از کلاهبرداران از طریق درست کردن پروفایل (ID) در سایت‌های همسریابی، دوستیابی و جعل هویت و جنسیت و جلوه دادن خود به عنوان یک فردی از خانواده مرفه و تحصیل کرده و شاغل در یکی از شرکت‌های معتبر اروپایی که قصد ازدواج در ایران و نقل مکان به یک کشور خارجی را دارند، اقدام به فریب دختران و پسران می‌کنند.

وی گفت: کلاهبرداران در ادامه پس از ایجاد ارتباط عاطفی تدریجی و مبادله شماره تماس تلفنی و پست الکترونیکی با ترفندهای مختلف از جمله تصادف، در دسترس نبودن هزینه درمان و مواردی از این قبیل، بزه‌دیدگان را فریب داده و از آنان درخواست پول به عنوان قرض داشته و پس از خاتمه پروسه کلاهبرداری اقدام به خاموش کردن تلفن همراه که تنها راه ارتباطی بزه دیده است، می‌کنند.

وی گفت: در این موارد نیز بزه‌دیده به جهت حفظ آبرو در این گونه ارتباطات از شکایت علیه مجرم صرف نظر می‌کند.

رجبلی در ادامه بااشاره به بهره‌گیری از رسانه‌ها جهت افزایش آگاهی شهروندان جهت پیشگیری از این‌گونه جرایم گفت: کلاهبرداران در فضای مجازی به راحتی با تکیه بر اصل گمنامی و بهره‌گیری از مهندسی اجتماعی اقدام به فریب کاربران ساده لوح و متمایل به دوستی و کمک به دیگران می‌کنند.

 بنابراین توصیه می‌شود شهروندان از عضویت در این‌گونه سایت‌ها خودداری کنند، به یاد داشته باشند دوستی‌های اینترنتی، رابطه و گفتگوهای فضای مجازی هرگز نمی‌توانند مانند گفتگو با یک شخص واقعی باشد. اگر واقعا نیاز به صحبت کردن دارند سعی کنند با دوستان واقعی خود یا افراد خانواده‌تان صحبت کند و در این سایتها اعضا می‌توانند با جلب اعتماد سایرین اقدام به سوءاستفاده از تصاویر و اطلاعات خصوصی و اخاذی از آنها کنند.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۴نظر ثبت شده
 1. مریم گفت:

  سلام من فریب خوردم توی سایت دو همدم عضو شدم و هزینه عضویت ویژه پرداختم به شماره حساب سایت اما نه عضویت فعال شد و نه کسی پاسخی داد .
  کاش دولت با این سایت های غیر قانونی برخورد میکرد .

 2. امیرحسین هاشمی گفت:

  چندروزپیش دریک سایت همسریابی که مدتهاست عضوهستم و واقعابدنبال ازدواج میباشم ازمن خواسته شدبری اینکه بتوواهم ویژه شوم وبتوانم باخانمهای انطرف گفتگوداشته باشم بایدبرای موسسه مبلغ هفت هزارتومان هزینه خدمات راازطریق کارت بانکی ارسال نمایم البته ازمن رمزدوم گرفته شد و شماره cvودرانتهاپیغام دادانجام نشداما فردای حسابم خالی خالی بود لطفابه همه اطلاع بدیدتنهایی کم بود بی پولی هم اضافه شد

  • سارا گفت:

   چقدر از حسابتون برداشت کردند

 3. مسعود گفت:

  در اینکه سایت های همسریابی مروج روابط نامشروع هستند شکی نیست ولی اینکه ادعا می شود غیر مجاز هستند و با آنها برخورد می شود ، صحیح نیست بعنوان مثال سایت های حافظون و ۲همسان بیش از ۴سال هست که فعال بوده فقط هر دو سه ماه آدرس عوض میکنند و خانمها و آقایانی ثابت در حال فعالیت هستند وجالب اینکه برخی از خانم ها در پروفایل خود قید می کنند که نسبت به دین بی اعتقاد هستند ، مشروب و دخانیات مصرف میکنند و بی حجاب هستند و بعنوان مثال ازدواج موقت از منظر خانمی که کارسناسی ارشد دارد این هست که می تواند در روز با چند مرد صیغه شود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ