توجه ویژه رسانه های چین به بیانات رهبر معظم انقلاب

به گزارش روز جمعه ایرنا، شبکه های سراسری و مهم دیداری و شنیداری چین طی دیروز و امروز در تمام بخش های خبری خود سخنان حضرت آیت الله خامنه ای را در حالی که رهبران کشورهای گروه نم به آن گوش فرا می دادند، پخش کردند.

شبکه های تلویزیونی چین از جمله ‘سی سی تی وی ‘و ‘فونیکس’ گزارش هایی را به نقل از خبرنگاران خود از مبدا تهران با زبان های چینی و انگلیسی در این رابطه منعکس کردند.

رسانه های چین به خصوص آن بخش از سخنان رهبری در مورد خلع سلاح و منطقه خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای را بازتاب دادند.

رادیو بین المللی چین ( سی آر آی ) در سایت خود در گزارش مفصلی نوشت: رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران با بیان این که شرایط کنونی جهان فرصتی شاید تکرارنشدنی برای جنبش غیرمتعهدها است، تاکید کردند ‘ سخن ما آن است که اتاق فرمان جهان نباید با دیکتاتوری چند کشور غربی اداره شود. باید بتوان یک مشارکت دموکراتیک جهانی را در عرصه مدیریت بین‌المللی شکل داد و تضمین کرد. این نیاز همه کشورهایی است که مستقیم یا غیرمستقیم از دست‌اندازی چند کشور زورگو و سلطه‌طلب زیان دیده‌اند و می‌بینند.’

این رادیو در ادامه افزود: آیت‌الله علی خامنه‌ای در سخنرانی افتتاحیه جنبش اجلاس سران جنبش عدم تعهد همچنین با انتقاد صریح از سازمان ملل متحد، گفتند ‘ ساختار و ساز و کار شورای امنیت غیرمنطقی، ناعادلانه و کاملا غیر دموکراتیک است. این یک دیکتاتوری آشکار و یک وضعیت کهنه و منسوخ و تاریخ مصرف گذشته است. با سوء استفاده از همین ساز و کار غلط است که ایالات متحده و همدستانش توانسته‌اند زورگویی‌های خود را در لباس مفاهیم شریف بر دنیا تحمیل کنند.’

خبرگزاری شین هوا نیز گزارش داد رهبر عالی ایران در اجلاس سران جنبش غیر متعهدها گفتند ، طنز تلخ روزگار ما آن است که دولت ایالات متحده که دارنده بیش‌ترین سلاح‌های هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی است، امروز می‌خواهد پرچم مخالفت با اشاعه هسته‌ای را به دوش بگیرد.

خبرگزاری رسمی چین در صفحه نخست سایت خود گزارش تصویری نیز از اجلاس شانزدهم سران غیر متعهدها هنگام سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر کرد.

مطبوعات مهم چین از جمله روزنامه های ‘گلوبال تایمز’ و ‘مردم’ امروز گزارش های در این زمینه درج کرده اند.

آساق ** ۲۷۵ **

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۳۰۱۳۹۹


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ