تصویری از روشن‌ ترین و واضح‌ ترین کەکشان

۱۴م آذر ،

درحالی کە همه ما به ملاحظه تصاویری زیبا از کەکشانهای دور عادت کرده ایم، محققان ناسا تصاویری از روشنترین و واضحترین کەکشانی منتشر کرده اند کە تاکنون کشف شده است.

ممتازنیوز: درحالی کە همه ما به ملاحظه تصاویری زیبا از کەکشانهای دور عادت کرده ایم، محققان ناسا تصاویری از روشنترین و واضحترین کەکشانی منتشر کرده اند کە تاکنون کشف شده است.

 کشف کەشکان تازه به قدری غیرقابل باور بود کە محققان از آن با عنوان کەکشان درخشنده یاد کرده اند و به رغم اینکه با زمین چند میلیون سال نوری فاصله دارد این تصویر به قدری روشن و واضح است کە مخاطب برائ شمردن ستاره های آن وسوسه می گردد.

تصویر کەکشان درخشنده به قدری واضح است کە شمردن تک تک ستاره های آن تقریبا ممکن است

آبشار روشنی از ستاره های کەکشان ESO 318-13 کە توسط تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا و سازمان فضایی اروپا است ملاحظه شده است.

کهکشانها عمدتا فضاهای خالی می باشند و ستاره های داخل آن تنها حجم کوچکی را اشغال کرده اند. اگر یک کەکشان بیش از حد غبارآلود نباشد می تواند نوری کە از پس زمینه آن حاصل می گردد را منعکس کند. این امر ملاحظه کەکشانهایی کە گویی روی هم قرار گرفته اند را نسبتا متداول می کند.

این تصویرنشان دهنده پدیده های رنگی و روشن در آسمان شب است

این کەکشان میان یک مجموعه وسیع از اشیاء روشن کیهانی قرار گرفته است.

سازمان فضایی اروپا طی بیانیه ای گفت: نکته ای کە بیش از سایر موارد توجه برانگیز است، قسمت نزدیک به مرکز این تصویر است کە شبیه یک ستاره بسیار روشن در داخل کەکشان ESO 318-13 است. درحالی کە آنچه به نظر یک ستاره بسیار روشن به نظر می رسد تنها یک خطای دید است.

این بیانیه می افزاید: این ستاره در حقیقت در کەکشان راه شیری، کەکشان ما، قرار دارد و به قدری نور آن روشن است کە به نظر نزدیک به کەکشان ESO 318-13 می رسد.

همچنین صفحات درخشان دیگری نیز در این قاب تصویر وجود دارد کە کەکشانهای دوردست می باشند.

در گوشه راست تصویر یک کەکشان بیضی شکل به وضوح ملاحظه می گردد، این کەکشانی است کە بسیار بزرگتر و دورتر از کەکشان ESO 318-13 است.

نکته جالب تر این کە محققان با نگاه به کەکشان ESO 318-13 یک کەکشان مارپیچی دوردست یافته اند کە امیدوارند روزی آن را با جزئیات مورد مطالعه قرار دهند.

خبرگزاری مهر


.
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ