تشدید نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در ماه رمضان

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر کاظم ندافی با ابلاغ دستورالعملی به معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور اظهار داشت: از آنجایی که ماه مبارک رمضان امسال با فصل تابستان همراه است لذا احتمال شیوع بیماریهای مرتبط با غذا بویژه بیماریهای عفونی روده ای در مکانهایی که به صورت دسته جمعی غذا تهیه و توزیع می شود، بیشتر می تواند حائز اهمیت باشد.

وی افزود: در صورت عدم رعایت ضوابط بهداشتی از جمله بهداشت فردی ، محیطی و مواد غذایی در این مکانها و مراسم عمومی با مسمومیتهای گسترده و طغیان مواجه خواهیم شد.

ندافی بر تشدید بازرسیها بر روی رعایت بهداشت فردی و عمومی در مساجد و مراکزی که مراسم ماه مبارک رمضان در آنها برگزار می شود،‌ تأکید کرد و گفت: برقراری بازرسی های مستمر شبانگاهی در طول ماه مبارک رمضان، نمونه برداری از مواد غذایی، زولبیا و بامیه و استفاده از توان آزمایشگاههای همکار غذا و دارو از جمله فعالیتهایی است که باید در ماه رمضان صورت گیرد.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بر هماهنگی برون بخشی با شهرداریها، دهیاریها، نیروی انتظامی و مراجع قضایی به منظور جلوگیری از عرضه مواد غذایی حساس به صورت دوره گردی تأکید کرد و اظهار داشت: لازم است هماهنگی با مسئولین ذیربط به منظور ساماندهی دستفروشان در ماه مبارک رمضان و اطلاع رسانی عمومی با توزیع پوستر و پمفلت و اطلاعیه های بهداشتی مربوطه و یا ایراد سخنرانی مطالب آموزشی صورت گیرد.

ندافی توصیه کرد: آب آشامیدنی باید مورد تایید مقامات بهداشتی محل باشد و ترجیحاً از شبکه ها عمومی استفاده شود،‌ سبزیجات و سالاد در مراکز و اماکن عمومی و توصیه به مصرف سالاد و سبزیجات دارای پروانه ساخت سالم سازی شود.

وی تأکید کرد: از نگهداری مواد غذایی پخته شده در دمای محیط به مدت طولانی (حداکثر دو ساعت) خودداری شود در صورت الزام به نگهداری بیشتر از دو ساعت باید مواد غذایی پخته شده در دمای زیر ۴ درجه و یا بالای ۶۳ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

ندافی اضافه کرد: شستشو و گندزدایی مستمر ظروف چندبار مصرف که برای توزیع آب، چای و مواد غذایی استفاده می شود، باید صورت پذیرد و در صورت استفاده از ظروف یکبار مصرف برای توزیع چای و مواد غذایی گرم از ظروف گیاهی (بر پایه نشاسته ذرت) استفاده شود.

وی افزود: توزیع آب، شربت و یا شیر در مراسم سحر و یا افطاری با لیوان یکبار مصرف صورت گیرد، و از فرو بردن لیوان و پارچ به داخل ظروفی که آب و شربت داخل آن است، جلوگیری شود.
 


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ