تصاویری از شهاب‌باران سالیانه برساوشی در سرتاسر جهان

دانش > فضا– ممتازنیوز:
شهاب‌باران برساوشی، یکی از دیدنی‌ترین آتش‌بازی‌های آسمانی، چندین روز است که توجه علاقمندان به پدیده‌های کیهانی را از مریخ و مریخ‌نورد کنجکاوی به سوی خود جلب کرده است.

۱۷۴۳۸۶۳,۱۷۴۳۸۶۴,۱۷۴۳۸۶۵,۱۷۴۳۸۶۶,۱۷۴۳۸۸۰,۱۷۴۳۸۹۰,۱۷۴۳۹۰۹,۱۷۴۳۹۱۰,۱۷۴۳۹۲۰

دیده‌بانان آسمانها در نیم‌کره شمالی در روزهای شنبه و یکشنبه شاهد عبور شهاب‌های درخشان از میان تاریکی آسمان بوده‌اند. این شهاب‌باران سالانه، بامداد روز یکشنبه به نقطه اوج خود رسید و مناظر شگفت‌انگیزی را در آسمان‌های مناطق مختلف، از کالیفرنیا گرفته تا هلند، مجارستان و جزایر قناری به وجود آورد.

رصد شهاب‌باران برساوشی توسط انسان قدمتی دوهزار ساله دارد و گروهی از کاتولیک‌ها این شهاب‌های درخشان را از تاریخ ۱۰ آگوست که تاریخ کشته شدن قدیسی به نام سنت لارنس است، به اشک‌های سنت لارنس نسبت می‌دهند.

این آتش‌بازی آسمانی هرسال در اواخر ماه جولای و اوایل آگوست رخ می‌دهد، زمانی که سیاره زمین از میان رشته‌ای از غبار‌ها و تکه سنگ‌های دنباله ستاره سوئیفت-توتل عبور می‌کند. تکه‌های سنگی و یخی باقی مانده از دنباله این ستاره با سرعتی بالاتر از ۵۸ هزار متر بر ثانیه با اتمسفر زمین برخورد کرده و از روی زمین صحنه‌ای از ستاره‌ها را که به سوی زمین پرتاب می‌شوند،‌به وجود می‌آورد.

شهاب‌باران امسال به دلیل قرار گرفتن سیاره‌های ونوس و مشتری و هلال ماه بر روی یک خط در میان آسمانی مملو از شهاب‌های درخشان،‌متفاوت از سال‌های دیگر بود.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ