تشریح مشکلات بحرانی تالاب هامون/ ۸۰۰ میلیون مترمکعب حق‌آبه تالاب هامون

آذر ۱۳۹۸
ممتاز نیوز: نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی درخصوص وضعیت فعلی تالاب هامون گفت: تالاب هامون در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.

حلیمه عالی در گفت و گو با پانا، با تشریح مشکلات فعلی تالاب هامون اظهار داشت: در حال حاضر زیستگاه آبی تالاب بین المللی هامون وضعیت بحرانی قرار دارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه خشکسالی مهم ترین عامل وضعیت کنونی تالاب هامون است، خاطرنشان کرد: خشکسالی در چند سال اخیر در این منطقه تداوم داشته که مهم ترین عامل بحران های تالاب هامون موضوع خشکسالی و همچنین رعایت نکردن حق آبه ایران توسط افغانستان است.
 

وی با بیان اینکه بسیاری از گونه های جانوری در این منطقه نیز رو به نابودی می باشند، افزود: احیای تالاب بین المللی هامون در دستور کار مجموعه های مربوط با این موضوع قرار دارد که اقدامات باید سریعا انجام شود.
 

عالی با بیان اینکه بیش از ۸۰۰ میلیون متر مکعب حق آبه تالاب هامون برآورد شده است، تصریح کرد: تالاب هامون در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و باید با اعتباراتی که به منظور احیای آن در نظر گرفته شده به تدریج وضعیت تالاب بهبود پیدا کند، ضمن اینکه وزارت نیرو نیز باید نسبت به تامین حق آبه تالاب هامون توجه کند.
 
هامون هفتمین تالاب بین المللی دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می گردد.
 

همچنین بر اساس اعلام کارشناسان محیط زیست، کوچ مردم منطقه، عارضه‌های پوستی، چشمی و ریوی، تغییرات اقلیم، تفاوت‌ دما و در خطر افتادن امنیت مردم از جمله خساراتی می باشند که بر اثر خشک شدن تالاب‌ هامون به وجود خواهند آمد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ