توسعه تجارت خارجی کشور با ارزهای محلی

۲۵م دیماه ،

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور با بیان اینکه تقاضا برائ واردات کالا به دلار مربوط به گروه های کالایی سه تا هشت در مرکز مبادلات ارزی رو به کاهش است ، گفت : خوشبختانه تقاضا برائ ارزهای محلی ( ارز کشورهای بازار هدف ) افزایش یافته است.

به گزارش واحد مرکزی خبر صمد کریمی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت : الگوی تجارت خارجی کشور در ماه های اخیر متحول شده است و اگر ظرفیت طرف های عرضه افزایش یابد تخصیص ارز به کالاهای بیشتر به ویژه الویت ۹ هم بررسی می گردد.
وی گفت : واردات کالا در الگوی تجاری کشور بر استفاده ازارزهای محلی یا بازار هدف متمرکز شده است کە شدت تقاضای را از دلار کم می کند.
کریمی اضافه کرد: دلار آمریکا  برائ تامین مصارف خدماتی مانند ارز مسافرتی، دانشجویی و درمانی و بیشتر به صورت اسکناس تقاضا می گردد و در این باره هم مشکلی نداریم.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور با اشاره به اینکه  قیمت ارز در شبکه صرافی‌های مجاز متاثر از میزان عرضه‌ ارز در مرکز مبادلات ارزی، به ویژه ارزهای پرمتقاضی است، افزود : با تقویت عرضه‌ ارز در سه ماهه دوم‌ فعالیت مرکز، شاهد نزدیکی بیشتر نرخ ارز در شبکه صرافی‌های مجاز و مرکز مبادلات ارزی خواهیم بود و با توجه به صادرات نفتی و غیر نفتی  و فزونی آن بر واردات کشور ، ثبات نسبی در بازار ارز  در سال اینده هم ادامه خواهد یافت.
مرکز مبادلات ارزی کشور در بیش از سه ماه فعالیت خود با تدبیر رویکرد استفاده از ارزهای ملی کشورها ( بازارهای هدف)برای واردات مواد اولیه و گروه های کالایی ۳ تا ۸  به کشور، سبب دور زدن محدودیت های یک جانبه آمریکا و اروپا در عملیات تجاری شده است.
کریمی تصریح کرد : این موفقیت  نتیجه تطابق تدریجی الگوی تجاری کشور و سبد ارزی مرکز مبادلات ارزی و حذف  عوامل غیراقتصادی ناشی از تحریم‌های یک جانبه آمریکا و اروپا
است و تلاش می کنیم با تقویت عرضه‌ ارز در سه ماهه دوم‌ فعالیت مرکز، فاصله نرخ ارز در شبکه صرافی‌های مجاز و مرکز مبادلات ارزی کشور به میزان بیشتری کاهش یابد.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی با اشاره به ابهام دستورالعمل اجرایی انتقال ارز صادراتی به وارد کنندگان گفت: صادرکنندگان برائ واردات کالا از محل درآمدهای ارزی خود با مراجعه به سازمان توسعه تجارت اقدام به ثبت سفارش کنند.
وی افزود: صادرکنندگان پس از ثبت سفارش وجه ارزی حساب های خارجی خود را می توانند به فروشندگان خارجی پرداخت و کالاهای خود را وارد کنند. البته صادرکنندگان می توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی ، اظهارنامه صادراتی خود را به وارد کننده مورد نظر انتقال دهند.


IRIBNews RSS TopNews
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ