تغییر نام رشته کتابداری/راه‌اندازی رشته کارشناسی ارشد «علم‌سنجی»

۲۷ آبان ،

10-629.jpg

عضو کمیته برنامه‌ریزی گروه «علوم اطلاعات و دانش‌شناسی» وزارت علوم از تغییر نام رشته کتابداری به “علوم اطلاعات و دانش‌شناسی” خبر داد.

به گزارش تفسیری خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد حسن‌زاده در نشست خبری «تحول و ارتقای محتوای برنامه درسی و آموزشی رشته‌های دانشگاهی»، با بیان اینکه اولین بازنگری در این حوزه در سال ۸۶ در دوره کارشناسی انجام شده است، اظهار کرد: ۶۰ درصد بازنگری انجام و پس از تصویب به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است ولی پس از آن با توجه به سیاست‌های کلان کشور و وزارت علوم، برنامه خود را به ارائه رشته‌های تازه در مقطع کارشناسی ارشد متمرکز کرده‌ایم.

وی با اشاره به تصویب چهار رشته کارشناسی ارشد تازه در این حوزه، گفت: رشته‌های علم‌سنجی، مطالعات آرشیو، دانش‌نگاری و نسخ خطی از آن جمله می باشند. همچنین چهار گرایش مدیریت کتابخانه‌های دانشگاهی، مطالعات کتابخانه‌های عمومی و مدیریت اطلاعات هم ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه نگاه ما، نگاه فرا کتابخانه‌ای است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر بازنگری دوره دکتری در دستور کار کمیته قرار دارد و همچنین امروز کمیته در نظر دارد در قالب گرایش‌های مختلف، نظام معنایی، بازبینی اطلاعات و دانش، مدیریت اطلاعات و دانش را دستور کار خود قرار دهد تا از این لحاظ، فارغ‌التحصیلان متبحری به جامعه تحویل دهد.

حسن‌زاده با بیان اینکه ۲۲ دانشگاه دولتی در دوره‌های کارشناسی‌ و ارشد این رشته فعال می باشند، اظهار کرد: در سال قبل محققان کشور حدود ۲۶ هزار و ۱۱۳ تولید علمی را در پایگاه‌های بین‌المللی به ثبت رسانده‌اند. بنابراین برای ساماندهی این مجموعه عظیم منابع، دوره‌ای به عنوان کارشناسی ارشد علم‌سنجی راه‌اندازی خواهد شد.

وی در خاتمه تاکید کرد: یکی از اولین گا‌م‌های کمیته، اجرای نقشه جامع علمی کشور است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ