تشریح نحوه معافیت از خدمت مشمولان دانشجو

به گزارش تفسیری ممتازنیوز به نقل از خبر گزاری ایسنا در تاریخ سهشنبه ۱۶آبان۹۱،

13593819783La.jpg

رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه قانون تازه خدمت سربازی، سقفی برای تحصیل در مقاطع مختلف مشخص نکرده است گفت: براین اساس وزارت علوم هرمقطعی را که به عنوان یک مقطع تحصیلی در داخل یا خارج از کشور تعریف کند امکان ادامه تحصیل و استفاده از معافیت تحصیلی برای مشمولان وجود دارد.

به گزارش تفسیری سرویس «انتظامی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار سیدحمیدرضا صدرالسادات با اشاره به شرایط استفاده مشمولان از معافیت تحصیلی گفت: در قانون تازه خدمت سربازی که از ابتدای سالجاری اجرا شد، شرط قبولی مشمول از طریق کنکور و آزمون‌های ورودی در دانشگاه‌ها حذف شده است.

وی افزود: مشمولانی که قصد ادامه تحصیل در دوره‌های مختلف، مانند پودمانی، فراگیر، بین‌الملل و سایر مقاطع تحصیلی بدون آزمون را داشته باشند، به شرط نداشتن غیبت، می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

صدرالسادات به دیگر ظرفیت‌های موجود در قانون برای استفاده از معافیت تحصیلی مشمولان اشاره نمود و عنوان داشت: فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف تحصیلی فرصت دارند تا یک‌سال پس از اتمام تحصیل، خود را برای اعزام به خدمت معرفی نمایند این در حالی است که این فرصت در قانون پیشی ۶ ماه در نظر گرفته شده بود.

رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین تاکید نمود: فارغ‌التحصیلان دیپلم و پیش دانشگاهی نیز چنان‌ چه ظرف مدت یک‌سال از تاریخ فراغت از تحصیل، در دانشگاه پذیرفته شوند با اخذ معافیت تحصیلی می‌توانند به تحصیل خود ادامه دهند.

وی درمورد سقف تحصیلی و استفاده از این معافیت درمقاطع بالاترعلمی گفت: پیش از این ادامه تحصیل تا سطح دکتری تخصصی امکان‌پذیر بود که این مورد نیز در قانون تازه مورد بازنگری قرارگرفت و هم‌اکنون مشمولانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیز داشته باشند، می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

صدرالسادات ادامه داد: درحال حاضر و با توجه به اجرای قانون تازه خدمت وظیفه تا هرمقطعی که وزارت علوم به عنوان یک مقطع تحصیلی در داخل یا خارج از کشور تعریف کند، استفاده از معافیت تحصیلی امکان‌پذیر است به شرطی که همه فرجه‌های قانونی برای ادامه تحصیل رعایت شود و مشمول وارد غیبت نشده باشد.

رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا خاطرنشان نمود: قانون تازه سربازی برای ادامه تحصیل مشمولان ظرفیت‌های بسیار مناسب و بالایی دارد البته به شرطی که قصد جوانان ادامه تحصیل باشد؛ چرا که بعضی از اشخاص از این مورد به عنوان پوششی برای رها و معاف شدن از خدمت استفاده می‌کنند.

به گزارش تفسیری ایسنا، روز قبل سردار سیدحمیدرضا صدرالسادات با حضور در مرکز نظارت همگانی ناجا (۱۹۷) در دیداری مستقیم با مردم به مسائل و مشکلات مشمولان خدمت سربازی رسیدگی نمود که در آن امور مربوط به ۱۶۰ تن به صورت حضوری و ۲۰ تن به صورت تلفنی مورد بررسی قرارگرفت.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *