تشکیلات خودگردان از این پس با نام “کشور فلسطین” معرفی می‌شود

۲۴م اسفند ،

maa-1.jpg

دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که از این پس به نام تشکیلات خودگردان فلسطین عنوان کشور فلسطین اطلاق می‌شود و این مساله در تمامی تعاملات رسمی، اسناد و جلسات سازمان ملل اجرایی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه عبری زبان معاریو، این دستورات در گزارش ویژه‌ای که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل دربارهٔ جایگاه فلسطین در سازمان ملل آورده، مطرح شده است.

تعریف تشکیلات خودگردان فلسطین به کشور فلسطین در چارچوب سازمان ملل اجرایی خواهد بود اما در چارچوب مذاکرات با اسرائیل به آن توجهی نخواهد شد.

این گزارش دبیرکل سازمان ملل نشان می‌دهد که فلسطینی‌ها می‌توانند از حق خود در مشارکت در جلساتی که سازمان ملل برگزار می‌کند استفاده کنند البته آنها حق رای دادن یا معرفی نامزدهایی از طرف خود را برای تصدی پست‌ها در سازمان ملل یا آژانس‌های مختلف آن ندارند اما فلسطینی‌ها قادر خواهند بود برای تصدی پست‌های قضایی در دادگاه‌های بین‌المللی که در خصوص بررسی مسائل حساس تشکیل می‌شود نامزدهایی معرفی کنند و این مساله نگرانی‌ اسرائیلی‌ها را برمی‌انگیزد چرا که ممکن است فلسطینی‌ها از این حق برای تشکیل دادگاه ویژه دربارهٔ شهرک‌سازی‌ها استفاده کند.

در این گزارش بان کی مون انتقاد شدیدی از اسرائیل شده و آمده است: ارتقای جایگاه فلسطینی‌ها در سازمان ملل با اکثریت رای ۱۳۸ کشور نشان از پایان صبر اکثر کشورهای جهان در قبال اشغالگری طولانی مدت اسرائیل دارد.

بان کی مون نسبت به بن بست کنونی در روند صلح میان اسرائیل و فلسطین ابراز نگرانی کرده و اسرائیل را مسئول اصلی این روند با توجه به ادامه شهرک‌سازی‌ها معرفی کرده است.

بان کی مون اظهار کرده است: پایان اشغالگری و تشکیل دو کشور باید مدت‌ها پیش صورت می‌گرفت اما اسرائیل این روزها طرحی برای احداث ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی تازه آن هم خارج از خط سبز مطرح می‌کند و این بر خلاف قانون بین‌الملل است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ