تنها راه حفظ کودکان از آلودگی هوا ماندن در خانه است/ استفاده از ماسک هیچ تأثیری ندارد

فروردین ۱۳۹۹
ممتاز نیوز : متخصص بیماری‌های کودکان گفت: ماسک‌های موجود در بازار جنبه دکور دارند و بهتر است در زمان‌هایی که آلودگی بیش از حد مجاز است کودکان، بیماران خاص و سالمندان در این هوا تردد نکنند.

سید مرتضی لسانی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: در روزهای مشخصی از سال به سبب تغییرات جوی، سرما و تغییر در وزش بادها، ذرات معلق موجود که حاصل از کارخانجات صنعتی است در فضای شهرها جمع شده و سبب ناسالم شدن هوا می‌شوند.

متخصص بیماری‌های کودکان گفت: علاوه بر این، ذرات معلق وارد شده از عراق و کشورهای غربی به داخل کشور نیز به صورت معلق در فضا باقی می‌ماند و به آلوده شدن هوا منجر می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در این هوای آلوده اشخاصی که دارای بیماری‌های ریوی، آسم، برونشیت مزمن و آلرژی می باشند بیشتر درگیر می‌شوند.

متخصص بیماری‌های کودکان گفت: ۲۵ درصد کودکانی که سرفه‌های طولانی دارند وقتی در معرض هوای آلوده قرار گیرند سرفه‌هایشان تشدید شده و مدت زمان طولانی‌تری سرفه خواهند کرد.

لسانی ادامه داد: در سرماخوردگی معمولی کودک یک هفته تا ۱۰ روز سرفه می‌کند اما این روزها با کودکانی مواجهیم که سرفه‌های طولانی مدت دارند.

متخصص بیماری‌های کودکان تشریح کرد: اگر چه بسیار‌ها معتقدند که این سرفه‌ها می‌توانند زمینه ارثی و آلرژی داشته باشند اما واقعیت این است که هوای آلوده سبب تشدید سرفه‌ها شده است و سرفه‌های طولانی و شبه آسم این روزها بیش از پیش بروز پیدا کرده است.

لسانی در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر استفاده از ماسک در این روزها گفت: ماسک‌های معمولی موجود در بازار هیچ تأثیری ندارند و به راحتی ذرات را از خود عبور می‌دهند.

متخصص بیماری‌های کودکان ادامه داد: این ماسک‌ها جنبه دکور دارند و بهتر است در زمان‌هایی که آلودگی بیش از حد مجاز است کودکان، بیماران خاص و سالمندان در این هوا تردد نکنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بخور نیز هیچ تأثیری بر کاهش سرفه‌های کودکان در این زمان ندارد پس بهتر است کودکان در این روزها فقط در خانه بمانند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ