تفاوت فاحش قیمت پراید و تیبا در داخل و خارج کشور

نوشته شده در تاریخ ۲۵/آبان/ – ۱۰:۰۵ و در سرویس اخبار اقتصادی ممتاز نیوز

آمار گمرک نشان داد؛

خبرگزاری : قیمت صادراتی خودروهای ایرانی با قیمت آنها برای مصرف کننده داخلی تفاوت فاحشی دارد.

به گزارش ممتاز، در حالی که قیمت خودروهای ایرانی در داخل کشور به شکل قابل توجهی افزایش یافته، اما مقایسه قیمت همین خودروها هنگام صادرات نشان می‌دهد قیمت تمام شده آنها چندان هم تناسبی با قیمت مصرف کننده ندارد.

بر اساس آنچه از آمار گمرک ایران مشخص است، در یک مورد ایران ۶۶۰ دستگاه پراید به عراق صادر کرده‌است. ارزش ریالی این میزان صادرات حدود ۹۲٫۵ میلیارد ریال برآورد شده‌است. با تقسیم ارزش صادارتی بر تعداد خودروها می‌توان محاسبه کرد که قیمت هر پراید صادراتی از ایران کمی بیش از ۱۴ میلیون تومان است.

این در حالی است که در روز انتشار این گزارش، نمایندگی رسمی فروش سایپا قیمت پراید را ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

همچنین خودروی تیبا ۲ در نمایندگی‌های فروش سایپا ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد. از سوی دیگر آمار گمرک نشان می‌دهد ایران در یک مورد سه دستگاه خودروی تیبا ۲ به کشور آلمان صادر کرده‌است.

ارزش کل صادرات این خودروها ۳۵۱٫۵ میلیون ریال برآورد شده‌است، در نتیجه ارزش صادراتی هر یک دستگاه خودروی تیبا ۲ کمی بیش از ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

انتهای پیام/

خبرگزاری آنا – اقتصادی
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. ميرزاخاني گفت:

    با سلام
    بنده از کارشناسان شرکت سایپا هستم ، لطفاً خواهشمند است قبل از انتشار اخبار این چنینی در خصوص صحت و سقم خبر از واحدهای ذیربط استعلام نمائید.صرف اینکه یک آماری را از یک ارگان خاص اعلام نمائید ،دلیل برصحت آمار نبوده و تنها این مورد باعث تشویش اذهان عمومی میگردد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *