تقویم روز/ از کشف انسولین تا اختراع دوچرخه

میلادی است. مهمترین رخدادهای تاریخ امروز از این قرار است:

تظاهرات و اعتصاب دانشجویان ایرانی در آمریکا در حمایت از نظام اسلامی(۱۳۵۹ش)

با پیروزی انقلاب اسلامی و قطع دخالت و نفوذ بیگانگان، دولت ایالات متحده سعی می‏کرد به هر نحو ممکن، منافع قبلی خود در زمان طاغوت را بار دیگر به دست آورد. همزمان با گسترش این اعمال فشار، حمایت از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی، از سوی دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی در کشورهای مختلف صورت عملی به خود می‏گرفت. در این میان، دانشجویان عضو انجمن‏های اسلامی آمریکا و کانادا و جمعی دیگر از طرفداران حکومت اسلامی ایران در مقابل کاخ سفید تجمع نمودند که مورد یورش پلیس آمریکا واقع گردید. در این حال، ده ‏ها نفر بازداشت شدند اما با اعتصاب غذای آنها در بازداشتگاه، پلیس آنان را آزاد کرد.

همه ‏پرسی اصلاح قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۶۸ ش)


پس از آن که حضرت امام خمینی(ره) در چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۶۸ ش، خواستار بررسی مجدد قانون اساسی شدند، شورای بررسی قانون اساسی شکل یافت. این شورا بر اساس خواست حضرت امام درباره: رهبری، تمرکز در مدیریت قوه مجریه و قضاییه، تمرکز در مدیریت صدا و سیما، تعداد نمایندگان مجلس، تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام و تغییر نام مجلس شورای ملی به مجلس شورای اسلامی و… به بحث و تبادل نظر پرداختند و درنهایت در بیست تیر ماه ۶۸ پس از تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی، همه ‏پرسی از ملت درباره قانون اساسی در ششم مرداد ۱۳۶۸ برگزار گردید. در این انتخابات بیش از شانزده میلیون نفر از واجدان شرایط رای‏ گیری شرکت کردند و بیش از ۹۷ درصد شرکت کنندگان در انتخابات به این قانون، رای آری دادند.

برگزاری پنجمین انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۶۸ ش)

همزمان با برگزاری انتخابات همه ‏پرسی اصلاح قانون اساسی، انتخابات پنجمین دوره ریاست جمهوری در ششم مرداد سال ۱۳۶۸ برگزار شد که در این میان آیت ‏اللَّه هاشمی رفسنجانی با کسب بیش از پانزده میلیون و پانصد و سی و هفت هزار رأی از مجموع کل شانزده میلیون و چهارصد و سی و نه هزار رأی ماخوذه، به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

روز ترویج آموزش‏ های فنی و حرفه ‏ای

بازسازی فنی و حرفه‏ای متناسب با بازار، کار یکی از عمده ‏ترین اهداف برنامه ‏های دولت است. نوسازی و بازسازی ساختارها، امکانات و ارتقای کیفیت آموزش‏های فنی و حرفه ‏ای و علمی – کاربردی و توسعه مراکز آموزشی فنی و حرفه ‏ای، فناوری اطلاعات و ارتباطات با حداکثر مشارکت بخش خصوصی و تعاونی و بهره ‏گیری از همکاری‏های بین‏ المللی، استفاده از توان و امکانات بخش‏های دولتی و غیردولتی در توسعه آموزش‏های فنی و حرفه ‏ای و علمی – کاربردی و نیازسنجی و برآورد نیروی انسانی کاردانی مورد نیاز و صدور مجوز لازم و حمایت به‏ منظور تأسیس و توسعه مراکز آموزشی دوره ‏های کاردانی در بخش خصوصی و تعاونی می‏تواند در جهت گسترش مهارت‏های فنی و حرفه‏ ای در کشور مفید فایده واقع گردد.

درگذشت سیف الله، کارگردان (۱۳۸۸ش)

سیف‏الله داد در سال ۱۳۳۴ش در خرمشهر به ‏دنیا آمد. وی در سال ۱۳۵۱ش از دانشگاه شیراز در رشته جامعه ‏شناسی فارغ‏ التحصیل شد. اوایل سال‌های دهه ۶۰ش، عضو شورای بررسی فیلمنامه شبکه اول تلویزیون بود و بعد از آن به عضویت بنیاد سینمایی فارابی درآمد. داد در نیمه اول دهه ۷۰ش، دو سال رئیس هیأت مدیره خانه سینما بود و از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ش، معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. وی در طول سال‌های فعالیت خود علاوه بر کارگردانی فیلم‏هایی چون “زیر باران”، “کانی‏مانگا” و “بازمانده” به‏ عنوان تدوینگر نیز فعالیت داشت. از جمله آخرین فعالیت‌های هنری داد، ساخت یکی از سه اپیزود فیلمی به‏نام تهران در جست‏وجوی زیبایی” بود که مراحل اولیه آن انجام شد اما به مرحله فیلمبرداری نرسید. سیف‏الله داد، کارگردان سینما و معاون سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سرانجام در بامداد روز ششم مردادماه سال ۱۳۸۸ش، در بیمارستان مهر تهران بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.

اختراع دوچرخه در آلمان (۱۷۷۹م)


در چنین روزی از سال ۱۷۷۹ میلادی “دوچرخه” توسط یکی از اهالی مانهایم آلمان ساخته شد. این دوچرخه از جنس چوب و فاقد رکاب و زنجیر بود و تنها با فشار پا و دویدن شخصی که بر روی آن قرار داشت به حرکت درمی‏آمد. بعدها یعنی در سال ۱۸۳۹م دوچرخه رکاب‏دار توسط مک‏ میلان آهنگر هلندی ساخته شد و سرانجام به سال ۱۸۸۸م دوچرخه‏ ای با چرخ‏های مساوی و دارای تایر ساخته شد

امضای قرارداد ترک مخاصمه و پایان جنگ خونین دو کره (۱۹۵۳م)

در پایان جنگ جهانی دوم، قسمتی از شبه جزیره کره که زیرمدار ۳۸ درجه بود تحت اشغال امریکا و قسمت شمالی آن در تصرف نیروهای ارتش سرخ شوروی قرار داشت. قرار بود که طی سال‏های پس از جنگ، دو ناحیه شمالی و جنوبی شبه جزیره کره، متحد شوند. ولی همکاری دو دولت عملی نبود؛ زیرا که رهبریِ ناحیه شمال را کمونیست‏ها بر عهده داشتند و در جنوب، طرفداران غرب بر سر کار بودند. در این میان، تلاش برای اتحاد به جایى نرسید و عاقبت در سال ۱۹۴۸م، تقسیم دو کره به دو کشور مجزّا، صورت رسمی یافت. با حمله کره شمالی اوضاع تغییر کرد و کار تا تسخیر کره جنوبی پیش رفت اما با دخالت امریکا جنگ وارد مرحله تازه ای شد و در نهایت پیمان صلح و آتش بس امضا شد.

براساس آن، مرزهای سابق دو کشور پا برجاماند، اما تاکنون قرارداد رسمی صلح میان دو کشور امضاء نشده است و رقابت بین کره شمالی و کره جنوبی ادامه دارد. با وجود این، به دلیل تمایل مردم این دو کشور به اتحاد مجدد، تلاش‏هایی نیز در جهت یک‏پارچگی دو کره آغاز شده است که دراین راستا، در ژوئن سال ۲۰۰۰م، برای اولین بارْ، رئیس جمهور کره جنوبی به کره شمالی سفر کرد و مردم دو کشور پس از پنجاه سال، به مناطق دو طرف سفر کرد و در دو کشور نیز وزارت وحدت دو کره تأسیس شد

کشف ماده انسولین (۱۹۲۱م)

انسولین ،هورمونی است که از لوزالمعده مهره داران ترشُّح می‏شود و به خون می‏ریزد. این پروتئین بر مقدار قند خون نظارت داشته و مقدارش را ثابت نگاه می‏دارد. بالا رفتن مقدار قند خون، عامل محرک ترشح انسولین است. در واقع انسولین، هورمونی است که ذخیره و سوخت و ساز مواد قندی بدن را تنظیم می‏نماید. کمبود این هورمون در بدن، موجب بروز بیماری دیابت می‏شود. انسولین برای نخستین بار در ۲۷ ژوئیه ۱۹۲۱م به وسیله فردریک بانتینگ محقق کانادایی و همکارش چارلز بِست کشف گردید و به همین دلیل موفق به اخذ جایزه نوبل پزشکی ۱۹۲۳ شد

۶ مرداد در هشت سال دفاع مقدس

عقب‌نشینی عراق تا انتهای کرخه نور پس از ۹ ماه. ۶۰

حمله هواپیماهای عراق به یک نفتکش ۲۴ هزار تنی با پرچم قبرس در مسیر جزیره سیری به خارک ۶۵

حمله عناصر حزب دمکرات به سه پایگاه خودی در حوالی مهاباد و شهادت ۱۶ تن

عملیات کوچک ایذایی در منطقه گلی‏ دور توسط سپاه پاسداران ۶۶

کمین و حمله عناصر کومه‌له در کلاشین و سنندج

حمله افراد حزب دمکرات به کارگاه یک شرکت راه‌سازی در جاده ارومیه ـ سٍرو

گلوله‌باران اسکله العمیه ؛ نفوذ به مقر عناصر ضدانقلاب در استان اربیل و کشتن تعدادی از آنها

جلسه فرماندهان سپاه در مورد اجرای عملیات ” نصر ۷ ” در غرب سردشت و گزارش اقدامات انجام شده .

درخواست سازمان ملل از ۳۰ کشور از جمله کشورهای شمال اروپا برای مساعدت در جهت کنترل توقف جنگ ایران و عراق ۶۷

برخی از رویدادهای ۲۷ جولای

۱۷۹۵: اسپانیا قسمتی از جزیره هیسپانیولا (سانتو دومینگو) را که بعدا هائیتی نام گرفته است به دولت فرانسه داد.

۱۹۰۹: «اورویل رایت» یکی از دو برادری که سازنده نخستین هواپیما بودند در این روز موفق شد یک ساعت و ۱۲ دقیقه در آسمان پرواز کند.

۱۹۴۱: نیروهای امپراتوری ژاپن در شبه جزیره هندوچین که در استعمار فرانسه و انگلستان بود پیاده شدند.

۱۹۵۲: پس از برکناری فاروق از سلطنت مصر، در این روز پسر شیرخوار او را رسما به سلطنت برداشتند!.


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ