تکلیف ۵۵۰ هزارتن سویای وارداتی چه شد؟

 ساسان سروری درنشست خبری که عصر روز گذشته در محل اتحادیه سراسرس مرغداران گوشتی برگزار شد، ضمن رد ادعاهای مطرح شده درباره فروش کنجاله دولتی با نرخ آزاد در بازاراظهارداشت: براساس نیاز صنعت مرغداری کشور یک تاجری از سوی شرکت پشتیبانی امور دام به تولیدکنندگان معرفی شده و این تاجر بااستفاده از ارز دولتی مقداری نهاده کنجاله سویا به کشور وارد کرده است و با توجه به سود قابل ملاحظه ای که از این کار عایدش شده است، این نهاده را با قیمت هرکیلوگرم ۸۳۰ تومان دراختیار اتحادیه سراسری گذاشته است.  

وی با بیان اینکه این اتحادیه هرکیلوگرم نهاده کنجاله سویا را نرخ ۸۳۵ تومان در اختیار مرغداران سراسر کشور گذاشته است، گفت: این نهاده براساس لیست مشخصات همه مرغداران که بالغ بر ۵۰۰ صفحه می باشد توزیع شده است.

نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران با اشاره به اینکه برای تهیه ۵۰ هزارتن نهاده کنجاله سویا ظرف ۳ روز ۴۱ میلیارد و۵۰۰ میلیون تومان به حساب شرکت “آواتجارت صبا” ریخته شد، گفت: البته قرار بود حداکثر ظرف مدت یک هفته نهاده کنجاله سویا در اختیار اتحادیه سراسری قرار گیرد درحالیکه این ۷ روز به ۷۰ روز تبدیل شد!

وی با ابراز تاسف از اینکه برخی ها ما را متهم به سودجویی ۳۸ میلیارد تومانی می کنند، گفت: این اتحادیه زیر نظر سازمان تعاون روستایی فعالیت می کند و اسناد مالی آن مرتب حسابرسی می شود بنابراین چنین ادعای سودجویی اصلا صحت ندارد.

سروری با اشاره به اینکه در ادعای روزنامه ایران آمده است که ۶۰۰ هزارتن نهاده کنجاله سویا به کشور وارد شده است، گفت: این موضوع در شرایطی است که از میزان ۶۰۰ هزارتن نهاده کنجاله سویای وارداتی فقط ۵۰ هزارتن آنهم با تاخیر در اختیاراین اتحادیه قرار گرفته است و هنوز ۵۵ هزارتن دیگر که پول آنهم پرداخت شده را به ما نداده اند!

وی با طرح این سئوال که ۵۵۰ هزارتن دیگر از این محموله ۶۰۰ هزارتنی به چه کسانی و با چه قیمتی داده شده است، تصریح کرد: این سئوالی است که مسئولان مربوطه باید در دادگاه به آن پاسخ دهند.

نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران در ادامه با بیان اینکه قیمت نهاده کنجاله سویا در حدود ۲۵ درصد بر قیمت تمام شده مرغ تاثیردارد، گفت: بعبارتی اگر افزایش ۱۰۰۰ تومانی هرکیلوگرم نهاده کنجاله سویا موجب افزایش ۲۵۰ تومانی هرکیلوگرم گوشت مرغ در بازار می شود.

وی با اشاره به اینکه جوجه ۴۰ گرمی در ایران ظرف مدت ۴۲ روز به وزن تقریبی ۲۰۰۰ گرم می رسد و در کشورهای دیگر این مدت زمان در حدود ۳۶ روز است، گفت: وقتی نهاده ها به موقع تامین نشود جوجه طی ۶۰ روز به وزن مورد نظر می رسد و احتمال بروز بیماریها و تلفات زیاد می شود.

سروری در ادامه این نشست در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر که از او پرسید با توجه به اینکه به گفته برخی از مرغدارها بخشی از نهاده ها به کشتارگاه های طیور داداه می شود، آیا امکان سوء استفاده آنها وجود دارد؟، گفت: اتحادیه ها مسئولیت مدیریت پرورش مرغ زنده و آوردن ان تا درب کشتارگاه را دارند و از کشتارگاه به بعد اتحادیه ها نقشی در قیمتگذاری و توزیع مرغ ندارند.

وی با بیان اینکه بنابراین اگر کشتارگاهها در بازار دخیل هستند باید پاسخگوی اعمال خود در برابر مراجع رسمی باشند، گفت: به هرحال احتمال وجود هر اقدام غیرقانونی در این صنعت گسترده وجود دارد!

نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران افزود: مرغی که این مرغدارها برای آن طلب نهاده از شرکت پشتیبانی امور دام کرده بودند تا زمانی که این نهاده به آنها داده شد، توسط مردم خورده شده بود.

وی درپاسخ به سئوال دیگر مهر مبنی براینکه با توجه به طولانی شدن پروسه ارائه نهاده کنجاله سویا به تولیدکنندگان، آیا احتمال سوء استفاده تعداد قلیلی از مرغدارها به دلیل عدم جوجه ریزی در زمانی که نهاده را دریافت کردند، وجود دارد؟، گفت: یک اصطلاحی در صنعت مرغداری بنام “قرض وطلب” وجود دارد، یعنی اگر مرغدار در زمان جوجه ریزی به نهاده ای احتیاج داشته باشد می تواند آن را از همکاران خود قرض بگیرد و پس از تامین آن نهاده، مقدار قرض گرفته شده را به همکار خود بازگرداند و این کار هیچ اشکال قانونی ندارد.

سروری اضافه کرد: همچنین نمی توان نهاده کنجاله سویا را مدت زیادی در انبار نگهداری کرد، چون سریعا خاصیت خود را از دست می دهد و دیگر ارزش غذایی ندارد.

وی همچنین درخصوص دریافت یارانه اتحادیه های مرغداران از دولت گفت: براساس قانون هدفمندکردن یارانه ها دولت نمی تواند به اتحادیه ها یارانه پرداخت کند و اگر می توانست این کار را انجام دهد این یارانه را در بخش نان توزیع می کرد.

.

.

.

.

.

.

.

.مهر

 


تکلیف ۵۵۰ هزارتن سویای وارداتی چه شد؟

۱۷:۲۵ (سه شنبه ۲۰ تیر )
اخبار مرتبط
نسخه چاپی نسخه چاپی

نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران با طرح این سئوال که ۵۵۰ هزارتن از محموله ۶۰۰ هزارتنی کنجاله سویا که روزنامه دولت ادعا کرده به کشور وارد شده است.

 
 


Foodna RSS Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *