پربیننده در 30روزطراحی سایت حرفه ای
تاریخ انتشار خبر: ۲۲م مرداد ۱۳۹۱
  تعداد نظرات: ۴۰ نظر
منتشر شده در مجموعه: گوناگون
Print Friendly
 
Email This Page

توجه: چنانچه این مطلب با جستجوی شما مطابقت ندارد، حتما مطالب مرتبط را در انتهای مطلب مشاهده نمایید

تصویر نقاشی شده سر امام حسین (ع)

به اشتراک بگذارید

در موزه لوور پاریس پرده سیاه قلمی موجود است که بر کرباس ترسیم شده و طبق بررسیهای باستان شناسی بیش از هزار و سیصد سال از ترسیم آن می گذرد و نام راهب نصرانی به خطّ لاتین قدیم در سمت راست پایین تصویر حک شده است. بر اساس مستندات تاریخی این تابلو را یک راهب [...]

تصویر نقاشی شده سر امام حسین (ع)

در موزه لوور پاریس پرده سیاه قلمی موجود است که بر کرباس ترسیم شده و طبق بررسیهای باستان شناسی بیش از هزار و سیصد سال از ترسیم آن می گذرد و نام راهب نصرانی به خطّ لاتین قدیم در سمت راست پایین تصویر حک شده است.

بر اساس مستندات تاریخی این تابلو را یک راهب نصرانی در محلّ رأس الحسین حلب پس از مشاهده سر مطهر حضرت سیّدالشّهدا(ع) بر سر نیزه یزیدیان ترسیم کرده است.

این پرده پس از دست به دست شدنهای متوالی، توسّط فرانسویها از آلمانیها خریداری و اکنون در موزه لوور پاریس نگهداری می شود.

تصویر فوق عکسی از این سیاه قلم است.

 راستی … اگر قسمتی از زندگی تون رو ممتازنیوز تشکیل میده , بهتون توصیه میکنم تولبار ممتازنیوز رو حتما نصب کنید [نصب تولبار] 

کلیدواژه ها: امام حسین،سر امام حسین،نقاشی


ممتازنیوز پایگاه اطلاع رسانی علمی , فرهنگی , هنری و تفریحی

نظرات
تا این لحظه ۴۰نظر ثبت شده
 1. یوسف شکری می‌گه:

  آقا اینا همش دروغه لطفا با آبروی امامان بازی نکنید در کتب تاریخی آمده که حضرت آنقدر زیبا بوده که قابل گفتن نبوده چه برسه به دیدن

 2. علی حسینی می‌گه:

  شماچطور میتوانید اینقدر پست و رزل باشید آخر میتوانم بپرسم که شما این عکس را از کجا بدست آورده اید؟
  استغفار کنید که دنیای آخرتتان در خطر است.

  • جلال می‌گه:

   شما تصور کنید که این عکس دقیقٱ عکس امام است,در آن صورت عکس العمل شما چیست?آیا از ایمانتان روی بر میگردانید,مانند کوفیان..?یعنی شما ظاهرپرستید?پناه بر خدا کسانی که ادعای نوکری امام را دارند چقدر سست ایمانند…!

 3. جلال می‌گه:

  برعکس من معتقدم که این عکس بسیار شبیه به چهره امام است,چراکه معصومیت و مظلومیت خاصی بر چهره ی ایشان است.البته عشق و ارادت ما به ایشان آنقدر زیاد است که تصور میکنیم باید امامانمون بسیار زیبا و جوان باشندولی این نشٱت گرفته از ارادت و تعصب ماست.امام در روز شهادت نزدیک به شصت سال سن داشتند و میتوان گفت که پیر شده بودند و مصائبی که ایشان در طول عمرشان متحمل شدند و همچنین مصائب روز عاشورا مطمئنٱ چهره ی ایشان را دگرگون خواهد کرد…البته از نظر ما صورت امام مهم نیست و سیرتش ما را جلب خود میکند.چه بسا در روز عاشورا عده ای فریب همین صورتها شدند…

 4. مهلاقا می‌گه:

  ازکجا معلوم امام حسین باشه؟به هر حال امام هر جور باشه من نوکرشم….السلام علیک یا اباعبدالله الحسین

 5. محمد می‌گه:

  من اصلا کاری ندارم این عکس درسته و یا نه…

  من فقط همینو میخوام بگم،درسته امام حسین بسیار زیبا بوده ولی نامردا کاری کردن که…

  همین جمله ، وقتی سکینه اومد توی قتلگاه ، دید عمش بالای سر یه بدن نشسته ،‌اومد گفت عمه این چیه؟(اصلا بدنه این؟) حضرت زینب گفت : باباته عمه جون…

  انتظاره سره سالم دارید؟؟؟ سر زیبا؟؟؟ واویلا …

  حضرت رقیه چی کشیده

 6. نام شما... می‌گه:

  خواهشن ازین چرت و پرتا نزارین

 7. mohammad می‌گه:

  نمیدونم راسته یا نه

 8. علی می‌گه:

  ای مردم واقعه ی کربلا رو با اون همه درسشو ول کردن بعد میان این چرندیاتو می چسبند. به خدا قسم عذابی سخت برای این کوته فکران در راه است. شاید دراین دنیا و شاید در ان دنیا!

 9. بهنام می‌گه:

  سلام، باور کردنی نیست که اینقدر سر امام حسین که کشیده شده سالم باشه و دوست عزیزمون نوشتند جوان هم باشند امام حسین آنقدر تشنی خورده بود که تاریخ مینویسه لبهای حضرت ترک برداشته بود راستی سر امام حسین رو کی شسته تاریخ نوشته محاسنش به خون آغشته بوده، امیرالمومنین فرمود که از هرچه که میخواهید از من سوال کنید تا از شما فارق نشدم! پرسیدند که بگو چقدر مو به صورت من است آیا مردم جاهل میتوانند که نقاش خوبی هم باشند؟؟؟ هر کس تا هنر پیدا کرد که کسی بلد نیست آنقدر ان کار را انجام میدهد تا معروف میشود شخصهای معروف فقط بلد بودن دوسه تا عکس بکشند؟ عکسای دیگرشون کجاست؟

 10. عرفان می‌گه:

  سلام، باور کردنی نیست که اینقدر سر امام حسین که کشیده شده سالم باشه و دوست عزیزمون نوشتند جوان هم باشند امام حسین آنقدر تشنی خورده بود که تاریخ مینویسه لبهای حضرت ترک برداشته بود راستی سر امام حسین رو کی شسته تاریخ نوشته محاسنش به خون آغشته بوده، امیرالمومنین فرمود که از هرچه که میخواهید از من سوال کنید تا از شما فارق نشدم! پرسیدند که بگو چقدر مو به صورت من است آیا مردم جاهل میتوانند که نقاش خوبی هم باشند؟؟؟ هر کس تا هنر پیدا کرد که کسی بلد نیست آنقدر ان کار را انجام میدهد تا معروف میشود شخصهای معروف فقط بلد بودن دوسه تا عکس بکشند؟ عکسای دیگرشون کجاست؟

 11. سیداحسان می‌گه:

  سلام
  اول از همه بایدبگم که امامان هم مثل ما آدم بودن.دماغ داشتن.چشم داشتم.گوش داشتن فقط تنهاچیزی که اونارو توی تاریخ جاودان کرد و در قلب ما مهرشون همیشه هست بخاطر تقوایی بود که داشتن اینکه یکی میاد میگه امام حسین خیلی خوشگل بود یا هر کی یه قیافه ی خوشگل براش ترسیم میکنه کاملا بخاطر افکاره غلطی هست که تو ذهنشونه.امام حسین از لحاظ قیافه کاملا معمولی بودن مثل همه ما.تعجبی هم نداره.اما در مورد این عکس باید بگم که کاملا اشتباس که ما بگیم این آقا اباعبدالله هست.این تصاویر کاره دشمنان اسلام هست که میان با این تصاویر افکار مارو به هم بریزن و با افکار دوستداران اباعبدالله بازی کنن.زیاد به این تصاویر توجه نکنید

 12. نازنین می‌گه:

  سلام.دوستمون کاملا درست میگن امامان هم کاملا قیافه ظاهرشون معمولی بودن.اینکه اگه نقاشی یه چهره ی کاملا زیبارو نشون بده ما بگیم این درسته و اگه برعکس یه چهره معمولی باشه ما بگیم این ساختگیه و کار دشمنای اسلامه واقعا دیگه باید به ایمانمون شک کرد.من شخصانمیگم این نقاشی واقعیه یا نه ولی امام حسین و حضرت علی هر ظاهری که داشتند مهم نیست مهم اینه که مازندگیشون رو الگوی خودمون قرار بدیم و چیز ی از عشقمون کم نشه.سلام بر حسین و اصحابش

 13. مجتبی می‌گه:

  خیلی اسکول هر کی فکر کنه عکس امامه

 14. مسعود می‌گه:

  عکس مهم نیست مهم اینکه چقدر امام رو قبول داریم. من هنوز عکس رو ندیدم ولی…

 15. محسن می‌گه:

  کو پس
  نیومد چیزی
  ولی جدا این عکسارو کی باور میکنه
  اخه اون زمان عرب ها نقاشی میکشیدن یا زن بازی میکردن
  همش الکیه باو

 16. بهنام می‌گه:

  به نام تنها ترین یکتا.
  اسلام علیک یا ابا عبدالله الحسین(ع)
  امام حسین تجلی زیبایی خدا هستن در زمین که اگه بهترین نقاشا هم جمع بشن نمیتونند زیبایی حجت خدارو به تصویر بکشن
  ابا عبدالله حجت خدا و زیبایی اش هم درونیست هم بیرونی که قابل تصور نیست -در مورد این نقاشی طبق اسنادی که من در سایتای دیگه دیدم چنین نقاشی ای در موزه ی پاریس وجود ندارد.کسی که حسینو بشناسه عشقو شناخته و کسی که عشقو بشناسه زیبایی زات خدارو شناخته و کسی که زیبایی ذات خدا رو بشناسه میدونه که اگه سر امام حسین جلوی چشماش هم باشه باز هم به تصویر کشیدن ان نور و زیبایی امکان پذیر نیست.حسین تجلی زیبایی خدا بر زمین بود وهست.یا حسین

 17. کیمیا می‌گه:

  السلام علیک یااباعبدلله اخه یکی نیست به این دشمنابگه چقدر کوته فکریدمگه ما اون زمان عکس یا چهره ی اقامونودیدیم عاشقش شدیم ماندیده عاشق افکاروایمان ومنش اماممونیم یکی به نقاشه بگه حواست نبوده سوتی دادی اقااون زمان شصت سال داشتن بااون همه مصیبتی که کشیدن موهاشونومشکی کشیدی؟؟؟؟؟؟؟؟

 18. مجمد رضا می‌گه:

  سلام عکس امام حسین هست ولى این عکس امام نیست

 19. علی می‌گه:

  یا ابا عبدالله چه عکس چهره ی ماهت باشه و چه نباشه ما نوکرتیم

 20. mahdi می‌گه:

  با عرض سلام امامان هم مثل تمامی ما ادم بودن فرقی که نمیکنند ما انتظار داریم یک عکس قشنگ از امام حسین ببینیم چرا از بس که توی مراسمات تمثالهای زیبا دیدیم اما اینطور نیست همه امامان اول در مناطقه گرمسیر زندگی کردند و پوستی سیاه رنگ از شدت افتاب داشتند دوم اینکه ادمها را از پوست و ظاهرشون قظاوت نمی توان کرد سوم که اصلی ترین حرف من است انسانهای واقعی سیرت پاکشون راباید دید نه ظاهرشون را …………………دیگر اینکه سری که خون داخلش نباشه ازش چه انتظاری دارید درود خدا بر حسین ما مردمان این عصر از باطن دور شدیم همش دنبال ظاهر افتادیم

 21. ایلیا می‌گه:

  آقایون و خانومایى که ذوب در افکار تلقین شده ى جهت دار حاکمان و نادانان و کاسبان دین فروش شدید؛ لااقل به یکى از حرفهاى همین امام (ع) پایبند باشیم و اگر دین نداریم (که نداریم) لااقل آزادمرد باشیم (این حرفو باید با الماس و طلا بر سر در سازمان ملل نوشت از این توصیه اخلاقى تر در طول تاریخ بشریت وجود نداره):
  ١- نقاشى کردن قدیسان و افراد مقدس در میان مسیحیان و دوران روم باستان و بعد از اون کاملا متداول بوده و نوعى اداى احترام و بزرگداشت اون قدیس محسوب میشده. هدف اون راهب نصرانى از این نقاشى (یا همون نقاشى که طبق روایات و گفته هاى مقاتل ثبت شده و داستانشو همه میدونیم) هم همین بوده چرا که تحت تاثیر عظمت معنوى اون سر بریده ى مقدس قرارگرفته با اینکه خودش مسلملن نبوده ولی آنچنان تحت تاثیر قرار گرفته که تنها کارى که از دستش براى این اداى احترام بر میومده انجام داده: نقاشى از سر بریده.
  ٢- چهارده معصوم (ع) درست مثل من و شما انسان هستند و این آیه قرآنه از قول پیامبر: قل انما انا بشر. مثلکم یوحى الى- یعنى ای پیامبر بگو من بشری هستم “درست. مثل شما” که به من وحى میشود. چرا باید تصویرى مافوق بشرى از امامان و پیامبر براى خودمان بسازیم؟ که بگوییم اصلا قابل نقاشى نبودند و این حرفهاى عجیب! چرا قابل نقاشى و به تصویر کشیدن نبودند؟!! این اعتقادى بنظر من نه چندان مقبول در میان شیعه است که باعث خرزوج از اعتدال در احترام واقعى میشه.

 22. ایلیا می‌گه:

  ٣- جناب کیمیا! اتفاقا نقاش اصلا سوتى نداده بلکه شما اصلا ماجراى کربلا رو حتى درست و کامل نمیدونى. امام (ع) عادت به رنگ کردن مو و ریش داشتند و طبق روایاتى شب عاشورا هم این کاررو انجام دادن پس مو و محاسن مبارک سفید نبوده.
  ضمنا در روایت این نقاشى اومده که راهب سر بریده رو تمیز و نظیف و خوشبو کرد و بعد از اون نقاشى کشید و اتفاقا دقت کنید که با چه دقت و ظرافتى کوچکترین جزئیات با وسواس خاصى نقاشى شده به طورى که حتى میشه متوجه شد که انگار موهاى سر بریده هنوز مرطوب هستند و تازه شانه شدند (عزیزم فداى اون موهاى تازه شانه شده ات بشم عشق نازنینم) همینطور ریش کاملا مشخصه که شانه شده.
  ۴- باز طبق روایات، زخم سر آقا که ناشى از اصابت سنگ سنان بن انس ملعون به سر مبارک بود تا زمانى که به بارگاه یزید ملعون به شام رسید تازه بود و از اون خون میچکید.
  دقت کنید که چگونه زخم پیشانى سر بریده بعد از شستشو و شانه و معطر کردن دوباره خونریزى کرده و اتفاقا نقاشى نشان میده که هم خونریزى تازه است و هم مدت زیادى از خونریزى مجدد زخم بعد از شستشو نگذشته چون هنوز خون به چانه و گردن نرسیده.
  ۵- چشمان نیمه باز و دهان نیمه باز به خوبى حالت یک سر بریده را نشان میدهد اگر سر بریده واقعى -مثلا در جنایات این روزهاى داعش- دیده باشید کاملا متوجه اوج ظرافت و دقت در نقاشى میشوید.

 23. ایلیا می‌گه:

  ۶- برطبق داستان انتقال اسراى اهل بیت از کربلا به شام ، این سر بریده حدود دو هفته بعد از شهادت به آن صومعه که راهب نقاشى کرده رسیده و بنابراین میتوان انتظار داشت که اثرات این گذشت زمان کاملا بر بافت سلولى سر هویدا شود (باز هم یادتان مى آورم که امامان هم مثل ما انسان بودند) همچنین میتوان انتظار داشت که کمبود آب به مدت لااقل دو روز در صحراى کربلا و همچنین نبرد سنگین حضرت با ملعونین سپاه شمر باعث ظهور آثار کم آبى در صورت آن حضرت شده باشد. به این دو دلیل میتوان انتظار چشمان و گونه هاى گود افتاده و پیشانى فرو رفته ازچنین فرد و جسدى داشت. چیزى که به وضوح و دقت زایدالوصفى در نقاشى کشیده شده و قابل مشاهده است: چشمان و گونه گود افتاده، پیشانى فرو رفته و نسبتا تخت، و صورت تا حدودى لاغر (بخاطر از دست دادن آب بیش از حد قبل و بعد از شهادت).
  بدیهى است که نمیتوان انتظار داشت ظاهر و سیماى یک سر بریده که بیش از دو هفته از خروج جان از بدن صاحب آن میگذردبههمان بشاشیت و سرحالى زمانى باشد که صاحب سر هنوز زنده بوده. اتفاقا این ظاهر سر بریده با وجود گذشت دو هفته از شهادت حتى در نقاشى هم کاملا بسان معجزه است. تو گویى هنوز زنده است و به خوابى آرام و راحت فرو رفته انگار نه انگار که از جدا شدن این سر از بدن دو هفته گذشته است! هنوز سالم و تازه …
  ٧- و اما داستان آن هاله ى نور دور سر بریده چیست؟ آیا راهب واقعا چنین نورى را دیده و نقاشى کرده؟ یا همان احترامى است که مسیحیان به قدیسان خود میگذاشتند و براى نشان دادن قداست هاله اىاز نور به دور سرشان میکشیدند؟ هیچ کس نمیداند. هرچند با توجه به داستان این نقاشى و اینکه راهب اصلا در ابتدا توجهش به نور ساطع شده از سر بریده جلب شد و همچنین این نکته که نقاش این نقاشى در حد شگفت انگیزى جزئیات را رعایت کرده، بیشتر بنظر میرسد این هاله ى نور واقعا وجود داشته تا اینکه صرفا بخاطر احترام اضافه شده باشد.

  • رضا می‌گه:

   شما میگید این سر دو هفته بعد از شهادت به دست راهب رسیده بعد ار شستن سر بازم از زخم خون اومده
   من سوالم اینه که سری که دوهفته از جداشدنش میگذره بازم ازش خون میاد اصلا بعد از از کار افتادن قلب اگه چاقو به هرجای بدن بخوره خون اصلا خارج نمیشه
   مطلب دیگه اینکه راهب سر امام رو علارغم احترامی که غائل هست رو نیزه گذاشته نقاشی کرده
   تصویری که تو موزه پاریس از حضرت علی است دارای ریش های پرپشت است (که البته آن هم ساختگی است) ولی این دارای ریش های کم پشت است
   بعد یه چیز دیگه وقتی آب نداشتن چه جوری ریشاشو رنگ گرفته

 24. ایلیا می‌گه:

  ٨- سرانجام اینکه با وجود تمامى این تفاسیر و برداشتها، اصالت این نقاشى و نسبت دادن آن به امام حسین(ع) طبق هیچ سند و مدرک مستند و مستدلى قابل اثبات نیست ولى شواهد و قراین منطقى این ظن را تقویت میکند که “شاید” این همان تصویر و تنقاشى باشد که طبق روایات، یک راهب نصرانى از سر بریده امام حسین (ع) کشیده است. و چه بهانه اى از این بهتر براى ابراز ارادت به صاحب این سر بریده؟!

  دوستان عزیزم، بیایید سعى کنیم در القائات دکانداران دین فروش که از سى و اندى سال پیش تا امروز از حسین (ع) بعنوان قلکى براى پول درآوردن بیشتر استفاده میکنند گرفتار نشویم . همیشه قبل از پذیرفتن هر حرف و پیام و دستور و… اول “فکر” کنیم و همیشه اندیشه را یار خود بدانیم نه فتوا و بیانیه و مانیفست و … . ایکاش بتوانیم بجاى گریه هاى طولانى و ضجه هاى بیحاصل و به سر و سینه کوفتن هاى تکؤارى هرساله، اندکى به خود آییم و “روح پیام” امام رادریابیم. پیامى که به زیباترین شکل در آخرین لحظات عمر ایشان روز عاشورا توسط آن حضرت بیان شد:”اگر دین ندارید لااقل آزادمرد باشید”… .
  و من الله التوفیق.

 25. على می‌گه:

  فقط مىتونم بگم افرىن اىلىا حرفات کاملا منطقى بود منم باهات موافقم

 26. مهدی می‌گه:

  این چهره ، چهره ی یک انسان ۶۳ ساله است؟!!!!!

 27. امین می‌گه:

  شاید بگید که دارم دروغ میگم
  ولی یه نسخه کپی شده از این عکس که قدمتش ۱۲۸ ساله تو خونه مادر بزرگ بابام هست
  مادر بزرگم میگه پدر ش بدون وضو و در حضور جمع اونو باز نمیکرده
  این عکس که تو تصویر میبینید واقعی هستش ولی من هم قبول دارم که نمیشه دقیقا چهره مبارک امام رو کشید ولی باز هم میشه کلیات رو دید
  در ضمن این چهره یک مرد تشنه ی رنج دیده ی ۶۳ ساله هست پس انتضار چهره ای زیبا و سرزنده را نداشته باشید
  با این حال من که درستی این عکس رو تایید میکنم ولی باید اینو خوب بدونیم که امام حسین به خاطر چهرش ماندگار نشده
  پس با توهین به چهره این امام بزرگ خودتون رو از ویژگی های اصلی امام دور نکنید

 28. پدرام می‌گه:

  ایلیا دمت گرم

 29. فری می‌گه:

  من که عکسی مشاهده نکردم اگه میشه عکس را بگذارید به نظر من اینها همش دورغ است اخه چه کسی میتواند عکس سسربریده امام حسین بکشد

 30. مریم می‌گه:

  خدا لعنت کنه دشمنای امام حسینو چه در قدیم چه در حال چه در اینده

 31. علی رضا کرکه ابادی می‌گه:

  با سلام مهم نیست چهره امام ما چگونه بوده مهم این است قلب و دل زیبایی داشتند که تا امروز جاودانه شدند و تا قیامت هم باقی می مانند ولی من هم این چهره را قبول ندارم امامان ما بسیار زیبا رو بوده اند این چهره ساختگی است لطفا از روی سایت بردارید

 32. علی رضا کرکه ابادی می‌گه:

  ساختگی است بی حرمتی نکنید

 33. مانی می‌گه:

  السلام علیک یا اباعبدالله این عکسه امام حسین علیه السلام است چون من یک انگشتر دارم که از سنگ درست شده هدیه از حرم امام حسین علیه السلام هست و تقریبا مثل همینه و احساس خاصی بهش دارم انگار غم تمام وجودم رو میگیره از نظر من هست

 34. علی می‌گه:

  وای بر شما برید خجالت بکشید هرکی گفته این عکس امامه غلط کرده امام حسین ریشش انبوه بوده چشاشدرشت ن این اینجوری موهاشم فر و مجعد بوده بعدم شما از کجا میگید براساس متون تاریخی هیچ روایاتی در مورد نقاشی کردن یهودی از امام حسین نداریم تازه این ابروهم نداره

 35. سیدمهدی حسینی اصل می‌گه:

  … واقعا متاسسسسسسسسفم…

 36. شاهین می‌گه:

  ای بیشرفا

نظرتان را در مورد مطلب تصویر نقاشی شده سر امام حسین (ع) بنویسید

تبلیغات اینترنتی
نیازهای روزانه

طراحی سایت حرفه ای
X بستن این باکس